Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Rok 1986

Politické pomery

Rok 1986 niesol označenie Medzinárodný rok mieru. Bol naplnený udalosťami veľkého medzinárodného významu. Niektoré udalosti ľudstvu prospeli a iné ho poškodzovali. Horúčkovité zbrojenie vo svete pokračovalo i napriek stretnutiu vedúcich predstaviteľov ZSSR a USA v Reykjaviku na Islande. Z domácich udalostí prvoradý význam mal XVII. zjazd KSČ. Konal sa v Prahe v dňoch 24.3. - 28.3. Generálnym tajomníkom bol opäť zvolený Gustáv Husák.

Dôležitou vnútropolitickou udalosťou boli voľby do zastupiteľských zborov všetkých stupňov. Voľby boli v dňoch 23. a 24. mája. Účasť voličov bola takmer 98%, ako aj odovzdanie hlasov navrhovaným kandidátom.

Voľby do NV

V dňoch 23. a 24. mája boli v celej našej vlasti voľby so zastupiteľských zborov všetkých stupňov. Aj naša obec sa na túto významnú udalosť pripravila zodpovedne. Volebná miestnosť bola zriadená v sále KD.

V našej obci bol vytvorený jeden volebný obvod. Do zoznamu voličov bolo zapísaných 238 voličov. Dvaja volili na voličský preukaz. Slávnostne pripravená volebná miestnosť privítala prvých voličov o 12,00 hod. Nad regulárnosťou volieb dozerali členovia okrskovej volebnej komisie. Predsedom bol Milan Tesák, podpredsedom Ferdinad Dekýš, tajomníčkou Mária Kúšiková,č. 104. Členovia Jaroslav Gálus, Zdeno Tesák, Ladislav Dekýš a Peter Dekýš.

Do slávnostného rámca volieb prispela aj dychová hudba "Lovčianka" zo susednej obce. Zahrala pred predajňou Jednoty niekoľko ľudových piesní.

Všetci občania si splnili svoju občiansku povinnosť už v prvý deň volieb. Večer o 19,30 hod. odovzdal posledný zapísaný volič svoj hlas navrhovaným kandidátom.

Volebná miestnosť bola uzavretá 24. mája o 14,00 hod. Vo voľbách boli zvolení všetci navrhovaní kandidáti:

do Snemovne národov : Helena Ivaničová
  Snemovne ľudu : Mária Štrbová
  SNR : Jaroslav Kanský
  S-KNV : Mária Šimková
  ONV: Milan Kováč

Do MNV boli zvolení títo občania:
Tibor Boška, Ľubomír Dekýš, Ľudmila Dekýšová, Peter Dovec, Vladimír Gallo, Jozef Gálus, Alena Kožiarová, Jozef Kružic, Ján Lupták, Anton Kúšik, Ľubomír Magula, Miroslav Magula, Vladimír Majerský, Ľudevít Tesák a Pavel Tesák.

Sociálne zloženie poslancov MNV je nasledovné: 10 robotníkov, 5 THP, 8-mi sú členovia KSS, 2 ženy.

Vekové zloženie: do 30 rokov - 4
    50 rokov - 10
  nad 50 rokov - 1

Do R-MNV boli zvolení títo občania: Jozef Gálus, Ján Lupták, Vladimír Majerský, Ľudevít Tesák, Pavol Tesák.

Za predsedu MNV bol zvoelný opäť Ján Lupták, za podpredsedu Ľudevít Tesák, tajomníkom MNV sa stal Pavol Tesák.

Celkový priebeh volieb sa niesol v pokojnej atmosfére a nevyskytli sa žiadne negatívne javy.

Volebný program NV

Volebný program NV je jednou z prvoradých úloh pri rozvíjaní našej obce. Ťažkosti boli aj tohto roku s prideľovaním finančných prostriedkov od vyšších orgánov. Aj so zabezpečovaním materiálu potrebného na niektoré akcie boli značné problémy. Jednalo sa hlavne o dokončenie kanalizácie obce, čo by veľmi prospelo k zlepšeniu životného prostredia našich občanov.

