Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Rok 1999

Činnosť OZ

    Novozvolené obecné zastupiteľstvo pod vedením nového starostu obce pána Vladimíra Tesáka sa v priebehu roka pravidelne schádzalo každé dva mesiace na ktorých prijali tieto najdôležitejšie ustanovenia :
  1. Zástupcom Klubu mládeže uložilo vypracovať štatút Klubu mládeže.
  2. Odsúhlasilo zvýšenie poplatkov za psa na 200 Sk.
  3. Zabezpečilo činnosť TJ a schválilo finančnú čiastku pre športovú činnosť, hlavne futbal v sume 30 000 Sk.
  4. Schválilo plán činnosti kultúrnej komisie pri OcÚ, ako aj plán činnosti Požiarnej ochrany
  5. Zamietlo žiadosť firmy OK MODUL o prenájom a odkúpenie priestorov v budove bývalej školy.
  6. Schválilo prípravu nových stavebných pozemkov a to na parcele "Záhumnie".
  7. Schválilo Všeobecné záväzné nariadenie obce o ochrane životného prostredia s prísnym zákazom vysýpať domový odpad na staré skládky.
  8. OZ ukončilo v tomto roku nájom školskej záhrady s Jánom Luptákom a formou miestneho rozhlasu ponúklo prenájom ďalším záujemcom a následnú dražbu.
  9. Starostovi obce určilo zabezpečiť ochranu hydrantov v obci a ich funkčnosť a v rámci finančných možností zabezpečiť rozšírenie cesty pri Jozefovi Dodokovi č. 100.
  10. Odsúhlasilo príspevok pre Materskú školu v Lovči v sume 3 000 Sk, nakoľko ju navštevujú aj deti z našej obce.
  11. OZ schválilo symboly obce na základe odporúčania Heraldickej komisie a to vlajku, erb a pečať OcÚ s farbami modrá, biela a žltá.
  12. Odsúhlasilo odpredanie pozemku pre farský úrad Lovča z dôvodu vysporiadania vlastníctva. Jednalo sa o pozemok pod stavbu kostola.
  13. Prehodnotil sa odber vody a správcovi obecného vodovodu nariadil nahlásenie domácností, ktoré nemajú vodomer s tým, že si ich budú musieť namontovať do 30 dní. V prípade nesplnenia nariadenia budú odstavené, alebo budú platiť paušálny odber a to 150 m ročne.
  14. OZ určilo trhové miesto pre ambulantný predaj drobných predavačov a to na verejnom priestranstve na parkovisku pred Obecným úradom.
  15. Určilo poplatky za zapožičanie inventáru kuchynky v KD a schválilo vstup obce do " Mikroregiónu Hlinické Pohronie".
  16. Schválilo komisiu pre výberové konanie- plynofikácia obce.
  17. Súhlasilo s poskytnutím príspevku, pre nemocnicu s poliklinikou v Žiari nad Hronom vo výške 500 Sk.
  18. Schválilo žiadosť pána Júliusa Ťahúňa zo Žiaru nad Hronom o prenájom priestorov v budove bývalej školy za cenu 100 Sk za meter štvorcový za rok.
  19. Boli určené a schválené poplatky za odvoz smetí, tzv. kuka nádob a to 20 Sk za jeden odvoz a tiež cenu spotreby pitnej vody z obecného vodovodu na 7 Sk za meter kubický. Zároveň bolo schválené, že v prípade preukázateľných vyšších nákladov na prevádzku vodovodu sa cena za odber vody môže zvýšiť so spätnou platnosťou.
  20. Schválilo zvýšenie daní z nehnuteľností pre rok 2000 a to zo záhrad, zastavaných plôch a nádvorí a pri stavbách na bývanie.
  21. OZ dalo súhlas p. Kubalovi so stavebnými úpravami rodinného domu č. 20, ktorý menovaný odkúpil od pôvodných majiteľov Tobiasa Dovca a Jozefa Tesáka.

Okrem týchto uznesení riešilo OZ aj niekoľko žiadostí občanov a rôzne úpravy, prípojky a drobné stavby.

Plynofikácia obce :

Už dlhé roky bolo snahou obecných funkcionárov zaistiť plynofikáciu obce a tak uľahčiť občanom pohodlné vykurovanie domácností. Z rôznych príčin či to boli finančné alebo iné dôvody sa to neuskutočnilo.

Až nástupom nového starostu obce p. Vladimíra Tesáka a novozvoleného Obecného zastupiteľstva sa táto akcia stala skutočnosťou.

