Rok 1975
Rok 1976
Rok 1977
Rok 1978
Rok 1979
Rok 1980
Rok 1981
Rok 1982
Rok 1983
Rok 1984
Rok 1985
Rok 1986
Rok 1987
Rok 1988
Rok 1989
Rok 1990
Rok 1991
Rok 1992
Rok 1993
Rok 1994
Roky 1995-97
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Rok 2001
Rok 2002
Rok 2003
Rok 2004
Rok 2005
Rok 2006
História
Hlavná stránka



Politické pomery

Rok 1978 bol mimoriadne náročný na prácu všetkých pracujúcich. Priniesol však i ďalšie úspechy pri budovaní rozvinutej socialistickej spoločnosti v našej vlasti. Znovu ukázal, že len dôsledné uskutočňovanie programu XV. zjazdu KSČ vedie k rozvoju našej vlasti, k neustále rastúcemu hmotnému i duchovnému bohatstvu celej spoločnosti, k upevňovaniu sociálnych istôt a životných perspektív nášho ľudu.

V roku 1978 sa členovia KSS a poslanci MNV podielali na príprave a uskutočňovaní významných osláv a konkrétnou organizátorskou a politicko-výchovnou prácou prispievali k plneniu socialistických záväzkov na počesť 30. výročia víťazstva pracujúceho ľudu nad buržoáziou. Občania si pripomenuli aj ďalšie výročia, ako bolo 60. výročie vzniku ČSR, 10. výročie internacionálnej pomoci bratských krajín Varšavského spoločenstva našej vlasti v krízovovm období (rok 1968) a na mnohé ďalšie historické a významné udalosti, na ktoré bol rok 1978 bohatý.

Rok 1978 bol bohatý nielen na výročia, ale marcovým plénom ÚV KSČ vstúpil do dejín našej KSČ ako významný medzník určujúci ďalší postup pri realizácii záverov XV. zjazdu KSČ.

Marcové plénum ÚV KSČ konštatovalo, že jediným záujmom strany i štátnych orgánov je úspešne uskutočňovať všetky úlohy 6. päťročného plánu (5RP). Zároveň však upozornilo, že nie všade a nie na všetkých úsekoch sa plnia úlohy tak, ako to vyplýva z uznesení. Aj keď sme podstatne pokročili vpred, nebolo dosiahnuté všetko, o čo sme sa usilovali a čo bolo v našich možnostiach.

Členovia DO KSS v obci Dolná Trnávka podrobne rozobrali svoju prácu z hľadiska záverov XI. pléna ÚV KSČ, určili ďalší postup politicko-výchovnej práce i budovateľských perspektív rozvoja našej obce. Presne stanovili konkrétne úlohy pre rok 1979, rok 35. výročia SNP, Medzinárodný rok dieťaťa, aby boli splnené do dôsledku.

Spoločenské organizácie

Na plnení úloh volebného programu, kultúrneho života, skrášľovania obce, športového rozvoja a pomoci poľnohospodárstvu sa podieľali aj spoločenské organizácie združené v národnom fronte. Všetky organizácie pracovali podľa svojich pracovných plánov, pod priamym vedením miestneho výboru MV NF SSF v obci a to nasledovne:

SZM -

činnosť tejto organizácie bola zameraná tak ako v minulom roku na úsek politický, kultúrny a športový. V rámci politickej výchovy prevádzali rôzne podujatia, ako: kvízový večer z príležitosti 54. výročia úmrtia V.I. Lenina, nacvičovanie programu k MDŽ, besedu s priamymi účastníkmi SNP pri partizánskej vatre, návšteva pamätníka SNP v Banskej Bystrici a iné.

Počas roka previedli nasledovné relácie do miestneho rozhlasu:
- k 30. výročiu Víťazného februára
- k 25. výročiu úmrtia Klementa Gottwalda
- k 33. výročiu oslobodenia našej obce
- k 108. výročiu narodenia V.I. Lenina
- k 1. a 9. máju
- k 34. výročiu SNP
- k 60. výročiu vyhlásenia Československého štátu
- k 61. výročiu VOSR.

