Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Roky 1995 - 97

Nakoľko v týchto troch rokoch som prestal zo zdravotných dôvodov pravidelne zapisovať údaje o živote v obci, rozhodol som sa, že ich zhrniem do jedného celku a aspoň v krátkosti opíšem najvýznamnejšie udalosti tohto obdobia.

Činnosť Obecného úradu

Aj v týchto troch rokoch najdôležitejšou akciou Obecného úradu bolo dobudovanie celoobecného vodovodu a to pokračovaním prác na vodojeme a ukončenie rozvodov vody do všetkých častí obce. Na vodojeme sa urobili všetky potrebné úpravy a práce, aby sa mohol podrobiť v auguste 1996 zaťažkávajúcej skúške. Vodojem sa začal postupne napĺňať vodou. Keď voda dosiahla asi 75 % objemu, došlo k nečakanému uvoľneniu stien vodojemu, ktorý bol zostavený z navzájom pozváraných panelov a všetka voda sa uvoľnila. Urobila značné škody v blízkosti vodojemu aj v priestoroch pod vodojemom. Zemina, ktorú prudká voda unášala sa dostala až na hlavnú cestu pri kostole. Príčinou tejto havárie po náležitom preskúmaní odborníkmi bola nezodpovedná práca zváračov pri zváraní jednotlivých panelov. A tak bolo rozhodnuté, že Stredoslovenské stavby Žilina, závod Žiar nad Hronom, ako dodávateľ stavby museli na vlastné náklady urobiť celú prestavbu skeletu vodojemu a zabezpečiť úplnú bezpečnosť prevádzkovania tejto stavby. Všetky tieto práce, vrátane novej zaťažkávajúcej skúšky, tentoraz úspešnej, ako aj obsypanie vodojemu zeminou, vnútorné úpravy, ako aj vonkajšie a tiež ohradenie pletivom boli ukončené v priebehu roka 1977.

Výkopové práce pre rozvod vody v dolnej časti obce, ako aj ukladanie potrubia z umelej hmoty, jeho zváranie, zasýpanie a tiež urobenie výpustov pre hydrant prevádzala stavebná spoločnosť Závodu služieb pri ZSNP Žiar nad Hronom. Aby sa nemuseli betónové chodníky v dolnej časti obce rozkopávať, tak sa hlavný rozvod urobil nad záhradami od rodinného domu Kataríny Dekýšovej, č. 48 až po rodinný dom Jána Majerského č. 69. Z tejto hlavnej vetvy si potom občania svojpomocne cez záhrady urobili prípojky pre svoje domy.

Celá stavba obecného vodovodu bola ukončená so všetkými rozvodmi a pripravená na kolaudačnú skúšku.

Okrem prác na vodovode, Obecný úrad zaisťoval aj iné úlohy, potrebné pre život v obci a na skrášľovaní prostredia. Zabezpečením odvozu komunálneho odpadu pomocou tzv. kukanádob sa snažil Obecný úrad o zlikvidovanie rôznych divokých skládok a tým o zlepšenie životného prostredia občanov. Dočasne bolo povolené ešte vyvážať domáci odpad do priestoru na tzv. Hati do starého koryta potoka, slúžiaceho kedysi dávno pre prívod vody do miestneho mlyna.

V tomto období sa tiež upravilo priestranstvo pred Obecným úradom, vysádzanie tují a okrasných kríkov, údržba verejných priestranstiev a kosenie trávnatých porastov.

Činnosť urbáru

Pôda patriaca kedysi spoločenstvu bývalých urbariaristov, patrila od založenia JRD v r. 1957 až do roku 1994 bezplatne ako aj všetka poľnohospodárska pôda JRD. V roku 1995 uzatvoril výbor urbáru nájomnú dohodu s vedením JRD Vtáčnik. Nájom za pôdu urbáru, ktorú obhospodarovalo JRD, začali vyplácať v roku 1995 a to v sume 7496 Sk formou naturálií jednotlivým členom. Celková výmera ornej pôdy ako aj pasienkov je 65,8 ha.

5. januára 1997 sa na valnom zhromaždení členov urbáru posudzovala činnosť výboru. Zároveň bol urbár premenovaný na Pozemkové spoločenstvo Dolná Trnávka. Podľa platných smerníc spoločenstva sa na valnom zhromaždení uskutočnili voľby nového výboru.

Zvolení členovia výboru sú: Ľudovít Boška č. 42, Kamil Dekýš č. 95, Jozef Kúšik ml. č. 24, Albín Magula č. 11 a Ing. Ľubomír Tesák č. 28.

Za predsedu Pozemkového spoločenstva bol zvolený Jozef Kúšik ml. č. 24. Nový výbor sa zameral predovšetkým na vysporiadanie vlastníckych vzťahov členov spoločenstva s Okresným pozemkovým úradom a tiež na konečný zoznam žijúcich vlastníkov. Ale ani novému výboru sa nepodarilo uzatvoriť dohodu o prenájme lesnej pôdy s Lesmi SR, š.p..

Duchovný život

V roku 1996 bol u zvonárskej firmy na Morave objednaný nový zvon pre kostol. Váha nového zvonu je 220 kg je doteraz najväčší. Po dôkladnej príprave sa zvon pomocou traktora s navíjacím lanom vytiahol a uložil na kostolnú vežu. A tak od tohto roku sú na veži 3 zvony. Vysviacka a uloženie sa uskutočnilo 17.8.1996 za veľkej účasti veriacich. Cena nového zvonu bola 82 000 Sk.