Na základe prieskumu u občanov, v ktorom veľká väčšina prejavila záujem o vykurovanie domácností plynom sa mohli začať rokovania o uskutočnenie tejto akcie. Nespočetné rokovania prebiehali s nadriadenými štátnymi orgánmi a hlavne s vedením Slovenského plynárenského priemyslu - SPP, závod Prievidza.

OZ po schválení komisie pre výberové konanie plynofikácie zabezpečilo aj výber projektanta stavby. Plynofikácia obce bola zadaná firme "Polygas " z Banskej Bystrice, ktorú zastupoval Ing. Stanislav Kulich. Firma mala projekčne pripraviť a tiež vybaviť kompletné stavebné povolenia.

Predpokladané náklady stavby vychádzajúce z obhliadky obce boli firmou Polygas vyčíslené na 2 milióny 500 000 Sk. Náklady na projekciu a stavebné povolenie predstavovali 176 400 Sk.

Zadanie stavby bolo 30. augusta 1999. Kompletnými stavebnými prácami bola vybraná firma "STAVASTA" s.r.o. Z Banskej Štiavnice.

Zahájenie stavby bolo v septembri 1999 a stavba bola rozdelená na dve časti : na investíciu SPP a investíciu Obecného úradu. Ukončenie celej stavby bolo naplánované na október 2000.

Za priaznivých poveternostých podmienok sa v tomto roku vykopali a uložili hlavné rozvody v hornej časti obce od rodinného domu č. 88 k bytovkám JRD. Tiež sa vybralo miesto pre redukčnú plynovú stanicu. Stanica bola situovaná za rodinným domom Štefana Dekýša č. 78.

Ako prvý rodinný dom s prípojkou plynu a skúšobným vykurovaním bol rodinný dom Milana Tesáka č. 108.

Erb obce :

Heraldický register SR pri Ministerstve vnútra sa oboznámil so žiadosťou Obecného úradu v Dolnej Trnávke o vystavenie erbovej listiny pre našu obec. Heraldický register SR zobral na vedomie, že Heraldická komisia MV SR kladne posúdila návrh erbu obce Dolnej Trnávky, ktorý nakreslil pán Ladislav Cisárik, a doporučila ho na prijatie Obecnému zastupiteľstvu, ako aj na zapísanie do heraldického registra SR v tejto podobe :

V hlave modrého štítu je položené obrátené a prevrátené čerieslo a pod ním zlatý rak ako symbol obce.

Na základe tohto rozhodnutia tento erb či už vo farebnej alebo čiernobielej podobe obec Dolná Trnávka môže používať najmä vo svojej obecnej pečati a tiež na označenie svojho majetku, či už hnuteľného alebo nehnuteľného, ako aj pri všetkých na to vhodných príležitostiach.

Verejno – prospešné práce

Obecný úrad, okrem prác súvisiacich s plynofikáciou obce, zabezpečoval aj ďalšie práce potrebné pre obec, ako údržba verejných priestranstiev, kosenie cintorína a ihriska, ukončil sa náter ohrady cintorína a previedla sa inventarizácia obecného majetku. Zabezpečoval tiež zimnú údržbu ciest a chodníkov, opravu schodov pred Kultúrnym domom a zabezpečil rigolovú dlažbu.

Kultúrne podujatia

Kultúrna komisia pri Obecnom úrade spolu so SČK a DHZ sa v hlavnej miere podielali na organizovaní tradičných kultúrnych podujatí, ako je stavanie mája pred kultúrnym domom , deň matiek, mesiac úcty k starším, deň detí na ihrisku spojené s ukončením školského roku. Veľkolepá bola hlavne silvestrovská zábava v sále kultúrneho domu, ktorú pripravil miestny hasičský zbor. Niesla sa v znamení ukončenia druhého tisícročia a to veľkolepým ohňostrojom za účasti veľkého počtu občanov a spoločným spevom Slovenskej hymny v parku pred kultúrnym domom.

Obyvateľstvo

V roku 1999 sa narodil 1 občan, umreli štyria a to : Štefan Boška č. 43, Mária Dekýšová č. 71, ktorá umrela vo veku 93 rokov, Milan Tesák č. 115 a Ján Magula č. 70.

Sobáše boli 3 .

Z trvalého pobytu sa odhlásili traja občania a prihlásili sa 10.

Celkový počet obyvateľov bol k 31.12.1999 348.

Jozef Kružic - kronikár



Stanyk:-) 2007