Okrem uvedených relácií vyhotovili niekoľko násteniek vo vývesnej skrinke pred kultúrnym domom. Boli to tieto nástenky:
- k Marcu mesiacu knihy - MDŽ
- k Aprílu - mesiacu lesov
- k Júnu - MDD
- ku Dňu tlače, rozhlasu a televízie
- k Mesiacu ZČSSP

Do tejto oblasti patrí aj príprava táborového ohňa v predvečer 33. výročia nášho oslobodenia.

ČSČK -

táto organizácia patrila medzi najaktívnejšie spoločenské organizácie v obci Dolná Trnávka. Činnosť tejto organizácie riadil a usmerňoval 7 členný výbor pod vedením veľmi agilnej predsedníčky Viery Magulovej a tajomníčky Márie Kúšikovej. Členovia ČSČK nazbierali v januári 700 kg starého textilu a v októbri 130 kg prázdych makovíc. Počas roku sa zúčastňovali brigád organizovaných samotnou organizáciou. Členky sa pravidelne starali o kvetinovú výzdobu v záhradke pred budovou bývalej ZDŠ a o ošetrovanie šípových ruží v parku pri miestnej Jednote. Členovia ČSČK sa zúčastnili aj brigády pri zbere sena na JRD Vtáčnik.

V novembri usporiadala organizácia pre členov zájazd do Bratislavy. Zúčastnilo sa ho celkom 35 členov, ktorí spoločne navštívili Slavín, bratislavský hrad a televíznu vežu na Kamzíku. Oboznámili sa s novou i historickou Bratislavou. Odborný výklad im podal pracovník Bratislavskej informačnej a propagačnej služby.

Okrem uvedenej činnosti zorganizoval ČSČK jednu tanečnú zábavu pre svojich členov a kurz varenia a prípravy studených jedál.

Zväz požiarnej ochrany -

Táto organizácia patrila v roku 1978 tiež k aktívnym organizáciám. V porovnaní s minulými rokmi sa jej činnosť podstatne oživila a to zásluhou jej nového predsedu, ktorým sa stal s. Ľudevít Tesák. K práci, ktorá bola po viacero rokov zanedbávaná pristupoval svedomite a zodpovedne. Pod jeho vedením si ZPO splnil socialistický záväzok na počesť 30. výročia Februárového víťazstva. Medzi členmi požiarneho zväzu sa našli niektorí vzácni a obetaví občania, ktorí svoj vzťah k PO vyjadrovali obetavosťou a láskou.

Na úseku preventíno-výchovnej činnosti previedli členovia PO preventívne prehliadky na obytných a verejných budovách. Aby viedli občanov k preventívnym opatreniam proti vzniku požiaru, previedli 2 relácie do miestneho rozhlasu a to jednu v jarnom období a jednu na začiatku vykurovacieho obdobia.

Počas roka previedli taktické cvičenia, na ktorých sa členovia oboznámili s požiarnou technikou a jej príslušenstvom.

Telovýchovná jednota -

je v obci Dolná Trnávka najmasovejšou spoločenskou organizáciou. Má vytvorené dva oddiely a to futbalový a stolného tenisu. Pozornosť občanov bola však viac upriamená na futbal a preto jeho činnosťou sa zaoberal viackrát aj MNV a iné organizácie. Dialo sa tak preto, lebo obec Dolná Trnávka je malá a ťažkostí bolo veľa. Spoločným úsilím sa podarilo, že tak malá obec má futbalový oddiel v I. B. triede krajskej súťaže.

Členovia TJ sa v letných mesiacoch zapojili do prác pri úprave hracej plochy a pričinili sa na JRD Vtáčnik o zber sena a slamy. Do týchto prác sa zapojilo celkom 76 členov, ktorí odpracovali viac ako 1000 brigádnických hodín.

Volebný program

Volebný program národného frontu predstavoval jeden z najvýznamnejších prostriedkov zjednocovania úsilia NV, zložiek NF a všetkých občanov pri realizácii politiky KSČ, programu jej XV. zjazdu KSČ a zjazdu KSS v podmienkach našej obce.

