Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Politické pomery

Rok 1976 bol veľmi významný pre celý náš národ. Bol to rok, keď sa konal historický XXV. zjazd KSSZ a XV. zjazd KSČ.

XXV. zjazd KSSZ na podklade hlbokej vedeckej maxisticko-leninskej analýzy prebiehajúcich svetových procesov stanovil nové ciele ďalšieho boja za mier a medzinárodnú spoluprácu, za slobodu a nezávislosť národov a dal jasnú odpoveď na životné otázky, ktoré zaujímajú celé ľudstvo. XV. zjazd KSC zhodnotil prácu strany od jej predchádzajúceho zjazdu. Cesta, ktorou naša strana a spoločnosť za posledných 5 rokov prešli, nebola jednoduchá a ľahká. Bolo treba prekonať nejednu prekážku, riešiť komplex náročných úloh vo všetkých oblastiach spoločenského života

XV. zjazd KSČ uzavrel významnú etapu budovania socialistickej spoločnosti v ČSSR a vytýčil náročné, ale reálne úlohy pre budúce obdobie.

Významnou úlohou v tomto roku bola berlínska konferencia 29. európskych komunistických robotníckych strán, ktorá posilnila vzájomnú spoluprácu týchto strán v boji za uvoľňovanie napätia, zníženia nebezpečenstva vojny, za odzbrojenie a za upevnenie mieru na európsom kontinente. Medzinárodnou udalosťou prvoradého významu v tomto roku bolo novembrové zasadanie Politického poradného výboru varšavskej zmluvy v Bukurešti, ktoré prijalo deklaráciu "za nové ciele v uvoľňovaní medzinárodného napätia, za upevnenie bezpečnosti a spolupráce v Európe".

V tomto roku sa zahraničná politika v našej vlasti zameriavala na ďalšie upevňovanie jednoty, zomknutosti a spolupráce socialistického spoločenstva. Vysokú úroveň sme dosiahli najmä v našich vzťahoch so Sovietskym sväzom.

V tomto roku sme v našej vlasti bilancovali svoju spoluprácu za posledných 5 rokov a vstúpili sme do prvého roku 6. päťročnice. Všetky štátno-politické podujatia a oslavy sa niesli v znamení nebývalej aktivity a pracovného nadšenia všetkého nášho ľudu.

Počasie

Január v porovnaní s inými rokmi bol dosť teplý. Dňa 3. januára bola teplota cez deň +4ºC a všečer o 18,00 hod. hrmelo. Veľmi teplá bola najmä druhá dekáda, keď sa denné teploty pohybovali od 0ºC po 5ºC. V januári snehu nebolo.

Začiatok februára bol chladnejší najmä noci, keď bola teplota -8ºC až -12ºC, cez deň 0ºC až -5ºC. V dňoch 10 - 14. februára snežilo a sneh sa udržal do konca mesiaca.

Marec bol mesiac veľmi studený. 11. marca bola v noci teplota -10ºC. Prvá polovica apríla bola teplá. Od 10. do 15. apríla boli teploty cez deň + 24ºC až 26ºC. Potom bolo chladno, v noci býval mráz -4ºC.

Aj mesiac máj bol veľmi chladný a to najmä v noci, kedy bývali teploty len +2 až +3ºC. Druhá polovica júna bola veľmi teplá najmä posledný týždeň s teplotami cez deň +28 až 30ºC. Júl bol tiež veľmi teplý. Na záčiatku júla boli teploty 31 až 33ºC. Najteplejší deň bol 21. júl, keď teplota cez deň vystúpila na 36ºC v tieni.

Začiatok jesene bol teplý najmä september. No október aj polovica novembra bol veľmi daždivý. V októbri bol Hron veľmi rozvodnený. Mnohým podnikom narobil veľké straty.

Zrážky boli rozložené veľmi nerovnomerne. Mimoriadne suchý bol najmä jún a začiatok júla.

Málo vody v studniach.

Veľké sucho zapríčinilo, že v studniach, najmä v hornej časti obce bol nedostatok vody . V Žiari nad Hronom bol prísny zákaz polievať záhradky vodou z vodovodu a aj v našej obci si úrevažná väčšina obyvateľov nemohla dovoliť polievať záhradky vodou zo svojich studní.

