Školský rok 1931-32

Začiatok šk. roku

Školský rok 1932/33 bol zahájený dňa 2. septembra 1932.
K 39 postupujúcim a 7 nespôsobilým žiakom z minulého školského roku pribudlo 7 nových žiakov, takže pre školský rok 1932/33 bolo spolu zapísaných 53 žiakov, z ktorých bolo 31 chlap. a 22 dievč. Z opakujúcich pripadlo na I. oddelenie 3 žiaci (1 chlap. a 2 dievč.)
II. oddelenie 2 žiaci (2 chlap. a 0 dievč.)
III. oddelenie 1 žiak (1 chlap. a 0 dievč.)
IV. oddelenie 1 žiak (0 chlap. a 1 dievč.)

Roztriedenie žiactva

Žiaci boli rozdelení na 4 oddelenia. I. oddelenie malo 1. škol. ročník, II. oddelenie 2. a 3. šk. ročník, III. oddelenie 4. a 5. šk. ročník, IV. oddelenie 6. - 8. šk. ročník.
V 1.šk. roč. bolo 10žiakov (5chlap. 5dievč.)
v 2.-//- 7-//- (6-//- 1-//-)
v 3.-//- 9-//- (8-//- 1-//-)
v 4.-//- 8-//- (5-//- 3-//-)
v 5.-//- 7-//- (3-//- 4-//-)
v 6.-//- 8-//- (5-//- 3-//-)
v 7.-//- 2-//- (0-//- 2-//-)
v 8.-//- 2-//- (1-//- 1-//-)

Učiteľ. sbor

Nakoľko výp. učiteľovi Jurajovi Soukupovi sa služobná doba končila 30. júna 1932, bol vo Vestníku vypísaný súbeh nový pre šk. rok 1932/33. Na prázdne miesto bol zvolený učiteľ Jozef Šoukal, ktorý doteraz pôsobil v Omšení u Trenčína. Voľby, ktorá sa konala dňa 20. aug. 1932 bol prítomný ajpán okresný školský inšpektor Ján Bormenisza. Zvolený učiteľ Joz. Šoukal na stúpil na miesto dňa 1. sept. 1932. Realné gymnázium študoval v Bučoviciach, kde v šk. roku 1930/31 maturoval. Skúšku učiteľskej dospelosti vykonal na učiteľ. ústave v Banskej Štiavnici v šk. roku 1931/32. Rím.-kat. náboženstvo vyučoval dp. Ján Longauer z Lovče.

Zariadenie školské

Školský dvôr bol od začiatku jestvovaniak školy z dediny medzi školskou budovou a domom p. Jána Bošku č. 33 ohraničený iba úzkym doskovým plotom z dreva. Za ním pri Boškovom múri stávala malá dreváreň. Plot i s drevárňou sa pomaly rozpadal a preto správa školy sa usilovala o to, aby obec závadné veci opravila, ktoré na nikoho nerobily zvláštny dojem. Na návrh správcu školy bola drevená búda odstránená a na mieste, kde teraz stojí, bola vybudovaná v škol. roku 1932/33 drevárňa nová. V tej istej dobe na mieste doterajšieho hnijucieho plotu bol postavený plot s betonovým múrikom. V terajšom školskom roku boly prvý raz kúpené aj najsúrnejšie učebné pomôcky a kalamáre do školských lavíc.

Pečovanie o čistotu a dorast Čsl. Červ. kríža

Doteraz nosili žiaci atrament v malých lahvičkách, ktoré pri písaní mali na lavici a po vyučovaní odkládali je na obloky. Pri najväčšej opatrnosti sa niekoľkrát stalo, že sa atramentom pri dosavádnej nepohodlnosti znečistila nie len stena, ale aj podlaha. Zavedením kalamárov a ich opaterou sa žiaci učili čistotu nie len zachovať, ale aj čistotu milovať. Organizovaním dorastu Československého Červeného kríža sa pečovanie o čistotu zväčšilo. Funkcionári starali sa o to, aby nie len členstvo, ale aj ostatní žiaci udržiavali čistotu pod lavicami, pečovali o čistotu tela a odevu. O tom sami sa každodenne osobne u každého žiaka presvedčili. Túto usilovnosť žiaci prinášali aj von a domov do rodín.
Dorast Československého Červ. kríža bol v škol. roku 1932/33 na tunajšej škole organizovaný prvý raz. Členmi stali sa chlapci a dievčatá od 4. do 8. post. ročníka. Bolo v dorastu spolu 21 členov.

