Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Politické pomery

Rok 1979 bol poznamenaný celým radom významných vnútropolitických, vnútroštátnych i medzinárodných udalostí.

Otázkou č. 1 pre ľudstvo celého sveta bola snaha o zachovanie mieru vo svete, lebo sme sa denne stretávali s úsilím imperialistických síl sveta na čele s USA o rozdúchavanie nových ohnísk napätia a narúšať doterajšie hospodárske i kultúrne vzťahy, ktoré boli dosiahnuté za uplynulé roky medzi krajinami socialistického a kapitalistického tábora. Citeľnú ranu európskemu mieru dosiahnutému v Helsinkách zasadili krajiny NATO schválením rozmiestnenia raketových zbraní stredného doletu v Európe a tiež tým, že aj také významné celosvetové udalosti ako sú Olympijské hry, je možné využiť na rozdúchavanie nepriateľstva.

Dňa 11. decembra sa konalo XIV. UV KSČ, ktoré rokovalo o hlavných úlohách rozvoja národného hospodárstva v roku 1980. Na tomto zasadnutí UV zdôraznil nevyhnutnosť v záujme ďalšieho rastu životnej úrovne nášho ľudu, zabezpečiť dynamický rozvoj národného hospodárstva so zameraním na znižovanie spotreby všetkých druhov palív, energie, surovín a materiálov, znižovanie celkových nákladov výroby, zvyšovanie produktivity práce a dôsledné prebojúvanie prijatých opatrení na zvýšenie hospodárnosti.

Volebný program

Výstavba našej obce v tomto roku sa diala v znamení volebného programu. Jeho realizácia bola jednou z prvoradých úloh pri výstavbe, rozvíjaní a napredovaní našej obce. Preto MNV tejto oblasti venoval mimoriadnu pozornosť.

Pre zlepšenie a skrášlenie životného prostredia MNV za pomoci občanov, spoločenských organizácií a pracovníkov drobnej prevádzky pri MNV previedol nasledovné akcie:

  • vysadenie okrasných stromkov (smreky, brezy) v počte 70 ks v okrasnom parku pri obchode, pred cintorínom, pred kultúrnym domom a v iných častiach obce,
  • asfaltácia autobusovej zastávky,
  • vybudovanie volejbalového ihriska v priestore pri futbalovom ihrisku,
  • vybetónovanie šachiet s prepadovými mrežami a vyloženie rigola v hornej časti obce,
  • začalo sa s úpravou priestranstva pred kultúrnym domom, kde bol vybudovaný okrasný múrik z vápnopieskových blokov,
  • vybudovanie okrasného múrika a chodníka pri dolnej časti pohostinstva.

Na konci roka bola ONV v Žiari nad Hronom schválená výstavba kanalizácie v obci. Záslužnú prácu na uvedených akciách vykonali takmer všetky domácnosti až na zanedbateľné výnimky, a tiež na skrášľovaní a udržiavaní priestranstva pred svojimi domami a pri ošetrovaní kvetinových záhonov.

V letnom období sa začalo s výstavbou detského ihriska v záhrade bývalej školy. Bol prevedený výkop pre pieskovište. Nakoľko však neboli zabezpečené finančné prostriedky, s ďalšími prácami sa nepokračovalo.

Na konci roku v decembri v budove bývalej školy sa započalo so zriadením garáže pre nákladné auto prevádzkárne MNV. Bola osadená železná brána na garáži.

Šetrenie elektrinou a palivami

V poslednej dobe do popredia veľmi ostro vystupuje otázka šetrenia elektrickou energiou a palivami všetkého druhu. Je tomu tak na celom svete, v štátoch kapitalistických i socialistických, teda aj v našej vlasti.

Spotreba palív a energie má v celom svete stúpajúcu tendenciu, jej rast sa neprestajne zrýchľuje. Za posledných 50 rokov sa vyťažilo viac ako 2/3 doterajšej celosvetovej ťažby uhlia a za posledných 15 rokov sa spotrebovalo viac ropy ako v celých doterajších dejinách ľudstva.