Hospodárenie JRD

Niekdajšie JRD Dolná Trnávka tvorí súčasť JRD Vtáčnik, ktoré má sídlo v Dolnej Trnávke. Všetky hospodárske dvory hospodária spoločne. Jednotlivé hony poľnohospodárskych kultúr zasahujú z jedného chotára do druhého. Aj pracovné sily, ktorých je nedostatok, presúva vedenie družstva z jedného hospodárstva na druhé hospodárstvo. Podobne je to aj so strojmi. V Dolnej Trnváke boli v tomto roku len 2 traktoristi a to Alexius Dekýš a Pavel Kysel.

V tomto roku JRD Vtáčnik dosahovalo slabšie hospodárske výsledky ako v minulých rokoch. Príčiny takýchto výsledkov tkveli jednak v nedostatočnom počte pracovných síl, jednako vo veľmi vysokých plánovaných úlohách v porovnaní s ostatnými JRD v okrese. Vedenie JRD na čele so svojím predsedom však vynakladalo zvýšené úsilie na podstatné zlepšenie hospodárenia.

Nedostatok pracovných síl sa začína pociťovať aj v Dolnej Trnávke a to tak v rastlinnej výrobe ako aj vo výrobe živočíšnej. Veľké ťažkosti boli s ošetrovaním a dojením kráv. Tieto práce v tomto roku prevádzali: Mária Dekýšová, Magda Tesáková, Anna Tesáková , Hermína Slaninová, Emília Dodoková, Mária Dekýšová a Ondrej Kúšik.

Veľmi zlá situácia nastala, keď niektorá z pracovníčok nemohla ísť do práce pre chorobu alebo nejakú mimoriadnu rodinnú udalosť. Nebola za ňu náhrada.

V chotári našej obce pestovalo JRD zemiaky a obiloviny. Pre veľké sucho bol rok menej priaznivý pre výnosy obilovín. Na našich poliach v porovnaní s inými družstvami boli hektárové výnosy dobré a to nasledovne: pšenica 35 q/ha, raž 28 q/ha, jačmeň 29 q/ha. Hektárový výnos zemiakov bol 290q. Situácia so zemiakmi v letných mesiacoch bola veľmi zlá. Bola veľké suchota v júni a v polovici júla a predpokladala sa nízka úroda zemiakov. Z uvedených príčin družstevníci na hone v blízkosti Hrona polievali striekačkami: svojou striekačkou i striekačkou Hasičského zboru. No koncom júla veľmi dobre pomoklo i v auguste, zemiaky zmladili a dali rekordnú úrodu. Chyba bola, že sa ich chytila mokrá hniloba a tak veľa zemiakov na skládke zhnilo.

Jarné a žatevné práce prebiehali hladko za pekného počasia. Pri žatve vypomáhali aj kombajny z kooperujúch družstiev z Dolniakov.

Jesenné práce prebiehali za daždivého počasia a neboli prevedené najkvalitnejšie, najmä sejba ozimín. Zemiakové brigády. So zberom zemiakov boli v tomto roku veľmi veľké ťažkosti. JRD ich malo v rámci špecializácie zasadené na ploche 125 ha. S vlastnými pracovnými silami nebolo schopné také veľké množstvo zemiakov vyzbierať. Dialo sa tak výlučne pomocou brigád zo škôl, z učňovských stredísk ako aj brigádnici zo závodov. Pri triedení a vrecovaní zemiakov pomáhali aj príslušníci sovietskej armády zo Sliača.Keďže v októbri prišli dlhotrvajúce dažde, ostala plocha 12 ha zemiakov na Stráňach nevyzbieraná.

Úroda v záhradkách.

Majitelia záhradiek si v tomto roku neprišli na svoje. Úroda v záhradkách bola veľmi malá. Na príčine bol veľmi studený máj a veľká suchota. Veľmi neskoro sa zmáhala fazuľa, uhorky i ostatná zelenina. Keď sa rastliny trochu koncom mája vzmohli, bol zase veľký nedostatok vlahy. Nepomáhalo ani prípadné polievanie (kto si to mohol dovoliť) a tak úroda uhoriek, fazule a kapusty bola veľmi malá.

Veľká suchota spôsobila veľké škody aj na ovocí. Toto poväčšine zo stromov opadlo a tak bolo málo jabĺk, hrušiek i sliviek.

Výstavba obce

V tomto roku boli dokončené práce na rekonštrukcii futbalového ihriska. Bola dokončená ohrada okolo ihriska, plechová stena od hlavnej cesty ako aj parkovisko pri ceste. Boli prevedené tiež menšie terénne úpravy na ploche ihriska. Veľkú zásluhu na prevádzaní a riadení práce mal Ľudevít Dekýš č. 45 a Štefan Magula, ktorí tu neúnavne pracovali celý rok.

