Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



ROK 1980

Politické pomery

Rok 1980 bol pre náš štát ďalším rokom mierového života a budovateľskej práce. Oslávili sme 35 rokov nového slobodného života s pocitom hrdosti za dosiahnuté výsledky. Za túto dobu oba naše národy urobili mnoho, aby sa naplnili stáročné túžby po slobode, sociálnej spravodlivosti, rovnosti a pokroku, po lepšom živote pre pracujúceho človeka.

Na medzinárodnom poli najreakčnejšie imperialistické kruhy v snahe udržať svoje otrasené pozície nastúpili v tomto roku kurz na zostrovanie napätia a vyvolávania konfliktov v rozličných častiach sveta. Známe sú tohoto druhu nepokoje v Írsku na Strednom Východe, v Salvádore (v Latinskej Amerike) a je veľmi smutné, že v tomto roku sa rozpútala nezmyselná vojna medzi arabskými štátmi Irakom a Iránom.

Imperialistické štáty kládli najrôznejšie prekážky politike mieru, mierového spolunažívania a uvoľňovania napätia. V snahe narušiť existujúcu rovnováhu síl a získať strategickú prevahu nad štátmi socialistického spoločenstva sa znova dali na cestu horúčkovitého zbrojenia. Útočia proti silám pokroku a demokracie, ktoré bojujú za slobodu národov.

Za tejto situácie bolo mimoriadne naliehavé vystupňovať úsilie všetkých, ktorým záleží na zachovaní mieru. V súlade s touto naliehavosťou sa uskutočnilo 5. decembra v Moskve stretnutie najvyšších straníckych a štátnych predstaviteľov členských štátov Varšavskej zmluvy. Pri tejto príležitosti sa znova pripomenuli mnohé mierové a odzbrojovacie návrhy Sovietskeho zväzu a štátov Varšavskej zmluvy a zdôraznila sa nevyhnutnosť riešiť všetky otvorené medzinárodné otázky rokovaním, na rovnoprávnom, spravodlivom základe. Československo túto mierovú politiku plne podporuje a aktívne sa podieľa na jej prebojúvaní.

Naši ľudia veľmi pozorne sledovali v poslednom mesiaci roka udalosti v Poľskej ľudovej republike, kde socializmu nepriateľské sily vyvolali takú situáciu, že pracujúcich začali stavať proti výdobytkom socializmu. Nepokoje vyúsťovali na mnohých častiach Poľska do štrajkov v závodoch.

Pre náš ľud bol uplynulý rok ďalším rokom politickej a hospodárskej stability a pozitívneho vývoja našej spoločnosti. Spoločným úsilím robotníkov, roľníkov a inteligencie sme dôsledne pokračovali po ceste socialistického rozvoja.

Miestny národný výbor

MNV pracoval tak ako v minulom roku pod vedením neuvoľnených funkcionárov ( po ukončení svojho zamestnania) Jána Luptáka, predsedu a Ing. Jána Majerského, tajomníka MNV. Obidvaja si svoje funkcie plnili svedomite. Pod ich vedením MNV svojou činnosťou prispieval k upevňovaniu jednoty nášho socialistického štátu, ako aj morálno-politickej jednoty občanov. Tieto dôležité úlohy plnil MNV za pomoci viacerých činiteľov a to: pomocou činnosti poslancov MNV, poriadaním verejných schôdzí strany cestou spoločenských organizácií, pomocou relácií v miestnom rozhlase, nástenkami na propagačnej tabuľi a v neposlednej miere osobnými pohovormi funkcionárov MNV a iných funkcionárov v spoločenských organizáciách s občanmi.

Z uvedených faktorov mimoriadne pôsobiacih na myslenie občanov a ich získavanie pre plnenie úloh vyplývajúcich z volebného programu sa stali verejné schôdze strany. Tieto sa konali do roka tri. Na nich boli občania oboznámení s politickými udalosťami vo svete, v našej vlasti, v okrese a tiež s plnením volebného programu. Hovorilo sa tu o správnom spolunažívaní občanov a o iných otázkach podaných z radov občanov.

Účasť občanov na týchto verejných schôdzach bola dobrá, zúčastnilo sa ich probližne 60 občanov na každej schôdzi.

Verejné schôdze strany sa stali miestom, kde sa občania orientovali na politiku KSČ, na plnenie občianskych povinností, kde poznávali starostlivosť KSČ a vlády o náš ľud a ich úsilie o zvyšovanie blaha o všetkých občanov.