Prudký rast cien ropy a zemného plynu na svetových trhoch núti štáty čo najviac šetriť energiou a palivami všetkého druhu, pretože za rovnaké množstvo dovezených surovín z kapitalistického sveta musíme vyvážať o 70% viac hotových výrobkov, ako sme vyvážali v roku 1970.

Na základe uvedených skutočností vláda ČSSR prijala opatrenia na šetrenie elektrickou energiou a palivami.

Aby sa ušetrilo čo najviac uhlia, na školách sa nevyučovalo v dobe od 8. - 27. januára. V dôsledku uholných prázdnin bol prvý polrok predĺžený do 16. februára, kedy bolo žiakom vydané aj vysvedčenie. Jasle a materské školy boli v prevádzke aj počas uvedených dní.

Už v roku 1977 bol zavedený prídel uhlia pre rodiny na vykurovanie bytov a to na domácnosť s ústredným kúrením 35q hnedého uhlia, resp. na niektoré typy vykurovacích kotlov 20q koksu a 10q uhlia.

Ďalšie opatrenie sa týkalo verejného osvetlenia obcí a to v tom zmysle, že od 10. januára do 28. februára svetlá na uliciach nesvietili. Po tomto termíne bol počet svietidiel obmedzený na 50%.

V rámci šetrenia elektrickou energiou bol od 10. januára do 10. februára 1980 upravený aj čas vysielania televízie. Televízia vysielala večer až od 20. hodiny, v sobotu a v nedeľu od 18. hodiny.

Kultúrny život

Už po viacero rokov je kultúrny život obmedzenejší, ako tomu bývalo kedysi. Príčin je viacej. Obec je malá a podmienky pre vytváranie kultúry nie sú dostatočné. Študujúca mládež pre plnenie školských povinností nemá času tráviť večery pri nacvičovaní programov a ostatná mládež buď nejaví záujem alebo na to nemá potrebné predpoklady. Pravdou je i to že starší občania, ktorí kedysi radi hrávali divadlá dnes poväčšine pracujú na zmeny a ak aj nie, nie sú už ochotní pre tento cieľ obetovať zo svojho voľného času. Občania sa väčšinou kultúrne vyžívajú pri svojich televízoroch.

Počas roku však bolo usporiadané niekoľko akcií, ktoré možno zahrnúť do oblasti kultúry. Dňa 24. februára 1979 sa konala pre našich občanov fašiangová zábava. Poriadal ju ZPO a MV NF v Dolnej Trnávke. Do tanca hrala hudba z Prestavĺk. Zábava bola spojená s tradičnou koštovkou klobás.

Aktív pre občianske záležitosti dňa 11. marca usporiadal veľmi dôstojnú oslavu MDŽ a to pre ženy z domácnosti a dôchodkyne. Pekný kultúrny program k tejto príležitosti nacvičili členovia SZM.

V apríli prebiehal v kultúrnom dome kurz viazania uzlov - MACRAME. Zúčastnilo sa ho 18 žien. Mnohé sa dopracovali k veľmi pekným výsledkom. Kurz s úspechom viedla s. učiteľka Elena Gálusová.

V marci z príležitosti MDŽ členky MO ČSČK usporiadali v kultúrnom dome výstavku ručných prác, pod názvom "Krása životu". Výstavka bola prekrásna. Boli na nej vystavené práce rôzneho druhu a prevádzané rôznou technikou.

Z príležitosti pamätných dní a dôležitých výročí poriadali členky MO SZM, Helenka Magulová a Anka Magulová relácie do miestneho rozhlasu. Relácie bývali zvyčajne v nedeľu a bývali dobre pripravené po obsahovej stránke.