Školská dochádzka

Školská dochádzka v šk. roku 1932/33 bola riadne dodržiavaná. Procentový výkaz za celý školský rok vykazuje číslo 96,97%. V jarných mesiacoch rozšírila sa medzi žiakmi epidémia osýpok. V dôsledku toho bolo okresným úradom v Kremnici na tunajšej škole vyučovanie od 9. júna do 18. júna 1933 zastavené. Priebeh choroby bol celkom kľudný. Postihnutých detí bolo asi 98%. Kombinácie sa vyskytly v 5 prípadoch, ale bez dalších horších následkov.
Vianočné prázdniny trvaly od 22. dec. 1932 do 2. jan. 1933 inkl. Veľkonočné prázdniny trvaly od 10. apríla do 19. apríla 1933 inkl. Polročné prázdniny boly zväčšené a trvaly od 1. febr. do 4. febr. 1933 inkl.

Školské slávnosti a vnútorný život v škole

Dňa 17. sept. 1932 v deň 100. výročia narodením dra Miroslava Tyrša vypočuli si žiaci vo vyučovacích hodinách prednášku triedneho učiteľa Joz. Šoukala, v ktorej menovaný spomenul Tyrša ako ideového tvorcu národnej sústavy telovýchovnej a hľbokého mysliteľa.
Dňa 4. októbra 1932 v hodinách prvouky a obč. náuky vo zvláštnej úvahe boli žiaci poučení o významu zvierat pre človeka a ich ochrane a o hlbokosti mravného významu tejto myšlienky o ľudskom zaobchodení so zvieratami doma i v prírode. Pri tejto príležitosti bol pripomenutý aj Frant. z Assisi ako nadšený ochranca prírody živej a neživej.

Štátny sviatok

Dňa 28. októbra bola usporiadaná v triede o ½ 15. hod. odp. dôstojná oslava štátneho sviatku. Okrem školských detí boli na oslavu pozvaní aj rodičia a občania, ktorí sa tiež skutočne všetci dostavili. Program slávnosti bol vyplnený čísly spevnými a recitáciami. Prednášal ušiteľ tunajšej školy Joz. Šoukal, ktorý spomenul všetkých ťažkostí, ktorých našim osloboditeľom pri ich velikom diele bolo treba snášať a zdôraznil význam jednoty a vzájomného bratstva všetkých ľudí ako základu pre našu budúcnosť. Spomenul aj význam deklarácie, vydanej dňa 30. októbra 1918 v Turč. Sv. Martine, ako spontanného prejavu Slovákov pre oslobodenie a zriadenie štátu československého, ako aj pre úplné súručenstvo. Štátnymi hymnami bola oslava zakľúčená. 9. decembra v "Týždni detskej knihy" bolo žiactvo vyšších školských ročníkov poučené o významu dobrej knihy pre vývoj vzdelanosti a minulosti i prítomnosti, o výberu vhodného čítania a o škodlivosti kníh literárne bezcenných.

7. marec

7. marca 1933 oslavili žiaci tun. školy v triede pamiatku 83. narodenín pána prezidenta T. G. Masaryka. Pri slávnosti, ktorá bola konaná len pre žiactvo, boly recitované básne, spievané piesne, ktoré pán prezident najviac mal obľúbené. Po prednáške, v ktorej bolo žiakom vysvetlené životné dielo Masarykovo, bola slávnosť zakončená.

Dve minúty ...

Dňa 15. apríla 1933 na Bielu sobotu sišli sa žiaci tunajšej školy o ¾ na 12 hodinu pred súkromným pomníkom na dedine a vyčkali tam spolu s miestnym sborom hasičským prehlásenia dvojminútového ticha.