I napriek tomuto urobil MNV za aktívnej pomoci občanov a členov spoločenských organizácií nasledovné akcie:

  • uloženie dlažby v priestore prevádzkovej jednotky Jednoty. Mala by slúžiť na stolovanie v letnom období,
  • náter brány na garážach DP
  • oprava pumpy v miestnom cintoríne
  • údržba požiarnej zbrojnice a požiarnej techniky
  • oprava a údržba športového ihriska a sociálnych miestností
  • zhotovenie tribúnky na futbalovom ihrisku pred šatňou TJ
  • výsadba okrasných stromkov a kríkov v počte 40 ks
  • položenie a osadenie obrubníkov v hornej časti obce
  • vykopanie a zabetónovanie šachty pred KD v rámci kanalizácie obce
  • zhotovenie a inštalácia tabule pre rôzne oznamy na budove Jednoty
  • výmena poškodených obkladových dielcov v KD
  • vyloženie rigolu pre povrchovú vodu od Jednoty po rodinný dom Ľudovíta Kružica v dĺžke 80 bm
  • údržba traktora a nákladného vozidla.

Na údržbu požiarnej zbrojnice bola pridelená čiastka 6 000 Kčs a to na zakúpenie stavebného materiálu a na osvetlenie miestnosti.

Na údržbu telovýchovného zariadenia bolo pridelených 10 000 Kčs. Zakúpil sa materiál na zhotovenie tribúnky (železo, fošne), odkvapové žľaby a vymaľovali sa šatne.

Pre údržbu miestneho rozhlasu bolo k dispozícii 15 000 Kčs. Z týchto prostriedkov bol kúpený mikrofón a chasis pre gramofón v hodnote 4 000 Kčs. Zo zostatku - 11 000 Kčs, sa vybavil KD a to zakúpením ventilátorov na odsávanie vzduchu zo sály KD, ďalej sa kúpil fotoaparát pre zachytenie udalostí pri rôznych príležitostiach, magnetofón a reproduktory.

Brigádnická činnosť

Pracovná a brigádnická činnosť občanov smerovala hlavne ku skrášľovaniu a zveľaďovaniu verejných priestorov a k tvorbe životného prostredia.

V rámci čistenia rodinných domov a verejných priestranstiev sa zorganizoval zber druhotných surovín a to hlavne kovového odpadu. V priebehu roka sa ho nazbieralo 15 t.

Pre pomoc poľnohospodárstvu, hlavne miestnemu JRD Vtáčnik, to bol zber objemových krmovín. Pokosilo, usušilo a odovzdalo sa celkove 140 q kvalitného sena. Do tejto práce sa okrem členov spoločenských organizácií zapojili aj dôchodcovia, hlavne pri sušení a skladovaní. V rámci brigádnickej pomoci JRD sa urobili búracie práce v kravíne pre rekonštrukciu odvozu maštalného hnoja.

Okrem toho sa občania zúčastňovali individuálne pri nárazových poľnohospodárskych prácach a to v žatve a pri jesennom zbere produktov. Taktiež pri úpravách verejných priestranstiev a okoliach svojich rodinných domov. Tým si zlepšili a skrášlili svoje životné prostredie.

Kultúrno-spoločenský život

Kultúrno-spoločenský život v obci zaisťovali spoločenské organizácie v spolupráci s MNV. Ako po minulé roky aj v tomto roku to bol fašiangový sprievod športovcov. Táto akcia si už našla trvalé miesto. Športovci pripravili aj 16. ročník koštovky klobás.

Členky výboru ČSČK poriadali MDŽ s kultúrnym programom. Ženám - dôchodkyniam, starším ako 70 rokov odovzdali upomienkové darčeky. V marci pripravili výstavku ručných prác našich občanov.

ZPOZ pri MNV urobil slávnostné uvítanie detí do života. Na konci školského roku bol Deň detských radostí, a športové popoludnie pre všetkých občanov.

Športovci usporiadali futbalový turnaj o pohár JRD Vtáčnik, ďalej stolnotenisový a šachový turnaj okresného preboru.

Požiarne družstvo sa zúčastnilo súťaže obvodného kola v Hliníku nad Hronom a obsadili 1. miesto.

V priebehu roka sa obnovila aktualizácia násteniek a pútačov k významným výročiam a oslavám.

Je na škodu veci, že do kultúrno-spoločenského diania v obci sa málo zapojili, alebo sa vôbec nezapojili členovia SZM a Zväzarmu.