Volebný program NF v roku 1978 orientoval aktivitu a iniciatívu organizácií občanov v Dolnej Trnávke na najdôležitejšie úlohy vo všestrannom rozvoji, zlepšovaní životných podmienok, ako aj vo zveľaďovaní a skrášľovaní našej obce.

V náväznosti na úspešné splnenie socialistických záväzkov prijatých na počesť 60. výročia VOSR v roku 1978 sa tak ako v iných mestách a obciach i v našej obci rozvinulo záväzkové hnutie na počesť 30. výročia Víťazstva pracujúceho ľudu vo februári 1948.

V súvislosti s rozvojom iniciatívy prijali naši občania v roku 1978 hodnotné socialistické záväzky so zameraním pre plnenie volebného programu, či už v investičnej alebo v neinvestičnej časti a to: výstavba obce, skrášľovanie verejných priestranstiev a svojho okolia, pomoc poľnohospodárstvu, rozvoj kultúry. Socialistické záväzky občania nielen splnili, ale aj niektorí prekročili a to nasledovne:

Prevedená akcia Prijatý záväzok v Kčs Splnený záväzok v Kčs
Zveľaďovanie obce- investičná časť 26 000 29 400
pomoc poľnohospodárstvu 15 000 25 000
rozvoj kultúry 5 000 6 500
využitie miestnych surovín zo surovin. zdrojov 1 000 1 050
zveľaďovanie obce - neinvest. časť 94 900 200 000
iniciatíva funkcionárov a prac. MNV 200 1 200

Plnenie záväzkov sa pravidelne kontrolovalo a hodnotilo formou grafu, ktorý bol vyložený pre informáciu občanov a spoločenských organizácií vo výklade miestnej predajne Jednota. Plnenie sa okrem toho pravidelne hodnotilo či už na schôdzkach R-MNV alebo na plenárnych zasadnutiach MNV a MV NF. Splnením volebného programu boli občania tiež oboznamovaní na verejných schôdzach strany, ktoré sa v roku 1978 konali tri a to vo februári, auguste a októbri. Veľkú zásluhu na plnení socialistických záväzkov mali aj propagácie miestnym rozhlasom a osobné pohovory poslancov s občanmi.

11 domácností v obci si svoj záväzok vysoko prekročilo, boli však i domácnosti, celkove 7 , ktoré svoj záväzok nesplnili.

Záslužnú prácu vykonala a výdatným pomocníkom pri relaizácii volebného programu bola aj zriadená drobná prevádzkáreň pri MNV.

Aj keď sa vyskytli menšie negatívne postoje v zapájaní členov a spoločenských organizácií do plnenia volebného programu, predsa výsledky dosiahnuté v roku 1978 plne potvrdzujú správny prístup občanov k plneniu volebného programu našej obce.

Je potešiteľné, že vzhľad obce Dolná Trnávka sa z roka na rok mení k lepšiemu, či sa už jedná o životné prostredie alebo celkový vzhľad. Obec je upravená, niet v obci rodinného domu, ku ktorému by neviedla bezprašná cesta , alebo vybudovaný chodník.

MNV za pomoci občanov previedol v roku 1978 rad akcií, ktoré boli zaradené do plánu pre tento rok. Okrem toho sa previedli viaceré akcie, ktoré neboli zahrnuté do plánu, ale boli veľmi potrebné pre obec na základe pripomienok občanov.

V roku 1978 boli prevedené tieto akcie:

  1. výsadba šípových ruží v počte 300 ks na záhony na verejných priestranstvách
  2. vybudovanie parku s lavičkami pri predajni Jednota
  3. úprava hracej plochy futbalového ihriska, vyloženie podlahy striedacích lavičiek ako aj prístrešku šatne betónovými dlaždicami
  4. vybudovanie chodníka do dolnej časti obce
  5. odvodnenie štátnej cesty v dolnej časti obce a vyloženie rigolu melioračnými a priekopovými dlaždicami
  6. vybudovanie kanalizácie v hornej časti obce v dĺžke 300 m
  7. vybavenie miestnej ľudovej knižnice novým nábytkom a rozhlasovým príjímačom v hodnote 10 000 Kčs.