Volebný program

V tomto roku sa tak isto ako v minulom roku venovala zvýšená pozornosť plneniu volebného programu. Boli prevedené nasledovné akcie :

  • vysadenie kríkových šípových ruží na verejných priestranstvách v počte 300 ks,
  • vysadenie okrasných stromkov a to v parčíku a v okolí kultúrneho domu,
  • oprava miestnych komunikácií asfaltovaním,
  • pokračovanie v úprave rozšírenia priestranstva pred kultúrnym domom,
  • začatie výstavby kanalizácie obce vetvy "B" ( od Vl. Gallu smerom k potoku) a výkopom septika.

Okrem týchto akcií bolo prevedených ešte viacej menších prác ako: osadenie dopravných značiek v obci, opravy budov v správe MNV a iné, ktoré boli bezprostredne potrebné pre obec.

Finančné náklady na prevedenie uvedených prác boli takéto:

Kanalizácie 207 000 Kčs
Parčík pred KD 15 000 Kčs
Výsadba ruží 3 000 Kčs
Spolu: 225 000 Kčs

Za prevedenie týchto prác má zásluhu nielen MNV a jeho poslanci, ale aj občania, ktorí sa na nich bezprostredne podieľali. Boli to predovšetkým občania tých domácností, popred ktoré vedie kanalizácia. Pozoruhodné výsledky sa dosiahli aj pri výstavbe domov, keď sa v roku 1980 ukončili 3 rodinné domy, ktoré zodpovedajú všetkým požiadavkám kultúrneho bývania.

JRD Vtáčnik

Dňa 15. januára nastala zmena vo vedení JRD Vtáčnik. Doterajší predseda JRD Ing. Branislav Leporis z funkcie odstúpil a namiesto neho nastúpil nový predseda Ing. Stanislav Pogran.

Hospodárenie JRD Vtáčnik ani v tomto roku nezaznamenalo podstatný rozdiel v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Príčiny nedostatkov z minulého roka pôsobili aj v roku 1980.

Celkové hospodárske výsledky, aj keď úroda obilovín bola dobrá - v priemere 38q/ha, neboli uspokojivé. Veľmi slabé výsledky sa dosahovali tiež v priemernej ročnej dojivosti na ustajnenú dojnicu a to len niečo nad 2000 l mlieka. Vedeniu JRD sa i napriek úsiliu nepodarilo zabezpečiť dostatok kvalitných objemových krmovín, ale len krmovín prestárlych, dažďami znehodnotených, zbavených potrebných živín.

Úroda zemiakov sa počas roku ukazovala veľmi sľubná, a aj bola taká pri zbere. Pretrvávajúce ťažkosti však boli pri zbere. JRD ich je schopné vyzbierať len za pomoci brigádnikov, vysokoškolákov, žiakov učilíšť alebo žiakov stredných škôl.

Počasie bolo na začiatku zberu pekné, no v polovici októbra prišli dažde, ktoré trvali až do začiatku novembra. Tak zber ešte značnej plochy zemiakov bol prevedený tak, že viac ako polovica zemiakov zostala v zemi.

V polovici novembra postihla JRD značná škoda. Blízko družstva na Prostrednom vrchu bola strnisková ďatelina a do nej sa dostalo hladné stádo jalovíc. Výsledok bol žalostný. Uhynulo z nich 17 ks.

V tomto roku bola dostavaná triedička zemiakov, ktorá bola v prevádzke pre celé JRD Vtáčnik.

Kultúrny život

Ani v roku 1980 nemožno hovoriť o rozvoji kultúrneho života v obci,ako tomu bývalo v minulosti. V súčasnoti niet u nikoho záujem, že by podchytil mládež, občanov a vytvoril hodnotné kultúrne podujatie. Občania sa oddávali sledovaniu televíznych programov a poniektorí sa zúčastňujú na športových podujatiach - na futbale.

Ak možno do oblasti kultúrneho života zahrnúť aj menšie akcie, ktoré stoja na okraji tejto činnosti tak to boli tieto akcie:

  • koštovka klobás, spojená so zábavou, ktorá sa konala 16.2.1980 pod vedením MV NF za priameho riadenia predsedu s. Vladimíra Gallu
  • 24. februára sa konala súťaž v strelbe zo vzduchovky, ktorú usporiadal nový výbor Zväzarmu,
  • 8. marca ZPOZ usporiadal dôstojnú oslavu MDŽ, na ktorej ženy - dôchodkyne dostali od MNV upomienkové darčeky; táto oslava bola spojená s výstavkou ručných prác, ktorú uporiadal MO ČSČK.
  • 6. apríla na Veľknočnú nedeľu sa konala tanečná zábava, ktorú uporiadal SZM,
  • z príležitosti MDD pripravila ZO Zväzarmu a SZM pútavý program pre deti a to na ihrisku TJ Sokol Vtáčnik,
  • v jeseni sa z príležitosti hodov konala tanečná zábava, ktorú uporiadal výbor TJ,
  • na záver roka na Silvestra MO SZM usporiadala Silvestrovský ples.