Občania sa do týchto prác zapájali veľmi pekne. Rada MNV pre každú rodinu určila pracovnú povinnosť 16 hodín. Je na chválu občanov, že sa do týchto prác veľmi pekne zapájali. Zváranie plechovej steny od cesty previedok zvárač Pinka z Lehôtky pod Brehy.

Celkový náklad na rekonštrukciu ihriska činil 250 000 Kčs. V tomto roku sa započalo aj s úpravou verejného priestranstva v hornej časti obce smerom na JRD. Boli zakúpené veľké betónové rúry a ich časť bola ku koncu jesene aj do járkov osadená a bola dovezená zemina na povrchovú úpravu. S dokončením prác sa bude pokračovať v budúcom roku. Rozpočtovaný náklad činil 125 000 Kčs.

V januári boli urobené chodníky z betónových dielov a s tvrdoliatym asfaltovým poterom na povrchu. Poter tvrdoliatym asfaltom prevádzali pracovníci ciest zo Zvolena.

Aj napriek tomu, že v obci Dolná Trnávka je zákaz výstavby rodinných domov ( pre plánovanú vodnú priehradu na Hrone), niektorí občania (Jozef Dekýš, Stanislav Janek, Jozef a Jaroslav Kysel, Vladimír Majerský, Milan Tesák, Marek Tesák) pokračovali vo výstavbe svojich rodinných domov.

Voľby

Dňa 22. a 23. októbra prebiehali v celej našej vlasti voľby do zastupiteľských orgánov všetkých stupňov, t.j. do MNV, ONV, KNV a SNR a do federálenho zhromaždenia. Našich občanov zaujímali predovšetkým voľby do MNV.

Predvolebné obdobie bolo zamerané predovšetkým na výber kandidátov za poslancov MNV a na vysvetľovanie politiky KSČ našim občanom, na poznávanie predností socialistického zriadenia. Občania sa mali možnosť presvedčiť, čo všetko nám dalo socialistické zriadenie, aká je životná úroveň a aké sú sociálne istoty všetkých občanov. Ľudia sa nemusia báť choroby ani staroby. O každého občana je postarané.

Aj naša obec za posledné roky na nepoznanie zmenila svoj vzhľad. Vyrástli tu desiatky nových, moderných domov, nový obchod, kultúrny dom, dom smútku. Máme pekné chodníky, cesty, verejné osvetlenie.

V takomto ponímaní nášho sicialistického zriadenia o obec, o všetok ľud pristupovali občania k volebnej urne v sále kutúrneho domu. Vedeli, že odovzdajú svoj hlas za tých, ktorí sa s najväčšou zodpovednosťou budú starať o celú obec, o všetkých občanov.

A skutočne. Za kandidátov na poslancov na MNV boli po dôkladnom zvážení navrhnutí takí občania, u ktorých sú predpoklady, že si povinnosti vyplývajúce z funkcie poslancov MNV budú plniť so všetkou zodpovednosťou.
Vo voľbách do MNV v Dolnej Trnávke boli všetkými hlasmi zvolení nasledovní poslanci:
Ján Lupták, predseda MNV, Ing. Ján Majerský, tajomník MNV, Ladislav Dekýš, Ľudevít Magula, Ján Kováč, Vladimír Gallo, Vladimír Tesák, Jozef Gálus, Jozef Kysel, Koloman Tomáš, Pavel Fedor, Emil Majerský, Helena Magulová, Mária Kružicová, Ladislav Tesák

Novozvolený MNV sa po svojom zvolení iniciatívne ujal svojej funkcie. Predseda i tajomník MNV svoju funkciu prevádzali popri svojom zamestnaní. Odmena predsedu činila 500 Kčs, tajomníka 200 Kčs.

Nový predseda MV NF

Funkciu nového predsedu MV NF až do decembra vykonával s. Ján Lupták. Keď predsedníctvo MNV si vyžaduje veľa voľného času, vzdal sa funkcie predsedu MV NF. Touto funkciou bol dedinskou organizáciou KSČ poverený s. Vladimír Gallo. Menovaný je člen KSČ, poslanec MNV. Je schopný, so zmyslom pre spravodlivosť. Má všetky predpoklady vykonávať funkciu predsedu MV NF k spokojnosti nadriadených orgánov i občanov.