V tomto roku sa tiež uskutočnila elektrifikácia všetkých zvonov s nákladom 50 000 Sk. Tým sa odstránilo namáhavé vychádzanie na vežu kostola. Veriaci našej obce prijali s veľkým prekvapením správu, že doterajší správca farnosti vdp. Peter Majda je biskupským úradom preložený na iné miesto. A tak sme sa s ním dňa 31.7.1996 rozlúčili. Menovaný počas svojho trojročného pôsobenia veľmi obnovil duchovný život, hlavne mládeže.

Usporiadal rôzne stretnutia s mládežou aj mimo kostola. Za jeho pôsobenia a tiež jeho veľkým pričinením bola v Lovči postavená nová farská budova, na výstavbe ktorej sa zúčastňovali aj naši občania.

1. augusta 1996 bol za nového správcu farnosti menovaný vdp. Martin Mojžiš. Keďže bol zároveň aj aktívnym duchovným sprievodcom pútnikov do sv. zeme - Izraela a bol často odcestovaný, bol mu 6. júla 1997 pridelený kaplán vdp. Jozef Kraus, mladý 29-ročný, toho roku vysvätený za kňaza.

Činnosť organizácií

Najaktívnejšou organizáciou bol aj v tomto období SČK, ktorý sa podieľal na väčšine kultúrnych podujatí v obci. Organizoval zdravotné prednášky pre občanov za účasti obvodnej lekárky MUDr. Mrázovej.

Členovia požiarneho zboru sa príkladne starali o protipožiarnu techniku a jej stálu pripravenosť k prípadnému použitiu. Pripravenosť sa potvrdila aj pri zásahu likvidácie požiaru u Jána Luptáka. Treba vyzdvihnúť najmä členov výboru Ľubomíra Magulu, Františka Fedora so synmi, Ľubomíra Dekýša č. 46, Miloša Kúšika č. 104, a Emila Dovca č. 89.

Kultúrna komisia pri Obecnom úrade organizovala rôzne spoločenské stretnutia a podujatia ako Deň detí, Deň matiek a stretnutie starších občanov pri príležitosti mesiaca úcty k starším.

Členovia TJ účinkovali v okresnej futbalovej súťaži so striedavými úspechmi.

Požiar

V roku 1996 v istý teplý a suchý augustový deň dedinou zaznelo už dlho nepočuté volanie "Horí". Hustý dym a následne plamene bolo vidieť už z diaľky. Pravdepodobne z elektrického skratu vznikol požiar v starom neobývanom dome Jána Luptáka č. 36, vedľa ktorého mal menovaný postavený nový rodinný dom. Uskladnené staré seno, ako aj drevený krov, urýchlili požiar, ako aj jeho intenzitu. Rýchly nástup obecného PZ s technikou, obetavosť ľudí a tiež za pomoci privolaného PZ zo Žiaru nad Hronom, sa zamedzilo rozšíreniu požiaru na susedné budovy. Tak sa predišlo veľkým škodám. Na starom neobývanom dome zhorel celý krov ako aj povala.

Výstavba rodinných domov

Hoci finančná situácia bola u väčšiny obyvateľstva dosť problematická aj tak sa pokračovalo vo výstavbe nových rodinných domov. Problémy však robili nevysporiadané stavebné pozemky, hlavne s organizáciou pozemkového spoločenstva.

V roku 1994 začal s výstavbou rodinného domu Ing. Daniel Šály v hornej časti obce vedľa rodinného domu Ľubomíra Magulu. V roku 1995 začali s výstavbou Ing. Karol Kružic, Slavomír Dovec a Anton Hajdučák, ktorý sa v roku 1996 prihlásil k trvalému pobytu v našej obci. Tiež pokračovali práce aj na rodinných domoch Vladimíra Gallu a Ľudovíta Bošku č. 42.

Prevádzkáreň

Stúpajúci počet majiteľov osobných automobilov dal podnet p. Pavlovi Tencerovi k otvoreniu súkromnej opravárenskej dielne. Veď len v našej obci bolo evidovaných 52 osobných automobilov. Túto možnosť mu poskytol Obecný úrad v marci 1996, keď mu dal do prenájmu priestory v bývalej budove školy. Tieto služby využívali nielen naši občania, ale aj majitelia áut z okolitých obcí.

Obyvateľstvo

V roku 1995 zomreli: Bošková Anna č. 49, Dekýš Anton, č. 46, Kováč Ján č. 1 a Kúšik Ondrej, č. 24.

V roku 1996 zomreli: Kopčan Július č. 88, Trubenová Mária č. 31, Škriniar Štefan č. 53, Luptáková Želmíra č. 36, Dodoková Emília č. 61 a Augustína Škriniarová č. 56.

V roku 1997 zomreli : Ferdinand Dekýš č. 54, Kysel Jozef č. 68.

V tomto období sa narodili 3 deti a sobášov bolo 5. Celkový stav obyvateľstva k 31.12.1997 bol 349 obyvateľov.

 

V Dolnej Trnávke 10.5.1998

Jozef Kružic - kronikár



Stanyk:-) 2007