Do oblasti kultúry môžeme počítať aj relácie do miestneho rozhlasu poriadané z príležitosti rôznych štátnych sviatkov, pamätných dní a významných udalostí. O vysielanie relácií sa zaslúžili členovia rozhlasového krúžku SZM a to: Alena Kožiarová, Mária Magulová a Mária Tesáková.

Relácie boli prevedené na dobrej úrovni a to tak po stránke obsahovej ako aj programovej.

Zmena predsedu OB

Funkciu predsedu OB prebrala v tomto roku Ing. Marta Dekýšová. Doteraz ju vykonával Ľudevít Dovec a to k spokojnosti MNV a občanov. U novej predsedkyne sú tiež všetky predpoklady úspešnej práce na tomto úseku osvetovej činnosti a ďalej ju rozvíjať.

Odber tlače.

Význam tlače je všeobecne známy. Zdá sa, že občania Dolnej Trnávky jej poslanie správne pochopili. Majú k tlači veľmi blízky vzťah. Dokazuje to značný počet rôznej tlače, ktorú občania odoberajú. V tomto roku bol v odbere tlače nasledovný stav:

Pravda 33 ks
Práca 27 ks
Smer 20 ks
Smena 6 ks
Roľnícke noviny 22 ks
Šport 1 ks
Slovenka 12 ks
Život 5 ks
Žiara socializmu 37 ks
Zdravie 9 ks
Katolícke noviny 36 ks
Záhradkár a chovateľ 4 ks
Svet socializmu 8 ks
Dorka 8 ks
Praktická žena 3 ks
Rozhlas a televízia 7 ks
Učiteľské noviny 3 ks
Hutník 15 ks

Celkom prichádza do obce 262 ks rôznej tlače, čo je na počet obyvateľov veľmi pekná skutočnosť.

Spoločenské organizácie

Počas roka aktívne pracovali tieto spoločenské organizácie: SZM, Zväzarm, ČSČK, ZPO a TJ. Pracovali pod vedením MV NF. Ich činnosť vyplývala z ich vlastných pracovných plánov a bola zameraná na riešenie vlastných úloh, vyplývajúcich zo stanov i na pomoc MNV pri plnení úloh volebného programu. Ich činnosť možno honotiť kladne.

Veľmi veľký kus práce vykonali na skrášlovaní obce a pri pomoci JRD Vtáčnik, pri zbere sena, keď sa všetci členovia týchto organizácií zapojili do súťaže organizovanej za týmto cieľom na výzvu JRD Počúvadlo. Záväzok bol pokosiť, usušiť a odovzdať 90 q sena. V skutočnosti sa odovzdalo až 152 q. Seno sa získalo pokosením priestorov okolo ihriska, pod cintorínom, pod Hôrkou, a na úbočiach napravo od cesty do Dolnej Ždane. Veľmi hodnotná bola aj pomoc členov TJ pri triedičke zemiakov na JRD Vtáčnik.

Sčítanie obyvateľov

V dňoch 1. a 2. novembra sa v celej našej vlasti prevádzalo sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Pri tom sa zisťovali aj iné údaje , svedčiace o životnej úrovni obyvateľov ako: počet aut, televízorov, práčiek. Výsledok sčítania v obci Dolná Trnávka bol nasledovný:

počet obyvateľov 344
z toho mužov 134
žien 140
deti do 15 rokov 70

Obyvatelia vlastnia:

- autá 39
- televízory 73
- práčky 96
- telefóny 28

Miestna predajňa Jednoty

Miestna predajňa Jednoty bola daná do prevádzky v roku 1950. Odvtedy sa veľa zmenilo. Predajňa sa presťahovala do novej budovy, rozšíril sa sortiment predávaného tovaru a mnohonásobne vzrástla tržba, zmenil sa aj spôsob predaja. V prvých rokoch predaja tovar kupujúcim podávala z regálov vedúca predajne a mnoho tovaru (múka, soľ, ryža, cukor a iné veci) musela do sáčkov nasýpať a vážiť. Mlieko dovážali do obchodu v 25 l kanvách a vedúca ho kupujúcim merala litrovou mierkou do prinesených nádob zvyčajne kanvičiek.

