Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Zmena kronikára

Uznesením rady MNV v Dolnej Trnávke zo dňa 16.2.1982, číslo uznesenia 19/R/82 začína kroniku viesť Jozef Kružic, obyvateľ Dolnej Trnávky, ktorý ju prevzal vo februári 1982 od doterajšieho kronikára Ladislava Dekýša.

Narodil som sa 20.6.1938 v Dolnej Trnávke v rodine maloroľníka. Po vychodení základných škôl som absolvoval Jedenásťročnú strednú školu s maturitou a večernú priemyselnú školu hutnícku. Zamestnaný som v ZSNP v Žiari nad Hronom. Prísanie kroniky som prevzal s úmyslom, čo najvernejšie opísať udalosti v obci, aby sa zachovali pre budúce generácie. Pri tejto mojej práci mi bude pomáhať moja manželka, hlavne pri vpisovaní záznamov do kroniky. Som ženatý, mám dvoch synov. Manželka je učiteľkov v ZDŠ v Žiari nad Hronom.

Politické pomery

Rok 1981 bol naplnený tvorivou prácou našich občanov. Bol to rok významných udalostí aj z hľadiska celospoločenského. Medzinárodná situácia zostáva i naďalej zložitá a vyvoláva oprávnené znepokojenie i obavy statočných ľudí na celom svete. Agresívne imperialistické kruhy najmä v USA sa stále pokúšajú horúčkovitým zbrojením zmeniť existujúci pomer síl vo svoj prospech. Snažia sa získať vojenskú prevahu a potlačiť národnooslobodzovací zápas krajín Ázie, Afriky a Ameriky. Je to politika, ktorá ohrozuje životné záujmy ľudstva. Preto naráža na čoraz rozhodnejší odpor mierových síl a pokrokových síl v celom svete.

Svoju rozpínavú politiku imperialistické kruhy ukázali v plnom rozsahu v susednom Poľsku, keď ho chceli vytrhnúť zo socialistického spoločenstva. Udalosti prišli až tak ďaleko, že poľská vláda bola nútená v polovici decembra 1981 vyhlásiť tzv. "stanné právo" a moc prešla do rúk armády. Naši občania boli plne solidárni s bojom socializmu oddaných vlasteneckých síl v Poľskej ľudovej republike za prekonanie ich krízovej situácie.

Z vnútroštátnych politických udalostí si zaslúži prvoradú pozornosť hlavne zasadnutie XVI. zjazdu KSČ v Paláci kultúry v Prahe v apríli 1981. Zjazd zhodnotil výsledky minulých 5-ich rokov a prijal reálny program ďalšieho rozvoja našej socialistickej spoločnosti. Zjazd na záver svojho zasadnutia zvolil nový UV a za generálneho tajomníka bol znovu zvolený Gustav Husák.

Voľby do národnoných výborov

Druhou významnou udalosťou boli voľby do zastupiteľských zborov všetkých stupňov. Voľby prebiehali v dňoch 5. a 6. júna v celej našej vlasti.

Predsedom volebnej komisie v našej obci bol Milan Tesák a členmi komisie boli Ida Kyselová, Ľudmila Dekýšová, Jozef Gálus ml., Ján Dovec a Jozef Kružic. Vkusne vyzdobená volebná miestnosť v sále KD, ako aj hudba v miestnom rozhlase umocňovali slávnostný rámec tejto dôležitej celospoločenskej udalosti. Všetci voliči zapísaní v našej obci si prišli splniť svoju občianske povinnosť už v prvý deň volieb. Niektoré spoločenské organizácie ako TJ a ZPO pristúpili k voľbám manifestačne.

Večer prišli do obce členovia dychovej hudby "Lovčianka" zo susednej Lovče a tak sa postarali o spestrenie slávnostného priebehu volieb.

Vo voľbách boli zvolení všetci navrhovaní kandidáti do všetkých stupňov.
Do snemovne ľudu - Mária Štrbová
Do Smenovne národov - Helena Ivaničová
KNV - Mária Šimková
SNR - Milada Kováčová
ONV - Ondrej Fábry.

