Rok 1950-51

Začiatok škol. roku

Školský rok sa začal dňa 1. septembra. Otvorenie sa dialo podobne ako zakončenie škol. roku, t. j. pochodom žiakov dedinou do budovy školy. Na otvorení bol prítomný tiež zástupca tunajšieho MNV – referent pre školstvo, Emil Dekýš.
Program:
1) Pieseň práce
2) Stalin – recitácia
3) Prejav povereníka E. Sýkoru
4) prejav referenta pre školstvo E. Dekýša
5) Internacionála
Referent pre školstvo, E. Dekýš, prehovoril k deťom jednoduchými, ale úprimnými slovami. Poukázal na prácu žiakov v novej socialistickej škole, ktorá má vychovať kádre bojovníkov za myšlienku socializmu a robotníckych tried.

Žiaci

Školský rok sa započal s 24 žiakmi, rozdelenými takto:
1.ročník  -  5žiakov
2.-//-- 6-//-
3.-//-- 7-//-
4.-//-- 3-//-
5.-//-- 3-//-

Učiteľský sbor

Na škole vyučovala tak ako minulého roku Margita Dekýšová. Táto prevádzala zároveň i riaditeľské práce.

Námezdná sila

Aj tu nenastala žiadna zmena. Všetky práce spojené s čistením školy prevádzala Anna Bošková. Svoju prácu prevádzala svedomite, s láskou. Je potrebné vyzdvihnúť jej obetavosť najmä v zimnom období, keď začínala včas ráno kúriť.

Kúrenie

Kúriť sa začalo 15. októbra a skončilo sa 20. apríla. Nevyskytly sa žiadne poruchy alebo ťažkosti. Za celé toto obdobie sa spálilo 15 m3 tvrdého palivového dreva.

Zdravotný stav žiakov

Zdravotný stav žiactva bol celkove uspokojivý. Koncom januára a začiatkom februára pätnásť žiakov ochorelo na chripku, čím sa značne narušila školská dochádzka. Vyučovanie aj napriek tomuto stavu nebolo prirušené, ako sa stalo na školách v susedných obciach. Raz bola prevedená prehliadka žiakov lekárom. Nebol zistenie ani jeden prípad onemocnenia. Prehliadku previedol obvodný lekár zo Sv. Kríža nad Hronom Dr. Dittert.

Školská dochádzka

Školská dochádzka bola celkovo dobrá a pohybovala sa v jednotlivých mesiacoch od 95 – 98%. Najslabšia bola v tých mesiacoch, keď žiaci chybovali pre chripku. Dochádzka činila vtedy 82 – 85%.

Školské zariadenie

Toto je snáď najpálčivejšia stránka školy a vôbec školského života. Tunajšia školská budova bola postavená v roku 1900. Od tejto doby nebolo doplnené, alebo vymenené školské zariadenie. Za tak dlhú dobu staly sa najmä lavice nepouživateľnými. V takomto stave sú aj skrine. Z týchto dôvodov riaditeľka školy podala žiadosť na Povereníctvo školstva o nové zariadenie. No žiadosť ostala len žiadosťou; pre veľký nával práce žiadosť nebola povolená, vyhovená. Riaditeľka školy, Margita Dekýšová, preto zaobstarala sedem lavíc zo strednej školy v Hliníku nad Hronom. Lavice sú staršie, masívne, so železnou konštrukciou, pre dvoch žiakov.

Výzdoba triedy

Výzdoba triedy sa po celý školský rok viackrát menila, celkom päťkrát. O výzdobu sa starala predovšetkým učiteľka Margita Dekýšov á. Heslá i celá úprava mala vždy socialistickú náplň. Charakteristické boly najmä tieto heslá: Sov. sväz – opora svetového mieru; z narodov hoc´ sme rôznych, všetci za jedno chceme sa biť; 1. máj – sviatok pracujúcich.

Súťaženie na škole

Po celý školský rok sa prevádzalo na škole súťaženie v prospechu, dochádzke, čistote a v sbere. Žiaci boli rozdelení do štyroch úderiek, ktoré súťažili medzi sebou. Súťaženie bolo dobrou vzpruhou k dosahovaniu lepších výsledkov. Výsledky súťaže sa zachycovaly graficky. Do narysovaných schémat si výsledky suťaženia zaznačovali sami žiaci. Grafy boly pekne zhotovené a boly pekným doplnkom vo výzdobe triedy.