Na základe volebného programu malo sa v roku 1978 započať s výstavbou materskej školy a to v priestranstve povyše rodinného domu Jozefa Dodoka. Stavba bola schválená okresným výborom a bola pripravená príslušná dokumentácia. Keď sa už malo s výstavbou započať, ukázalo sa, že pre plánovanú materskú školu je malý počet detí, len 17. Z uvedeného dôvodu ONV - plánovací odbor v Žiari nad Hronom stavbu nepovolilo.

Počet detí sa podstatne znížil odsťahovaním niekoľkých mladých rodín do Žiaru nad Hronom. Aby bolo možno s výstavbou započať bolo potrebné, aby počet detí predškolského veku výhľadove bol na viacero rokov väčší ako 20. Keďže táto podmienka nemohla byť splnená, nemohlo sa s výstavbou materskej školy začať.

Kultúrny život

Kultúrny život bol v tomto roku tak ako po minulé roky pomerne slabý. Na časy, keď sa v obci hrávali 3 - 4 divadelné hry do roka a poriadali sa pestré, veselé vystúpenia sa už skoro zabudlo. Akosi niet organizátorov a ani potrebnej ochoty u mladých ľudí, hoci noví kultúrny dom a javiskové vybavenie dávajú veľké možnosti rozvoja kultúrneho života.

A tak do oblasti kultúrneho života možno zaradiť len relácie do miestneho rozhlasu, ktoré poriadali členovia MO SZM Helena Magulová a Anna Magulová, študentky Gymnázia v Žiari nad Hronom. Pripravili aj niekoľko menších podujatí, medzi ktoré ako najhodnotnejšia patrila oslava MDŽ, ktorú usporiadal ZPOZ, v kultúrnom dome pre nepracujúce dôchodkyne. Ženy, ktoré sa zúčastnili oslavy obdržali kvet v črepníku. Bolo to milé prekvapenie usporiadané na podnet nášho MNV.

Počas roku sa konalo 7 tanečných zábav, z ktorých najvydarenejšia bola zábava fašiangová a hodová. Fašiangová zábava sa konala v piatok 3. februára a poriadala ju organizácia ČSČK pod vedením predsedníčky Viery Magulovej. Návšteva na zábave bola veľmi dobrá a tak čistý zisk pre poriadajúcu organizáciu bol pekný. Hodovú zábavu poriadala TJ.

Na začiatku roku usporiadal ČSČK pre svoje členky kurz varenia a prípravy studených jedál. Kurz sa prevádzal po dobu 30 dní v budove JRD Vtáčnik, kde boli dobré podmienky pre toto podujatie, tak veľmi potrebné pre naše ženy.

Behom roka sa v obci konali 2 zdravotnícke prednášky a jedna v rámci príprav obyvateľstva na civilnú obranu. Zdravotnícke prednášky predniesol obvodný lekár MUDr. Vladimír Profous a prednášku CO podplukovník Ľudovít Kalužný z OVS v Žiari nad Hronom.

Do oblasti kultúrneho života patrili aj verejné schôdze strany. Boli celkom 3 a to vo februári, auguste a októbri. Účasť občanov v priemere činila 60 osôb. Najviac občanov bolo na verejnej schôdzi 2. februára a to 67. Za vyššie orgány na tejto schôdzi boli prítomní: s. Bajčík, nám. riaditeľa ZSNP, s. Ing. Vician , aktivista pre DO KSS, riaditeľ pivovaru Vyhne s. Fábry, poslanec ONV pre obec Dolná Trnávka, a s. Ivanec, pracovník ONV , inštruktor pre MNV v Dolnej Trnávke.

Hospodárenie JRD

Rok 1978 bol pomerne dobrým rokom na úrodu obilovín a zemiakov. Vyplývalo to tak z priaznivého počasia ako aj zo starostlivosti o úrodnosť pôdy. Tieto úlohy - zvyšovanie úrodnosti pôdy a teda aj hektárových výnosov - vyplývajú pre našich poľnohospodárov zo smerníc po XV. zjazde KSČ ako aj zo zasadnutia ÚV KSČ.