V dnešnej dobe sa spôsob predaja celkom zmenil. V obchode je zriadená samoobsluha a kupujúci si sami berú tovar do košíkov a pri pokladni zaň platia. Toto je možné preto, že tovar je vkusne zabalený a označený cenou. Mlieko je balené v sáčkoch z umelej hmoty a smotana tiež. Predáva sa dvojaká smotana, lahôdková kyslá a sladká na šľahanie. Raz do týždňa prichádza do obchodu porcované balené mäso. K dostaniu je aj hydina a niekoľko druhov udených výrobkov. Chleba sa predáva viac druhov: biely, vyrážkový, zemiakový, rascový, prípadne iného druhu. Čerstvo upečený privezú ho každé ráno z pekárne zo Žiaru nad Hronom. Pečivo sa predáva tiež a to rožky maslové a obyčajné, občas šatôčky a v piatok aj makovníky, vianočky a bábovky. K dostaniu sú aj rôzne mäsové konzervy, paštéty, nátierky, krémy a veľa druhov liehovín. V predajni sa predáva aj flaškové pivo, malinovka, minerálky, vinea a iné nealkoholické nápoje.

V predajni je dostatok rôznorodého tovaru. Je však aj tovar, ktorého sa do predajne dostáva v menšom množstve, je to tovar "úzkoprofilový", ako napríklad : kakao v prášku, kokosová múčka, hrozienka, arašidy, lieskové oriešky, cukríky Bon Pari. Tento tovar vedúca predajne predáva tak, aby sa z neho ušlo postupne do každej domácnosti. Je len samozrejmé, že často z takéhoto predaja vznikali aj nedorozumenia a niektorí občania sa cítili ukrivdení, lebo sa im niektorého hľadaného tovaru nedostalo.

O riadny chod predaja a o spokojnosť kupujúcich sa staral aj dozorný výbor v zložení: Pavel Fedor, predseda, členovia Jozef Kružic, Jozef Kysel.

Členovia Jednoty dostávajú každoročne, a tak tomu bolo aj v tomto roku, návratky v hodnote 25 Kčs, ako podiel zo zisku. Za obdržané návratky si v uvedenej hodnote prevezmú tovar podľa vlastného výberu.

Celkový obrat za rok 1980 činil vyše 900 000 Kčs.

Pohostinstvo

Pohostinstvo tiež vychádzalo v ústrety občanom alebo iným návštevníkom. Otvorené bývalo okrem utorka po všetky dni, teda aj v nedeľu.

V pohostinstve da predávalo pivo čapované, flaškové, minerálka, malinovka, vinea a iné nealkoholické nápoje. Z alkoholických nápojov to bolo najmä tieto: víno (rôzne druhy), vodka, gin, rum, brandy, borovička, rôzne druhy likérov a koňakov. Veľký kurz mala predovšetkým borovička. Predávajú sa tu aj rôzne druhy cigariet ako: Bystrice, Detvy, Marsky, Clee, Sparty a iné. Z nich nedostatkovými boli Sparty. Vedúca pohostinstva Terézia Tesáková na požiadanie ochotne urobila aj kávu. Boli tu tiež k dostaniu aj rôzne druhy cukríkov a keksov.

Schádzali sa tu po večeroch mladší alebo aj starší občania a posedeli tu pri vzájomnej debate. Najväčšie návštevy občanov tu bývali najmä v nedeľu po ukončení futbalového zápasu. Vtedy sa zvyklo i viac vypiť a horlivo debatovať o futbalovom výsledku nášho futbalového oddielu. "Kuli" sa tu aj plány a robila sa stratégia (za chrbtom vraj trénera) do ďalších bojov. Radosť z vyhratého zápasu bývala veľká a nemala konca-kraja.

K ostrým potyčkám medzi občanmi tu nedochádzalo a ak, tak len veľmi ojedinele. Ročný obrat v pohostinstve činil 200 000 Kčs.

Počasie

Rok 1980 počasím nevybočil veľmi z normálu, nevyskytli sa mimoriadne výkyvy ani v zime ani v lete.

Celý január bola príroda pokrytá snehom, najväčšie mrazy boli v polovici mesiaca a to -15ºC. Február bol teplejší a to s nočnými teplotami -6 až -8ºC a s dennými +3 až +5ºC. Sneh sa na začiatku marca roztopil, no po prvom jarnom dni, 22. marca, ho napadlo 20 cm! Tento sa udržal do konca mesiaca a tak mesiac marec bol veľmi chladný. Studené počasie trvalo až do 20. apríla. V noci boli teploty mínusové, ráno sa všetko belelo od mrazov. Ľudia sa teplo obliekali ako v zime, v bytoch sa muselo kúriť.