Z tohto prehľadu vidieť, že občania boli aktívni v rôznych oblastiach.

Zakúpenie organu

Pre poriadanie rôznych kultúrno-spoločenských podujatí obec pociťovala potrebu mať vlastný elektrofonický organ. Doteraz sa musel zapožičiavať buď od susedných obcí, alebo od hudobníkov. Až v tomto roku po značných problémoch a ťažkostiach sa mohol kúpiť. Prevádzkovaním tohto hodnotného hudobného zariadenia bol poverený obyvateľ našej obce Stanislav Janek. Svojou hrou vhodne dopĺňa každé kultúrno-spoločenské podujatie.

JRD Vtáčnik

JRD hospodárilo na výmere 2271 ha poľnohospodárskej pôdy, z toho 985 ha ornej pôdy, 425 ha lúk a 861 ha pasienky. Vzhľadom na vysoké zastúpenie dobytka museli zvýšiť sejbu krmoviny na ornej pôde. Celkove pestovali krmoviny na 380 ha ornej pôdy. Výrobu kŕmnej repy splnili len na 75 %. Ostatné krmoviny, ako ďatelina, lucerka, kukurica na siláž boli splnené . Obilniny pestovali na ploche 420 ha s priemernou úrodou 4,62 t/ha. Z toho pšenicu na 351 ha - úroda 4,69 t/ha a jačmeň jarný na 49 ha s úrodou 4,27 t/ha. Úlohy vo výrobe obilnín boli splnené.

Zlá úroda bola u zemiakov. Výrobu konzumných zemiakov splnili len na 33 %, keď z plánovaných 17 t/ha sa im urodilo len 5,5 t/ha. Zemiaky priemyselné splnili na 90 %. Ako príčinu uvádzali suché počasie, slabú sadbu a nekvalitnú prípravu pôdy.

Stredisko rastlinnej výroby plánovaný hospodársky výsledok nesplnilo. Malo mať stratu 1 498 000 Kčs , v skutočnosti mali stratu 2 475 000 Kčs. Oproti roku 1985 je to ale zlepšenie o 43 300 Kčs.

Živočíšna výroba:
Hovädzieho dobytka mali celkove 2 034 ks. Výrobu mlieka splnili na 102 %. Odovzdali 2 143 000 litrov mlieka, z toho 79 % v I. akostnej triede. Mäsa z HD odovzdali 291 t. Bolo to o 17 t menej ako im určoval plán. Stav ošípaných bol splnený na 104 %, t.z. 1573 ks . Bravčového mäsa vyrobili 167 t, čo činilo plnenie na 100,1 %. V stredisku živočíšnej výroby sa dosiahol lepší hospodársky výsledok ako bol plán o 2 318 000 Kčs. Bola plánovaná strata 555 000 Kčs, dosiahli však zisk 1 763 000 Kčs.

V roku 1986 došlo na úseku kádrovej práce k značným zmenám. Novým predsedom JRD sa stal Jozef Miškovič. K zmenám prišlo aj u iných funkcií.

JRD eviduje 536 členov, z toho je 315 trvale činných (131 žien). Pre uspokojenie pracovníkov boli v priebehu roka vynaložené väčšie finančné prostriedky na budovanie sociálnych zariadení a ich údržbu.

Bola zvýšená aj zdravotná starostlivosť. Členovia družstva sa zúčastňovali pravidelných lekárskych prehliadok.

Na liečení bolo 10 členov JRD a 19 detí bolo v pionierskych táboroch v tuzemsku a 6 v MĽR. 11 členov a ich rodín bolo na domácej rekreácii, 3 pracovníci v ZSSR a 32 pracovníkov bolo na tématickom zájazde v MĽR.

Šport

Šport v obci sa uskutočňoval v 2. oddieloch - futbalovom a stolnotenisovom. Futbalový oddiel mal 2 družstvá: dospelých a žiakov.

Mužstvo žiakov trénoval Jozef Kúšik a chlapci po jarnej časti skončili ročník na 4. mieste.

V letnej prestávke sa zrušilo mužstvo žiakov pre malý počet žiakov ( z cudzích okolitých obcí odišli ) ako aj pre nedostatok finančných prostriedkov. Zrušenie žiackeho družstva neprospeje rozvoju futbalu u nás. Okrem toho OV futbalového zväzu zastavil možnosť postupu družstva dospelých.