Sviatok matiek

V nedľu 7. mája 1933 bol usporiadaný v triede tunajšej školy "Sviatok matiek". Doteraz nebola v Dolnej Trnávke táto milá slávnosť konaná a preto bol o ňu záujem veľmi veliký. V slávnostne vyzdobenej triede bola "hlava na hlave". V programe boly žiakmi striedave prednášané básne a prianie s piesňami, v ktorých základnou myšlienkou bolo zdôrazniť význam matkinej lásky v živote človeka o ktorej napokon prehovoril učiteľ Joz. Šoukal na téma "Matkine láska v životných cestách človeka". Z žiakov, ktorí recitovali básne, boli vybraní: Emil Magula 1. šk. roč., Stanislav Magula 2. šk. roč., Filomena Tesáková 4. šk. roč., Terezia Bojová 4. šk. roč., Božena Dovcová 4. šk. roč., Gejza Dekýš 5. šk. roč. a Pavlína Dekýšová 6. šk. roč.
19. februára 1933 sohráli žiaci tun. školy prvé žiacke divadlo "Sprostý Jano v zakliatom zámku". Bolo to vraj "veľmi pekné", prichvalovali si rodičia a deti z toho maly velikú radosť. Čistý výťažok 21 Kč bol venovaný na žiacku knižnicu.
10. mája 1933 vykonali žiaci celej triedy výlet na hrad "Šášov". Poldenné vychádzky boly dve a to do Sklených Teplíc a do Bukoviny.

Pribinove oslavy

26. júna 1933 za príležitosti Pribinových osláv v Nitre, pri ktorých republika Československá oslavila 1.100 výročie postavenia prvého kresťanského kostola na území svojho štátu v Nitre, bola zdržaná v triede tun. školy žiacka slávnosť, pri ktorej bol žiakom vysvetlený dejinný vývoj a jeho význam pre náš národ.

Návštevy

1. októbra 1932 vykonal lekársku prehliadku detí a školy okresný lekár MUDr Martin Schelling zo Sv. Kríža n/Hron
5. mája 1933 vykonal inšpekciu na tunajšej škole pán okresný školský inšpektor Ján Bornemisa z Kremnice.

Mimoškolská práca učiteľ. sboru

Učiteľ Joz. Šoukal v mimoškolskej činnosti pôsobil najviac v Dobrovoľnom hasič. sbore, ktorý za osobnej pomoci pána okres. veliteľa Biróza spoluzaložil dňa 24. sept. 1932.
V zimných mesiacoch vykonal niekoľko prednášok v has. sbore na téma "Význam práce jednotlivca a spoločnosti", "Poriadok je základom celku", "Hasič vo službách svojho blížneho".

Pracovný deň

Dňa 13. mája 1933 usporiadal jednodenný kurz v triede tunajšej školy o racionálnom hospodarení na ktorý pozval ako odborníka pána A. Šandora, prof. zo št. hosp. školy v Brezne n/Hron. Účasť na prednáške bola veliká a program podaný na základe názoru bol vypočutý s neobyčajným záujmom.

Kurz ľudovýchovy

V dobe od 19. novembra 1932 do 3. marca 1933 viedol ľudový kurz materínskeho jazyka pre pokročilých. Do kurzu bolo zapísaných 24 účastníkov, z toho 16 chlapcov a 8 dievč. Prednášalo sa raz do týždňa dve hodiny v ždy v útorok večer od 6. hod. do 8. hod. Kurz bol vlivom jeho programu dosť hojne navštevovaný, najmä mužskou mládežou.
15. januára nacvičil s dospelou mládežou divadlo "Príde doba".

Úmrtie

Roku 1933 zomrel vldp. prelát Zoltán Halkó vo Sv. Kríži n/Hron. Menovaný bol v dobe od r. 1902 do 1913 farárom v Lovči a tým aj učiteľom náboženstva na tun. škole.

Zakončenie šk. roku

Školský rok 1932-33 bol zakončený dňa 28. júna 1933. Tento deň bol ešte dňom vyučovacím. Vo škol. roku 1932-33 dovŕšili školopovinný vek títo žiaci a žiačkiy:
Antoním Prôčka, Tobiáš Dovec, Veronika Tesáková, Helena Trubenová, Margita Tesáková, Maria Kyselová a Emilia Šandorová.
Zápis pre šk. rok 1933-34 bol vykonaný dňa 29. júna 1933.
 
 
TOPlist