Podľa týchto smerníc stredobodom pozornosti poľnohospodárov sa musí stať rozvoj obilninárstva, zveľaďovanie a racionálne obrábanie veľkých hospodárskych plôch.

V živočíšnej výrobe prvoradou úlohou sa má stať zvyšovanie intenzity chovu HD a rast jeho úžitkovosti.

V záujme ďalšieho zvyšovania živočíšnej produkcie sa musíme energickejšie orientovať na pestovanie najvýhodnejších kŕmnych plodín, uplatňovať pre ich konzerváciu najnovšie poznatky a súčastne využívať i netradičné zdroje krmív. Ďalej treba v plnom rozsahu plniť bielkovinový program a zlepšiť situáciu najmä v komponentoch pre výrobu jadrových krmív - zmesí. Intenzívne treba rozširovať veľkovýrobné spôsoby technologickej úpravy objemovej krmoviny v poľnohospodárskych podmienkach.

Prvoradou požiadavkou i v poľnohospodárstve je kurz na vysokú efektívnosť. V súlade so smernicou XV. zjazdu i naďalej sa zameriavať na špecializáciu a rôzne formy medzipodnikovej kooperácie.

Na základe týchto smerníc sa aj v okrese Žiar nad Hronom pristúpilo k ich realizácii a to predovšetkým ku špecializácii a kooperácii. V rámci špecializácie sa JRD Vtáčnik zameralo v rastinnej výrobe na pestovanie obilovín, repky olejnatej a zemiakov. Veľmi pozoruhodné výsledky dosiahlo v rámci okresu u obilovín, keď dosiahlo nasledovné výnosy: pšenica 49 q, jačmeň 43,8 q. Pestovali tieto odrody:
- pšenica : Mironovská, Jubilejná a Diana;
- jačmeň : Favorit a Rapid.

U repky olejnatej sa dosiahol hektárový výnos 18 q. Hektárový výnos obilovín bol v okrese Žiar nad Hronom najvyšší a zaradil tak JRD Vtáčnik na 1. miesto.

Žatevné práce prebehli bez ťažkostí. Pri zbere obilovín vypomáhali aj kombajny z kooperujúcich družstiev a to z Mlynice a z Hronovnice, ktoré nám vypomáhali 6. kombajnami. Spolu s našimi kombajnami žatvu previedlo 12 kombajnov.

Zemiaky JRD Vtáčnik pestovalo na ploche 155 ha, čo je výmera vzhľadom na všetku ornú pôdu veľmi veľká a robí družstevníkom značné starosti. Pri vypätí všetkého úsilia, nie sú schopní z tejto výmery previesť zber zemiakov vlastnými silami. Pracovníkov v rastlinnej výrobe majú málo a preto boli odkázaní na pomoc iných. Tak ako po minulé roky im pri zbere pomohli žiaci učňovských škôl, žiaci vyšších ročníkov ZDŠ a aj vysokoškoláci z Nitry.

Veľkou pomocou pri triedení zemiakov bola družstevníkom novovybudovaná triedička zemiakov v Dolnej Trnávke. Bola postavená v tomto roku - nie však celkom ukončená stavba budovy - a hneď bola daná do prevádzky. Jej prevádzka si vyžadovala obsluhu vyše 20 žien. Cez deň ( 1. pracovná doba) sa vytriedilo na nej približne 800 q zemiakov.

Jeseň bola mimoriadne pekná, suchá a preto zber sa previedol dobre z celej plochy. Tak ako počasie prialo žatevným prácam a zberu zemiakov, nemožno tak povedať o zbere objemových krmovín. V júni častejšie pršalo a tak trávy bolo neúrekom. Najviac lúk má družstvo v Prochote, potom v Hornej Ždani a v Prestavlkoch. Zber im robil tiež značné starosti a tak im pomáhali aj občania nedružstevníci z jednotlivých dedín spojeného družstva. Bolo treba aj ručne kosiť a skladať.