Helikoptéra na ihrisku so vzácnou návštevou

Dňa 29. júla dostala Dolná Trnávka, respektívne JRD Vtáčnik, veľmi vzácnu návštevu z Bratislavy. JRD Vtáčnik úspešne započalo žatvu kombajnami a na túto žatvu sa prišla pozrieť delegácia ÚV KSS z Bratislavy, vedená s. Janíkom, tajomníkom ÚV KSS. Ďalšími členmi delegácie boli: minister poľnohospodárstva SSR s. Janovic a s. Vančo, člen ÚV KSS. Uvedená delegácia priletela na helikoptére, ktorá v dopoludňajších hodinách pristála na dolnotrnavskom futbalovom ihrisku.

Delegáciu na ihrisko prišli privítať čelní funkcionári KNV a ONV a KSS. Bolo tu aj veľa novinárov a fotoreportérov a predovšetkým veľa občanov v Dolnej Trnávky. Priestranstvo okolo ihriska bolo preplnené veľkým množstvom luxusných aut.

Na oceľovej stene ihriska vítal delegáciu veľký transparent s nápisom: "Vítame stranícku a vládnu delegáciu!"

Okrem zástupcov OV KSS, ONV a KNV, prišla stranícku a vládnu delegáciu privítať aj krojovaná skupina družstevníkov JRD Vtáčnik s harmonikou. Najprv ponúkla vzácnych hostí chlebom a soľou a potom im zaspievali niekoľko častušiek s družstevného života.

Po privítaní stranícka a vládna delegácia a celý doprovod sa pohli na autách do chotára pri Hornej Trnávke, kde kombajny žali pšenicu. Tu delegáciu privítal predseda JRD Vtáčnik s. Emil Magula.

Po krátkej prehliadke žnúcich kombajnov a po rozhovore s kombajnistami a družstevníkmi sa stranícka a vládna delegácia vrátila k helikoptére do Dolnej Trnávky a odletela na východné Slovensko.

Plynové bomby

V poslednej dobe viacerí občania - celkom 15 - začali vo svojich domácnostiach na varenie namiesto starých sporákov vyhrievaných uhlím, alebo elektrických sporákov, používať plyn propan-butan v oceľových bombách. Plyn pravidelne mesačne dovážajú do obce Uholné sklady n.p. Bomby dávajú za výmenu. Užívateľ plynu odovzdá prázdnu bombu a obdrží naplnenú za poplatok 26 Kčs. Prázdne bomby užívatelia plynu v určený deň sústredia u Stanislava Magulu.

Prázdnu bombu je možné vymeniť za plnú v Horných Opatovciach, kde Uholné sklady n.p. majú sklad bômb. Tu sa za výmenu jednej bomby platí 21 Kčs. Jedna bomba propan-butanu vydrží približne 30 dní i viac. Užívatelia plynu si tento spôsob varenia veľmi pochvaľujú. Varenie je takto veľmi lacné, rýchle a pohodlné. Dá sa predpokladať, že užívateľov propan-butanu bude čím ďalej tým viacej.

Kultúrny život

Kultúrny život v obci bol v tomto roku pomerne chudobný. Za celý rok sa neodohralo ani jedno divadelné predstavenie. Previedla sa jediná oslava MDŽ a Silvestrovská zábava spojená s večierkom. Túto zábavu poriadala organizácia Zväzarmu v obci len pre našich občanov. O poriadanie tejto zdarilej zábavy sa zaslúžil predseda Zväzarmu - Koloman Tomáš.

Počas roku sa v kultúrnom dome konalo viac tanečných zábav. Poriadali ich spoločenské organizácie v obci: SZM, ČSČK, TJ. Členovia SZM previedli v miestnom rozhlase niekoľko relácií a to k významným dňom alebo výročiam.

Šport

Futbalový oddiel obce Dolná Trnávka veľmi úspešne reprezentoval svoju obec v I. B triede. Na konci súťaže v jarnom kole skončil na mimoriadne čestnom 3. mieste. S intenzívnou prípravou započali hráci od polovice januára a potom zohrali niekoľko prípravných zápasov, s nasledovnými výsledkami:

1.2.1976Žiar B - Dolná Trnávka 2:3
5.2.1976Dolná Trnváka - Spoje Žiar
8.2.1976Dolná Trnávka - Žiar B 2:2
12.2.1976Dolná Trnávka - Dolná Ždaňa 16:1
15.2.1976Kozárovce - Dolná Trnávka 2:2
Dolná Trnváka - Žiar ligový dorast 4:1
Dolná Trnávka - Bzenica 1:2

Záznamy za rok 1976 boli prerokované a schválené radou MNV dňa 10.2.1977
Za MNV - Ján Lupták , predseda MNV
Ladislav Dekýš, kronikár



Stanyk:-) 2007