Studené počasie značne oddialilo jarné práce na poli i v záhradkách. Stromy začali neskoro kvitnúť, až po májových mrazoch. Ovocia bolo preto veľa, jabĺk, hrušiek, sliviek, čerešní a orechov. Pretože aj leto nebolo teplé, ovocie dobre nedozrelo, jablká boli pomerne kyslé.

Koncom novembra napadlo 20 cm snehu a tento sa udržal 2 týždne. December bol pomerne teplý, Vianoce boli bez snehu.

Fóliovníky, skleníky

Naši občania, tak ako mnohí iní na okolí, začali svoj voľný čas zameriavať na prácu vo svojich záhradkách, na stavanie skleníkov, alebo fóliovníkov, aby v nich mohli pestovať zeleninu - šalát, kaleráb, reďkovku a inú priesadu. Ukázalo sa, že práca nebola márna, že dosiahli veľmi peknú úrodu papriky. Medzi prvými, ktorí si postavili skleníky, boli Ján Dekýš, č.d. 26, Vladimír Gallo č. d. 38 a Emil Kúšik č.d. 104. Fóliovníky si postavili viacerí občania, medzi prvými to boli najmä: Ľudevít Dekýš z Dolných zemí, Koloman Tomáš a Albín Truben. Postupne sa pridávali ďalší občania a vzájomne si odovzdávali skúsenosti v oblasti doteraz v našej obci neznámej.

Šport

V tomto roku do športových súťaží boli z obce Dolná Trnávka zapojené 3 oddiely : futbalový oddiel dospelých v I.B. triede skupiny C Stredoslovenského kraja, futbalový oddiel dorastencov v III. triede okresu a stolnotenisový oddiel žiakov, súťažiacich v rámci okresu.

Futbalový oddiel dospelých po ukončení jarného kola sa umiestnil na 8. mieste, s počtom bodov 25. Výsledky zápasov odohratých v jarnom kole v I.B. triede boli nasledovné:

23.3.1980 Dolná Trnávka - Diviacka Nová Ves, zápas sa pre veľa snehu na ihrisku neuskutočnil.
Odohral sa 9.5. s výsledkom 1:1

29.3.1980 Žiar B - Dolná Trnávka 1:1
6.4.1980 Dolná Trnávka - Banská Belá 0:0
13.4.1980 Kamenec - Dolná Trnávka 2:1
20.4.1980 Dolná Trnávka - Bystričany 2:0
27.4.1980 Dolná Trnávka - Handlová B 2:1
2.5.1980 Nedožery - Dolná Trnávka 3:1
11.5.1980 Dolná Trnávka - Riečka 3:0
18.5.1980 Piesok - Dolná Trnávka 3:0
25.5.1980 Dolná Trnávka - Tajov 4:0
31.5.1980 Brezno B - Dolná Trnávka 2:1
8.6.1980 Dolná Trnávka - Lovča 0:2
15.6.1980 Sásová - Dolná Trnávka 4:1

Týmito zápasmi obec Dolná Trnávka ukončila jednu z najsvetlejších kapitol v oblasti futbalu. Po ukončení súťaže bola prevedená reorganizácia v rámci kraja, na základe ktorej futbalový oddiel TJ Dolná Trnávka bol preradený do II. triedy okresu Žiar nad Hronom.

Futbalový oddiel dorastu v III. triede okresu v jarnom kole dosiahol veľmi dobré výsledky a umiestnil sa na 1. mieste. Z III. triedy postúpil do II. triedy.

KRONIKÁR KONČÍ SVOJU FUNKCIU

Po 35. rokoch práce doterajší kronikár, Ladislav Dekýš, končí túto funkciu. Vykonával ju rád a zodpovedne so svojou manželkou Margitou, ktorá mu bola pravou rukou. Obidvom im išlo o to, aby nimi napísaná kronika verne odrážala sled udalostí v obci, v živote občanov, zachytila kultúrny život, športové dianie, zvyky a obyčaje, veľkú premenu, keď obec nastúpila na cestu výstavby socialistického poľnohospodárstva.

Za 35 rokov svojej práce napísali kus histórie tejto malej dedinky. Písanie o nej ako bola zničená prechodom frontu za II. svetovej vojny, i vtedy, keď sa liečila z vojnových rán a zas o tom, keď žačala rozkvitať a naberať celkom novú krásnu tvár... Robili tak s láskou k obci a k jej obyvateľom, s ktorými prežívali všetky strasti i radosti. V kronike zanechávajú budúcim generáciám verný obraz života ich rodnej obce a ich predkov.

 

Záznamy za rok 1980 boli prerokované a schválené radou vo februári 1981.

Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2007