Do MNV boli zvolení nasledovní občania: Ján Lupták, Vladimír Tesák, Vladimír Gallo, Ján Kováč, Ľudevít Magula, Mária Kružicová, Viera Kupcová, Pavel Tesák, Jozef Kysel ml. Tibor Boška a Ing, Ján Majerský.

Po voľbách bola zvolená R-MNV v tomto zložení: Ján Lupták, Vladimír Tesák, Vladimír Gallo, Ján Kováč a Tibor Boška.

Predsedom MNV sa stal opäť Ján Lupták a tajomníkom Tibor Boška, ktorý v tejto funkcii vystriedal Ing. Jána Majerského. Voľby potvrdili, že naši občania plne podporujú politiku KSČ a NF a stali sa ďalším prejavom jednotnej vôle našich občanov ísť cestou tvorivej práce a mieru.

Volebný program

Už prvé zasadnutie MNV schválilo volebný program NF na nové volebné obdobie.

Celá organizácia akcií volebného programu sa riadila tak, aby sa v nej dôsledne zabezpečil svojpomocný charakter, využívanie miestnych zdrojov a rešpektovanie celospoločenských záujmov.

Pri realizovaní úloh volebného programu MNV od začiatku roka venoval hlavnú pozornosť akcii kanalizácia a to predovšetkým vetve "A" a "B". Na vetve "B", ktorá je dlhá 144 m to boli dokončievacie práce z minulého roku a to najmä betónovanie šachiet, položenie odľahčovacej vetvy a vyloženie rigolu priekopovými dlaždicami.

Na vetve "A" v dĺžke 155m, bol prevedený výkop a položenie betónových rúr.

V rámci zveľaďovania obce sa pokračovalo na akcii rozšírenia verejného priestranstva pred KD. Boli to hlavne terénne úpravy, vyloženie plochy betónovými dlaždicami a vysadenie okrasných kríkov.

V jesenných mesiacoch sa previedla údržba vodnej nádrže pre požiarne účely a to oprava poškodeného svahu.

Okrem týchto akcií bolo prevedených niekoľko drobných prác: oprava verejného osvetlenia, kosenie verejných priestanstiev, okopávanie kvetinových záhonov a vymaľovanie KD pred voľbami.

Spoločenské organizácie

V priebehu roka pracovali v obci tieto spoločenské organizácie: SZM, Zväzarm, ČSČK, ZPO, TJ a Spotrebné družstvo Jednota.

Každá organizácia sa riadila vo svojej činnosti vopred vypracovaným celoročným plánom. Vo svojich pracovných plánoch prihliadali hlavne na pomoc národnému výboru pri plnení úloh volebného programu a tiež na pomoc poľnohospodárstvu.

Ako v minulom roku aj teraz sa pokračovalo v pomoci poľnohospodárstvu a to v získavaní objemových krmovín z málo dostupných plôch pre JRD Vtáčnik. Do tejto akcie sa zapojili všetky organizácie a z pokosených plôch pod cintorínom, pod Hôrkou, okolo futbalového ihriska a pod studničkou sa získalo 120q kvalitného sena.

Medzi najaktívnejšie spločenské organizácia patrila organizácia ČSČK. Táto pracovala pod vedením Viery Kupcovej. Ďalšími členkami výboru boli Kúšiková Mária, Kyselová Ida, Kružicová Mária a Fedorová Jana.

Počas roka usporiadali okrem pravidelných schôdzkových činností aj zdravotné prednášky, ktoré viedol obvodný lekár MUDr. Profous. V sále kultúrneho domu usporiadali veľmi hodnotnú výstavku ručných prác. K MDD na futbalovom ihrisku pripravili "Deň detskej radosti" rôzne športové hry a súťaže. Všetkých účastníkov odmenili malými darčekmi. V decembri v KD pripravili pre deti stretnutie pod stromčekom s Dedom Mrázom.

Aktívne pracovala tiež organizácia ZPO. Predsedom bol Ľudevít Tesák, ktorý veľmi iniciatívne vykonával svoju funkciu. Členovia organizácie uskutočnili taktické cvičenia s požiarnou technikou. Zúčastnili sa okresnej súťaže v Bzenici a usporiadali 5 rozhlasových relácií. Hodnotná bola tiež ich brigádnická činnosť hlavne na údržbe požiarnej techniky a úprave vodných zdrojov. Na týchto akciách odpracovali celkom 164 brigádnických hodín. Na oslavách 1. mája sa zúčastnili celookresného uniformovaného sprievodu.