Občania obce Dolná Trnávka sa veľmi pekne zapojili do brigádnických prác a to pri kosení v Hornej Ždani a v Prochote a tak isto pri skladaní sena v Hornej Ždani. Brigáda sa poriadala 2 krát a zúčastnilo sa jej vyše 80 občanov.

Pre potreby družstevníkov, pre uplatňovanie nových technológií pri konzervovaní objemových krmovín bola vybudovaná v Lutile sušička krmovín a taktiež i zariadenie na granulovanie krmovín a to z netradičných materiálov. Aj JRD Vtáčnik využilo obidve možnosti a získalo celkom 320q sušených krmovín ( múčky) a 2200q granulovaného krmiva.

V rámci špecializácie celý chov kráv zo strediska v Dolnej Trnávke bol presunutý do Hornej Ždane. V Dolnej Trnávke sa prevádza výkrm dobytka a chov prasníc. Z plánovanej výroby 1 849 000 l mlieka JRD vyprodukovalo 1 895 000 l mlieka a z plánovanej dojivosti 2625 l na 1 dojnicu, dosiahlo 2 623 l. JRD dosiahlo veľmi pekné výsledky v odchove malých prasiat a to 16,85 ks / 1 prasnicu.

Nákupné úlohy si JRD Vtáčnik v roku 1978 plnilo nasledovne:

Produkt Plán Skutočný stav
Obiloviny 4 000 q 4 000 q
Zemiaky 15 000 q 12 897 q
mäso HD 3 550 q 3 655 q
mäso teľacie 50 q 51 q
mlieko 1 550 000 l 1 704 000 l - 109%

Stav všetkých pracovníkov na JRD Vtáčnik k 31.12.1978 bol 363 osôb. Z toho živočíšna výroba 135, rastlinná výroba 67 osôb, mechanizácia 100, administratívni pracovníci a vedenie JRD 38, ostatný personál 23 osôb.

V roku 1978 vedenie JRD tvorili:
predseda - Ing. Branislav Leporis
ekonóm - Rudolf Kuvik
vedúci RV - Ing. Jozef Palkovič
vedúci ŽV - Ing. Jozef Mokráš
vedúci Mech. - Ing. Ján Píš

Študenti

V roku 1978 na stredných a vysokých školách študovali títo študenti:

Stredné školy: Katka Tesáková - Gymnázium Žiar nad Hronom
Anna Magulová - Gymnázium Žiar nad Hronom
Helena Magulová - Gymnázium Žiar nad Hronom
Ľubomír Tesák - Gymnázium Žiar nad Hronom
Anna Dekýšová - Gymnázium Žiar nad Hronom
Alena Kožiarová - Stredná ekonomická škola
Miroslav Magula - Hutnícka priemyslovka v Banskej Štiavnici
Vysoké školy: Marian Boška - Hutnícka fakulta, Košice
Peter Dekýš - Hutnícka fakulta, Košice
Vladimír Boška - Strojnícka fakulta, Košice
Milan Tesák - Strojnícka fakulta, Košice
Marta Dekýšová - Ekonomická fakulta Bratislava
Otília Magulová - Ekonomická fakulta Bratislava
Eva Tesáková - Filozofická fakulta Bratislava

Záhrady pri domoch

Záhrady, lepšie povedané, záhradky pri domoch oproti minulosti nadobúdajú trochu odlišný charakter. Kedysi sa im venovala minimálna pozornosť a mali výlučne charakter hospodársky a slúžili len pre pestovanie ovocných stromov a pre trávu rastúcu pod nimi. Zo stromov pestovali vysokokmene a nevenovali pri tom pozornosť odrodovej skladbe ovocia. Stromy nehnojili, ani nijako osobitne neošetrovali. Záhrady pri starých domoch boli rozľahlé s výmerou približne 10 - 15 árov. Okrem stromov a trávy pod nimi, v nich nič iné nebolo, žiadnu zeleninu ani bobulovité ovocie nepestovali.