Verejné schôdze

Počas roku sa konali 3 verejné členské schôdze KSČ a to pod vedením DO KSS a MNV. Prvá verejná schôdza sa konala 23. februára, druhá v júli a tretia v októbri. Na týchto schôdzach boli prítomní za ONV s. Ivanec Jozef, aktivista pre MNV a s. Ing. Viliam Vician, riaditeľ pivovaru vo Vyhniach, ako aktivista pre DO KSS v Dolnej Trnávke. Na prvej verejnej schôdzi bol prítomný aj poslanec ONV pre našu obec s. Ondrej Fábry z Dolnej Ždane. Počet obyvateľov na jednej schôdzi bol približe 40 osôb.

Na verejných schôdzach sa prejednávali otázky plnenia volebného programu v obci, skrášľovanie obce a rôzne iné otázky. Zároveň tu občania dostávali informácie o politických udalostiach doma i vo svete, ako aj o výstavbe a hospodárskych problémoch v našej vlasti a najmä v našom okrese.

Veselý Silvester

Veľmi peknú rozlúčku so Starým rokom pre našich občanov pripravil MV NF, pod vedením jeho predsedu Vladimíra Gallu. Do tanca hrala skupina Experiment zo Žiaru nad Hronom. Posedenie občanov a dobrú pohodu spetrili ľudové tance krojovanej skupiny našich mládežníkov - chlapcov a dievčeniec. Tance nacvičil Kamil Dekýš, bývalý čen folklórneho tanečného krúžku pri ZSNP v Žiari nad Hronom.

Do kultúrneho programu veselými výstupmi prispeli aj vysokoškoláci Marian Boška a Peter Dekýš. Konferenciermi boli Štefan Kúšik a Anka Dekýšová.

Letný čas

Od 1. apríla bol v celej našej vlasti zavedený letný čas a to tak, že o polnoci sa čas posunul o 1 hodinu dopredu. Letný čas bol v platnosti až do 1.októbra, kedy sa hodinové ručičky posunuli zase o 1 hodinu dozadu.

Úprava pracovného času

Od 29. januára bola prevedená úprava pracovného času v závodoch, v úradoch a rôznych inštitúciách. Kde sa nepracuje na smeny pracovať sa malo začínať ráno o 8,00 hod. Toto opatrenie malo pomôcť šetriť elektrickou energiou a to v tom zmysle, že nie je potrebné ráno v miestnostiach svietiť.

Treba však povedať, že toto opatrenie sa neujalo na všetkých pracoviskách. Ťažkosti boli v predovšetkým v cestovaní do zamestnania. Podľa tejto úpravy začína o 8,00 hod. pracovná doba na ONV, OV KSS a v niektorých iných inštitúciách.

JRD Vtáčnik

JRD Vtáčnik so sídlom v našej obci v tomto roku v porovnaní s minulými rokmi dosiahlo najslabšie hospodárske výsledky vôbec. Hospodárilo s značným deficitom, ktorý spolu so schodkom z predchádzajúcich rokov činí už niekoľko miliónov korún. Príčin tohoto stavu je viacej za najväčšiu však možno vari pokladať nedostatok pracovných síl a zlú organizáciu práce. Mladí ľudia nejavia záujem o prácu v poľnohospodárstve a tak na JRD pracuje veľa dôchodcov. No vysoký vek týchto im časom nedovoľuje pracovať a tak počet pracovníkov na JRD z roka na rok klesá.

Ak po založení JRD v Dolnej Trnávke v roku 1957 a nasledujúcich rokoch pracovalo na družstve 40 - 50 občanov, dnes tento počet klesol na 16 občanov. Sú to nasledovní občania: Emil Magula, Ľuda Dekýšová a Vladimír Kysel - pracujú ako funkcionári v živočíšnej výrobe. Ľudevít Kúšik pracuje v stavebnej skupine ako murár, Alexius Dekýš ako vodič nákladného auta, Pavel Kysel ako traktorista. Mária Kyselová rod. Fialková pracovala ako skupinárka v rastlinnej výrobe, Ján Dekýš ako skladník, Katarína Magulová ako pokladníčka, Anna Dekýšová ako kuchárka.