Práca učiteľa

Práca učiteľa je v dnešnej dobe namáhavá. Žijeme v období socialistickej výstavby našej vlasti. Všade sa buduje, stavia. Rastú nové a nové podniky, továrne, elektrárne ... A škola má tiež veľmi dôležitú úlohu na poli budovania socializmu: vychováva nové, mladé pokolenie pre nový radostný život. Na zvládnutie týchto úloh musí byť učiteľ dokonale odborne i politicky pripravený. Sústavne sa musí písomne pripravovať na vyučovanie, študovať odbornú politickú literatúru a získané prínosy vnášať do vyučovania. Každý vyučujúci si musí vypracovávať učebné plány na jednotlivé týždne. Na konci mesiaca sa prebratie látky zhodnocuje v procentách.
Okrem tohoto plánu mala tunajšia škola vypracovaný "Akčný plán práce" na celý školský rok. Boly v ňom zahrnuté najmä výsledky ideologickej výučby a vôbec celkové zlepšenie vyučovania. Bolo tam naznačené, akým spôsobom chce škola, prípadne učiteľ dosiahnuť lepších výsledkov.
Do tejto práce, k práci učiteľa, pripadá ešte mnoho práce mimo školy, práce osvetovej, kultúrnej: oslavy, manifestácie, besedy, pohovory s ľuďmi, divadlá a veľké množstvo drobnej práce. Dívajúc sa z tohoto hľadiska, je práca učiteľa namáhavá.

Schôdza učiteľov

Hoci schôdze učiteľov majú veľký klad, predsa je nutné povedať, že sú značnou príťažou na učiteľove plecia a to preto, že ich je veľa. Raz sú to riadne učiteľské konferencie celookresné, raz zas schôdze ROH-u a niekedy zas okrskové porady. Preto niet mesiaca, že by neboly dve – tri porady alebo i viac. Porady sa často konaly nárazove a nie je ľahko dostať sa bleskove na miesto porady. Aj toto je zaťaženie pre učiteľa a k tomu ešte ztrata zameškaného učiva, ktoré sa musí prebrať.

Okrsková porada

V tunajšej obci sa konala okrsková porada učiteľov svätokrížskeho okrsku dňa 6. apríla 1951. Začala sa popoludní o 14,00 hodine vzorným výstupom žiakov 3. – 5. ročníka z kreslenia. Vyučovala Margita Dekýšová. Na schôdzke bol prítomný aj školský inšpektor s. Š. Jánošík a referent pre školstvo ONV v Kremnici s. Baran.

Školské a verejné oslavy

Za celý školský rok boly prevedené 4 školské oslavy. Na všetkých prehovorila k žiakom učiteľka Margita Dekýšová, žiaci zaspievali pokrokové piesne a predniesli vhodné básničky.
Boly prevedené tieto oslavy: 28. október, Deň Čsl. armády, Medzinárodný deň žien a 1. máj.
Z príležitosti medzinárodného dňa žien a pri príležitosti 1. mája sa konaly aj oslavy verejné, na ktoré prispeli žiaci tunajšej školy hodnotným programom: recitácio, spevom, básňami a ľudovými tancami. Preslov k obecenstvu povedal učiteľ na Srednej škole v Hliníku nad Hronom, Ladislav Dekýš.

Prevádzanie sberu

Počas školského roku sa sbieraly tieto odpadové suroviny: železo, papier, textil a flaše. Žiaci boli rozdelení do štyroch úderiek, ktoré medzi sebou v sbere súťažily. Jednotlivé úderky dosiahly tieto výsledky:
Úderkaželezo kg papier kg textil kgfľaše ks
I.93 70 1030
II.80 40 926
III.70 30 618
IV.36 23 719
Spolu279 163 3293
Všetky nasbirané suroviny žiaci uskladnovali v bočných miestnostiach Hasičského skladišťa. Výsledky sa graficky zachytovaly a boly vždy vyvesené v triede k nahliadnutiu.

Sylvester

Žiaci na ukončenie kalendárneho roku pod vedením učiteľky M. Dekýšovej sa postarali o pekný celovečerný program. Boly to malé scénky a veselé výstupy na pobavenie ľudí. Na vyplnení programu sa túčastnili aj žiaci Strednej školy v Hliníku nad Hronom. Program sa vydaril, ľuďom sa veľmi páčil a zanechal v ich srdciach pekné spomienky.

Bigády

Brigády majú veľký význam. Zdalo by sa, že žiaci národnej školy nemôžu prispieť veľmi na výstavbe republiky. Veľmi by sa mýlil, kto by takto smýšlal. Keď by už význam brigády, majúc na pamäti žiačikov národnej školy, nebol v prevedení samotnej práce, tak sa odzrkadluje vo výchove žiakov. Tu sa učia žiaci správnemu pomeru k práci, nech je akákoľvek. Učí žiakov družnosti a vštepuje im smysel pre kolektívnu prácu, čo je najdôležitejšie. Takto sa žiaci učia, že pracujú pre spoločné blaho, pre všetkých. Brigády preto potierajú egoismus.
Žiaci tunajšej školy sa po celý školský rok zúčastnili na štyroch brigádach všeužitočného rázu: pri úprave okolia cintorina, pri úprave okolia kultúrneho domu, pri sbere železného šrotu v rámci obecného sberu, pri úprave lúk a pasienok v jarnom období.

Zakončenie škol. roku

Školský rok sa zakončil slávnostne dňa 30. júna 1951. Po slávnosti boly rozdané vysvedčenia a bol prevedený zápis do nového školského roku. Na strednú školu odišli: Jozef Gallo, Ján Lupták, Oľga Tesáková. Do nového školského roku sa zapísalo 30 žiakov.

31. augusta 1951
 
 
TOPlist