Záhradky v dnešnej dobe, v dobe technického pokroku, nadobúdajú odlišný význam. Slúžia majiteľom jednak pre úžitok, jednak pre okrasu. Mnohí majitelia v okrasnej časti svojej záhradky uplatňujú zmysel a cit pre krásu. Veľkú pozornosť venujú pestovaniu kvetov, ktoré im kvitnú od jari do jesene. Mnohí majú záľubu v popínavých šípových ružiach, georgínach a rôznych trvalkách. V niektorých pridomových záhradkách sa veľmi pekne vynímajú veľmi pečlive ošetrené a strihané trávniky.

Úžitkovú časť záhradky využívajú majitelia veľmi intenzívne. Pri ovocných stromoch sa mnohí zameriavajú na pestovanie zákrpkov, ktoré majú oproti vysokým kmeňovým tvarom veľa výhod. Keďže zákrpky sú malé, umožňujú majiteľovi v malej záhradke, ktorá má približne 4 áre pestovať viac druhov ovocných odrôd. Ďalšia výhoda je v tom, že zákrpky sa pohodlne ošetrujú, ovocie sa ľahko oberá, je krajšie sfarbené, väčšie a úroda je bohatšia.

Mnohí občania sa zameriavajú na pestovanie jahôd, malín, ríbezlí, a egrešov,čo voľakedy nebývalo zvykom. Okrem toho sa venujú pestovaniu zeleniny; mak sa pestuje len ojedinele.

Ťažkosti s trávou

Ak pred pár rokmi mala tráva v záhradách mimoriadny význam, pretože seno bolo základnou krmovinou pre domáci hovädzí dobytok, dnes robí občanom starosti. Situácia je taká, že k 31.12.1978 sa v obci chovala len 1 krava a to u Ľudovíta Dekýša. A pretože zajace chová len niekoľko občanov, trávy je v starších záhradách neúrekom. Dosť jej je aj vo dvoroch a na priedomiach. Ťažkosť je nielen v tom, že občania nejavia o ňu záujem, pretože nemajú dobytok, ale aj v tom že ju nemá kto pokosiť. Mladí kosiť nevedia, a tí čo vedia je ich málo. Výsledok je taký, že veľa trávy zhnije, alebo usušené seno majitelia zapália.

Trávy, ktorá vychádza nazmar, je dosť nielen v obci, ale aj popri potoku, popri všetkých járkoch a v rôznych častiach chotára. Tu sa mechanizácia na jej zber použiť nedá a tak veľa hodnotného krmiva rok čo rok hynie. Takáto situácia je aj na pasienkoch. Tieto pustnú, zarastajú tŕňmi, šípmi a rôznymi kríkmi.

Stav rýb

Dolnotrnavský potok i Hron boli v minulosti plné najrôznejších druhov rýb. V Hrone sa dobre darilo mrenám, kaprom, sumcom, jalcom, nosáľom, pleskáčom, šťukám a mnohým iným. Podobne bolo aj v potoku.

Voda v Hrone i v potou je v súčasnosti veľmi znečistená a to rôznymi látkami zo závodov. Boli prípady, že niektoré závody vypustili do Hrona aj otravné látky a vytrávili tak veľké množstvo rýb. Do potoka sa zas občas dostáva z okolitých družstevných dvorov močovka a tak aj v potoku život rýb sa znížil na minimum.

Počasie

V tomto roku počasie podstatne nevybočilo z normálu. Zima bola mierna, snehu bolo veľmi málo, aj ten sa v polovici januára roztopil. Február bol chladnejší než január, občas snežilo. Marec bol tiež pomerne studený. V noci bývali teploty -5 až -6ºC, cez deň vystupovala teplota len na +6ºC. Takáto studená bola aj prvá polovica apríla, keď denné teploty sa pohybovali len okolo +8 až +10ºC, v noci okolo 0ºC, ba boli aj mrazy a to -4 až -5ºC. Dňa 16. apríla napadlo asi 5 cm snehu.