V živočíšnej výrobe pracovali: Anna Tesáková, Irena Dovcová, Marta Dekýšová, Mária Trubenová, Mária Kováčová, Magda Tesáková, Mária Kružicová, Mariena Dekýšová.

V rastlinnej výrobe z našich občanov nemáme stálych pracovníkov. Tu príležitostne vypomáhajú staršie dôchodkyne a aj tých je veľmi málo. Je to stav kritický a takýto je aj na ostatných hospodárstvach.

V tomto roku prišli na JRD do našej obce pracovať bratia Šestákovci - Tónko, Julo a Jozef. Tónko pásol jalovice, Julo dovážal krmivo a Jozef vykonával rôzne práce na ostatných hospodárstvach. Všetci bývali v starom dome Štefana Kúšika.

Zber zemiakov, ktorých malo JRD Vtáčnik vysadených na viac ako 150 ha, mohlo družstvo previesť len za pomoci brigádnikov, žiakov z učňovských škôl ako aj starších žiakov z ZDŠ.

Úroda v tomto roku v porovnaní s minulými rokmi bola slabá. Najhoršie to bolo so zemiakmi, kde priemerný hektárový výnos bol len 65q, čo je skutočne veľmi málo. Repka olejnatá tiež nedala plánovaný výnos 21q, ale len 12q.

Veľkým nedostatkom hospodárenia družstva bolo, že nedokázalo zabezpečiť v tomto roku dostatok objemových krmovín z lúk.

JRD postavilo na hospdárskom dvore v Hornej Ždani moderný kravín pre 300 ks dojníc. Prednosťou tohoto kravína mala byť predovšetkým moderná dojáreň a automatizované kŕmenie dojníc zo senážnych veží. Po krátkom čase sa však ukázalo, že dojnice. ktoré sem sústredili z jednotlivých hospodárskych dvorov, dávali menej mlieka ako na jednotlivých dvoroch a to až o 4 - 5 l denne. Príčina tejto skutočnosti bola v nevhodnom roštovom stání dojníc a v tom, že cez rošty studený vzduch veľmi nepriaznivo pôsobil na vemená dojníc. Ďalšia chyba sa prejavila v zrážaní pár na plechovej povale v zimnom období a tak vo vytváraní veľmi vlhkého prostredia. Uvedené nedostatky sa prejavili v zníženej dojivosti.

Otrávené ryby

V potoku, ktorý tečie poza obec Dolná Trnávka boli v prvých júlových dňoch vytrávené všetky ryby a to po celej dĺžke až po Hron. Medzi zahynutými rybami boli predovšetkým jalce, podustvy, ostrieže a červenoočky. Zistilo sa, že uhynutie rýb spôsobila močovka, ktorú JRD Vtáčnik vypustilo do potoka. Táto nedbanlivosť spôsobila značnú škodu MO rybárskeho zväzu v Žarnovici, ktorej potok patrí.

Farebné televízory

Prvé farebné televízory sa objavili aj v našej obci. Vlastnia ich Zdeno Tesák, Peter Dekýš, Ľudevít Kúšik, Pavel Fedor, Jozef Gálus. Počet farebných televízorov je ešte nízky predovšetkým pre vysokú cenu ( 8 000 - 10 000 Kčs) a vari aj pre nie ešte najkvalitnejší farebný obraz. V budúcnosti počet vlastníkov farebných televízorov určite stúpne.