Mužstvo dospelých v jarnej časti trénoval L. Lehotay. Mužstvo po striedavých výkonoch skončilo súťaž na 7. mieste s 23. bodmi a so skóre 38:30.

Letnú prípravu na nový ročník začal viesť bývalý hráč Jozef Dodok. K žiadnym hráčskym zmenám nedošlo, Výsledky, ktoré dosiahli v majstrovských zápasoch v jesennej časti však nezodpovedali príprave a tradícii futbalu u nás. Z 11. zápasov získali len 8 bodov a skóre 9:14. V poslednom čase veľmi opadol v obci záujem o funkcie vo výbore TJ. Aj v tomto roku skoro všetky práce vo futbalovej činnosti vykonával Jozef Boška za pomoci MNV.

Druhý náš športový oddiel - stolnotenisový mal v súťažiach dve družstvá:
A družstvo - v I. triede okresu
B družstvo - v II. triede okresu

V A družstve hrali mladí chlapci a to Ľ. Tesák, Martin Dekýš, Róbert Kružic doplnený skúseným Jozefom Dekýšom. V tabuľke obsadili 9. miesto.

B družstvo - Dušan Magula, Dušan Šopoň , Vladimír Tesák, Ľudevíť Dovec skončili na 2. mieste.

Úmrtie

Slávnostnú atmosféru v prvý deň volieb zasiahla smutná správa, že 23.5. v poludňajších hodinách náhle zomrel na pracovisku v Závode SNP náš občan Ing. Emil Tesák vo veku 58 rokov. Bol nositeľom štátnej ceny Klementa Gottwalda za výskum a vývoj výroby kysličníka hlinitého. V minulosti bol aj v obci aktívny. Bol členom pléna MNV a knihovníkom pri OB v obci.

Obyvateľstvo

K 31.12.1986 žilo v obci 348 obyvateľov z toho mužov 179 a 169 žien. Oproti minulému roku je to úbytok o 4 občanov.

V priebehu roka sa narodilo 6 žijúcih detí a zomrelo 8 občanov. Sobášov bolo 5. Prihlásených k trvalému pobytu bolo 12 občanov a odhlásilo sa 15 občanov.

Veľké zmeny spôsobili členovia JRD, ktorí bývajú v družstevných bytovkách nad cintorínom.

Ukončený a skolaudovaný bol rodinný dom Petra Molčáka. Ďalší traja a to Ľudevít Boška, Ľubomír Magula a Jozef Dekýš pokračujú vo výstavbe rodinných domov.

Počasie

V tomto roku dostáva počasie prívlastok vrtošivé. V januári sa striedalo sneženie s dažďom. Sneh sa neudržal.

7. marca ešte teplomer ukazoval - 5ºC a na druhý deň nás slnko hrialo s +15ºC. Koncom druhého marcového týždňa sa veľmi ochladilo a 12.3. nás vítala snehová fujavica. Prvá polovica júna bola veľmi studená. Zo správ sme počuli, že vo Vysokých Tatrách padá sneh. Mesiac júl bol veľmi teplý do +34ºC, ale zrážok bolo málo. Takmer v žiadnej záhrade sa neurodili uhorky. Lúky tiež nevydali 2-krát úrodu, pretože mládza nenarástla. 18.7.1986 po mesiaci spŕchlo a ochladilo sa. Začiatok augusta bol tiež veľmi horúci. Cez deň vystúpili teploty na +35ºC, noci boli chladné od +4 do +6ºC. Podobne sa vyznačoval aj september. Prvé nočné mrazy začali 19.9.1986. Silnejšie mrazy začali 9.11.1986. V decembri sa v prvej polovici oteplilo, ale od 12.12. do 16.12. padal sneh, ktorý vystriedal dážď a tak Vianočné sviatky boli bez snehovej prikrývky.

Všeobecne o tomto roku môžeme povedať, že bol suchý s veľkými horúčavami a málo úrodný. Aj ovocie zo stromov opadalo a nebolo kvalitné.

 

Záznamy za rok 1986 boli prerokované a schválené R-MNV v Dolnej Trnávke dňa 15.3.1987

Jozef Kružic - kronikár



Stanyk:-) 2007