V júni častejšie popŕchalo, leto bolo normálne. Jeseň bola veľmi pekná, suchá. Prvý sneh napadol 27. novembra a to 8 cm. Ten sa však roztopil. Vianoce boli veľmi teplé a bez snehu. V posledný deň v roku - na Silvestra - bola teplota +8 až +10 ºC.

Šport

Futbalisti začali intenzívne trénovať 10. januára a to až 4 krát do týždňa: v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu. Takto trénovali do konca mesiaca januára a potom len dva razy týždenne.

Výročná schôdza sa konala 20. januára a na nej bol zvolený výbor v tomto zložení:
Ľudevít Magula, predseda
Ján Kováč, tajomník
Anton Kúšik, pokladník
Jozef Kružic, kultúrno-osvetový pracovník
Jozef Gálus , zdravotník.
Hospodárom naďalej zostal Štefan Magula.

Funkciu trénera vykonával až do jesene Jozef Kúšik a od 1. augusta 1978 bol touto úlohou poverený Ladislav Dekýš, dolnotrnavský rodák, bývajúci v Hliníku nad Hronom.

V októbrovom prestupovom termíne náš futbalový oddiel posilnil nový hráč Ján Oslanec z Voznice. Futbalový oddiel v I.B. triede dosahoval pomerne dobré výsledky a to v jarnom i jesennom kole.

Uvádzam výsledky niektorých prípravných priateľských zápasov na začiatku roku:
5. februára Lutila - Dolná Trnávka 2:5
12. februára Bzenica - Dolná Trnávka 2:0 (V tomto zápase za Dolnú Trnávku nehrali 5. štandardní hráči. Hralo sa na veľmi zlom zľadovatelom ihrisku s vodou na ľade)
Dolná Trnávka - Vráble ( krajské majstrovstvo) 3:3
Dolná Ždaňa - Dolná Trnávka 3:6
Horná Ždaňa - Dolná Trnávka 1:4
Horná Ždaňa - Dolná Trnávka 1:3
Dolná Trnávka - Žiar nad Hr. B 5:2

Po skončení súťaže na konci jarného kola vypadala tabuľka takto:

1.Nová Baňa56:2640 bodov
2.Sásová64:2435 bodov
3.Bystričany53:3131 bodov
4.Brezno B37:3030 bodov
5.Lovča61:4129 bodov
6.Nedožery47:4727 bodov
7.Kamenec39:4727 bodov
8.Diviacka N.V.39:3525 bodov
9.Piesok32:5025 bodov
10 Dolná Trnávka33:4223 bodov
11.Žiar n/Hr. B36:3922 bodov
12.Tajov51:5922 bodov
13.Ban.Štiavnica28:6114 bodov
14.Nitr.Pravno18:5114 bodov

Po skončení jesenného kola tabuľka I.B. triedy vypadala takto:

1.Nová Baňa29:1023 bodov
2.Sásová36:1219 bodov
3.Brezno B24:1617 bodov
4.Lovča36:2316 bodov
5.Bystričany31:2316 bodov
6.Dolná Trnávka23:2214 bodov
7.Kamenec20:2713 bodov
8.Žiar n/Hr. B18:1711 bodov
9.Piesok17:2811 bodov
10.Diviacka N.V 18:1910 bodov
11.Tajov23:3110 bodov
12.Nedožery19:339 bodov
13.Ban.Štiavnica15:317 bodov
14.Nitr.Pravno9:266 bodov

Dňa 5. júla 1978 sa konal futbalový turnaj o pohár JRD Vtáčnik, za účasti 6. mužstiev: Horná Ždaňa, Prochot, Hranovnica, Prestavlky, Dolná Trnávka a Mlynica. Futbalové oddiely z Hranovnice a Mlynice boli z obcí, ktoré kooperujú s JRD Vtáčnik.

Hralo sa vylučovacím spôsobom, pričom dva zápasy sa odohrali na ihrisku v Hronej Ždani, ostatné na ihrisku v Dolnej Trnávke. Naši futbalisti obsadili 3. miesto.

Záznamy za rok 1978 boli prerokované a schválené radou MNV v Dolnej Trnávke dňa 9.3.1979.

Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2007