Šport

Futbalisti začali intenzívne trénovať a to už od 8. januára pod vedením trénera Ladislava Dekýša, dolnotrnavskéhorodáka, bývajúceho v Hliníku nad Hronom. Chlapci sa chceli na súťaž dobre pripraviť a preto prípravné zápasy hrali od začiatku februára v rámci zimnej súťaže, medzi oddielmi žiarskeho okresu s nasledovnými výsledkami:
Banská Belá - Dolná Trnávka 1:0
Sklené Teplice - Dolná Trnávka 5:2
Žiar B - Dolná Trnávka 2:2
Dolná Trnávka - Žarnovica 3:2
Pitelová - Dolná Trnávka 3:3

Niektoré majstrovské zápasy jarného kola:
Dolná Trnávka - Nová Baňa 0:0
Lovča - Dolná Trnávka 2:0
Dolná Trnávka - Diviacka N.V. 2:0
Dolná Trnávka - Žiar B 2:1
Nedožery - Dolná Trnávka 4:2
Dolná Trnávka - Nitrianske Pravno 0:0
Piesok - Dolná Trnávka 1:0
Dolná Trnávka - Bystričany 2:1

Tabuľka I.B. triedy, skupina C po ukončení súťaže 1978 - 1979 po jarnom kole vypadala takto:

  Oddiel Skóre Body
1.Nová Baňa56:2640
2.Sásová64:2435
3.Bystričany59:5031
4.Brezno B37:3030
5.Lovča61:4129
6.Nedožery47:4727
7.Kamenec39:4727
8.Diviacka N.V.39:3525
9.Piesok32:5025
10.Dolná Trnávka33:4223
11.Žiar B38:3922
12.Tajov51:5922
13.Banská Štiavnica28:6114
14.Nitrianske Pravno18:5114

V tomto roku prebral funkciu trénera Jozef Dodok.

Dňa 1.10.1979 zomrel vo veku 56. rokov Ladislav Tesák dlhoročný pracovník v TJ v obci Dolná Trnávka. Jeden zo zakladateľov TJ v obci a dlhoročný poslanec MNV v Dolnej Trnávke.

Počasie

Dni pred ukončením roku 1978 boli vzhľadom na zimné obdobie veľmi teplé a taký bol aj 1. deň v roku 1979 - Nový rok, keď teplota dopoludnia bola +6 až +8 ºC. Popoludní však začal fúkať studený a neskoršie ľadový vietor a nastalo veľké ochladenie. Ortuť na teplomeri bleskove klesla na -14ºC!!

Začiatok januára bol bez snehu, nočné teploty sa pohybovali v rozmedzí -14 až -18ºC. Cez deň - 4 až -10ºC. Prvý sneh napadol až 10. janára, asi 30 cm, a až do 20. januára bola veľmi pekná biela zima. V posledný januárový týždeň sa značne oteplilo. Dňa 28. januára nastal veľký odmäk, teplota v noci bola +5ºC, cez deň +10ºC. Sneh, ktorého bolo hodne sa začal rýchlo roztápať.

Neskoršie február a marec boli dosť chladné a taký bol aj apríl a prvá polovica mája. V marci, najmä v prvej dekáde bývali mrazy, cez noc -1 až -4 ºC , cez deň +8 až +10ºC.

V druhej polovici mája a to od 16. do 21. mája bolo cez deň veľmi teplo na máj. Popoludňajšie teploty vystupovali v tieto dni na +26 až +30 ºC.

Teploty počas letných mesiacov boli normálne a aj zrážky nevybočili z normálu. Jesenné mesiace - október a november - boli veľmi teplé. V druhej polovici októbra sa teplota pohybovala medzi + 23 až +25ºC. Pomerne teplý bol aj december, keď sa teploty v noci pohybovali od +8 do +12ºC. A cez deň bolo ešte teplejšie.

Že bol december skutočne veľmi teplý svedčí aj skutočnosť, že pisateľ tejto kroniky dňa 10. decembra nazbieral pod "Hrabinou" na starej hŕbe družstevného maštaľného hnoja asi 2 kg mladých pečiarok. Prvý sneh napadol 5. novembra, ale sa hneď aj roztopil. Trochu viac snehu napadlo potom pred Vianocami, aj ten sa však roztopil, lebo bolo teplo. Trvalejší sneh napadol až po Vianociach.

 

Záznamy za rok 1979 boli prerokované a schválené radou MNV v Dolnej Trnávke dňa 10.2.1980.

Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2007