Šport

Jednou z najväčších spoločenských organizácií je TJ.

Do športových súťaží mala zapojené 4 oddiely: futbalový oddiel v II. triede okresného preboru, dorastenecký oddiel tiež v II. triede a dve družstvá stolného tenisu - družstvo žiakov a družstvo dospelých.

Výbor TJ pracoval počas celého roku pod vedením predsedu Vladimíra Tesáka, tajomníka Jozefa Kúšika, hospodára Vladimíra Majerského a pokladníka Zdena Tesáka. Trénerom futbalového mužstva dospelých bol Jozef Kysel, ktorý k svojej práci pristupoval veľmi zodpovedne, či už ako tréner a aj ako hráč. Družstvo dorastencov pracovalo bez trénera.

O činnosť stolnotenisového oddielu sa staral Ľudevít Dovec, ktorý viedol aj družstvo dospelých aj družstvo žiakov.

Zakúpenie autobusu

Agilní funkcionári TJ v spolupráci s MNV a s JRD Vtáčnik zaistili a zakúpili pre potreby TJ malý autobus pre 22 osôb. Pre svoju modrú farbu bol ľudovo nazvaný "modrý blesk".

Týmto autobusom, ktorý má benzínový motor, sa zaisťovali všetky odvozy našich futbalistov na zápasy. Tiež sa s ním brigádnicky vypomáhalo miestnemu JRD na dovoz a odvoz brigádnikov v sezónnych poľnohospodárskych prácach. Údržbou ako aj riadením autobusu bol poverený Vladimír Tesák.

Prvé fašiangy

Ľudové zvyky našich predkov sa postupne začínajú znovu objavovať na okolitých obciach. Tak tomu bolo aj v našej obci, kde sa z podnetu niektorých členov MNV, ako aj členov výboru TJ zorganizoval veselý fašiangový sprievod. Pozostával z 8 členov, v ktorom boli 3 hudobníci: Stanislav Janek - harmonika, jeho brat zo Žiaru - gitara a Kamil Dekýš - ozembuch. Ďalšími členmi sprievodu boli Štefan Kúšik ml., Jozef Kúšik, Jozef Dekýš č. 71 a Tomáš Koloman.

Sprievod obcou sa uskutočnil za pekného slnečného počasia 3. marca v popoludňajších hodinách. Navštívil každú domácnosť, kde sa peknou pesničkou a veselým vinšom prihovoril každému. Zato bol obdarený buď naturáliami vo forme domácej slaniny, klobásy a vajíčok, alebo finančnou hodnotou.

Všetok zisk z tejto akcie bol venovaný na športové účely a jeho ohlas bol v obci veľmi kladný.

Zmena obchodníčky

Koncom augusta prišlo v miestnej predajni Jednota - rozličný tovar k zmene vedúcej predajne. Namiesto doterajšej vedúcej s. Šimkovej zo Žiaru, ktorá odišla z rodinných dôvodov, nastúpila mladá predavačka Nataša Knopová z Hornej Ždane. Je to mladé 20. ročné dievča, ktoré má všetky predpoklady, aby si svoju dôležitú úlohu za pomoci dozorného výboru splnilo čo najlepšie.

Počasie

Počasie po celý rok bolo v normále. Počas jarných dažďov, kedy sa potoky dosť rozvodnili, prišlo k čiastočnej havárii priehrady medzi našou obcou a Lovčou. Bolo to z 12. na 13. marca. Pri tejto havárii ušlo z priehrady dosť veľké množstvo rýb.

Leto bolo ako po minulé roky. Bolo dosť krátke a teploty sa pohybovali v rozmedzí 20 až 25ºC. Prvý sneh po daždivej jeseni napadol koncom novembra. Vianoce boli pod snehovou prikrývkou.

 

Záznamy za rok 1981 boli prerokované a schválenou Radou MNV v Dolnej Trnávke dňa 10. marca 1982.

Jozef Kružic - kronikár



Stanyk:-) 2007