Rok 1941-42

Začiatok šk. roku

Školský rok sa započal dňa 1. septembra. Žiactvo bolo rozdelené do postupných ročníkov a oddelení nasledovne.
Post. ročník 12 3 45 6 78 spolu
chlapci4 15 71 34 126
dievčatá1 21 34 04 217
Dohromady5 36 105 38 343
OddelenieI. II.  III.   IV.   

Ráz školy

Od 1. septembra nesie tunajšia škola dľa rozhodnutia Ministerstva školstva a nár. osvety názov “Rímsko-katolícka ľudová škola v Dol. Trnávke

Prerušenie vyučovania a prázdniny

Dňa 1. októbra nastúpil miestny učiteľ prezenčnú vojenskú službu, z ktorej sa vrátil po osmich týždňoch dňa 26. novembra. Za celý čas neprítomnosti učiteľa nechalo Minist. školstva stanicu neobsadenú, takže vyučovanie nebolo.
Vianočné prázdniny trvaly od 20. decembra do 11. januára, t. j. plné tri týzdne. Od 1. februára do 8. februára boly polročné prázdniny; veľkonočné sa započaly 29. marca a skončily 9. apríla, tedy trvaly skoro dva týždne. Od. 19.IV. do 27.IV. bolo prerušené vyučovanie pre nemoc učiteľa. Dohromady tieto normálne i mimoriadne prázdniny činily 15 týždňov, takže vyučovacích poldní v celom roku bolo len 252.

Dochádzka

Najlepšia bol v decembri (99.63%), najslabšia v júni (87.79); v jarných mesiacoch dochádzka trpela pre chrípku, ktorá skoro každoročne zavíta do našej triedy, ale často aj pre “vypýtania“ žiakov na pomoc k poľnohospodárskym prácam. Celkový ročný priemer je 94.63%.

Zdravotný stav

žiactva bol okrem spomenutej chrípky uspokojivý. No, vojna, dáždivé a studené leto, nedostatok ovocia, zeleniny, ba v niektorých domoch aj chleba (veľmi neúrodný rok) sa odrážaly na detských líčkach. Bledé tváre a podvýživa sa javila u 70% žiactva, suchotiny u dvoch žiačok.

Školský lekár

Ani tohoto roku nenavštívil školský lekár našu školu. Očkovanie žiakov 7 a 14 ročných previedol (Dr. Dittert) v Lovči spolu s lovčianskymi deťmi v máji.

Vyučovanie náboženstva

Náboženstvo vyučoval opätovne p. farár z Lovče Gejza Ludvigh. Počas škol. roku navštívil školu 20 krát.

Dievčenské ručné práce

Vyučovala manželka miestneho učiteľa, pani Elena Kytková 6 hodín týždenne. Žiačky sa naučily strihom bielizne, výšivkám, pleteniu vlnených vecí a pracovaly v školskej záhrade.

Prospech žiactva

Na snaživosť žiactva veľmi rušivo pôsobily časté prázdniny. Neustálym prerušovaním vyučovania najviac trpeli prváci. Na konci roku neovládali čítanie traja, preto boli ponechaní do prvého ročníka aj narok. Spolu prepadlo šesť žiakov; s veľmi dobrým prospechom skončili rok deviati; z toho traja chlapci, šesť dievčat.

Pohyb žiactva

V školskom roku pristúpila jedna žiačka, ale po mesiaci sa odsťahovala. Okrem toho presídlil jeden žiak po príchode svojho otca z Francie, do svojej domovskej obce – Dol. Ždáne.

Návšteva

Úradnú prehliadku školy vykonal dňa 24. marca pán štátny škôldozorca, Tomáš Blaho.

Výlet 9.IV.

Starostlivosťou škôldozorného úradu v Kremnici bol usporiadaný pre celý inšpektorát spoločný výlet do Zvolena. Zúčastnilo sa 23 žiakov pod vedením učiteľa. Prezreli sme si hrad a pamätihodnosti mesta. Najväčší záujem vzbudila vtačia farma advokáta Finku, kde sme videli 1200 vtákov, väčšinou cudzokrajných a niekoľko druhov dravcov-štvornožcov, všetko v prirodzenom prostredí.

Vlastivedné vychádzky

Boly podnikané v rámci osnov do blízkeho okolia. Medziiným sme navštívili v Hliníku n. Hr. kamenolom, železničnú stanicu a parnú pílu.

Časopisy

Objednávalo sa pre žiactvo po jednom exemplári z týchto žiackych časopisov: Nová mládež, Vĺča, Priateľ dietok a Slniečko; posledné bolo najobľúbenejšie.

Žiacka knižnica

Toho roku pre finančný nedostatok nemohla byť rozšírená. Knihy z nej boly vypožičiavané týždenne a čítali ich najviac žiaci stredného stupňa. Najstarší žiaci už celú našu knižnicu dobre poznajú. Aby sa vyhovelo ich čitateľskej záľube, dovolil som im navštevovať obecnú knižnicu, kde dostanú vhodné knihy pre ich vek. Tu žiactvo tvorilo tri pätiny spomedzi všetkých čitateľov.

14. marec

Deň štátnej samostatnosti škola uctila milou slávnostnou akademiou. Za účasti svojich rodičov a známych v krásne vyzdobenej učebni predviedlo žiactvo národné tančeky, vlastenecké básničky a piesne a vypočulo slávnostnú reč riaditeľa školy.

Iné slávnosti

Pričinením učiteľa boly usporiadané slávnosti alebo večierky: 19. marca – meniny pána prezidenta Republiky, 3. mája – pietná oslava za M. R. Štefánika a 14. júna “Deň slovenskej rodiny“.

Prednášky

Učiteľ mal vo februári a marci tri prednášky o slovenskom poľnohospodárskom sdružení, okrem toho päť prednášok z oboru národne-výchovného a hospodárskeho.

Činnosť učiteľa v spolkoch

V miestnej organizácii HSĽS je tajomníkom, ale keď treba mať prednášku politicky-výchovnú, iný ju nemá, keď nie učiteľ, takže v skutočnosti prevádza aj funkciu kultúrneho a hospodárskeho referenta. Okrem toho je obecným knihovníkom a obecným kronikárom v Dolnej Trnávke a v Lovči, v Lovči je účtovníkom úverového družstva, je tu (v D. Trnávke) predsedom miestnej osvetovej komisie, vzdelávateľom hasičskej jednoty, prednášateľom v Kat. jednote žien, požiarnopolicajným inšpektorom, náčelníkom podskupiny civilnej protileteckej ochrany a do mája bol miestnym vodcom HM.

Prevzatie majetku školy

V smysle zákona č. 308/40 Sb. z. o ľudových školách sa tunajšia ola stala cirkevnou. Udržovateľom školy sa stala odteraz vždy obec. Do konca decembra mal sa odovzdať všetok majetok školy do užívania novému udržiavateľovi školy. Keďže u nás aj predtým bola udržiavateľom obec, prevzatie školy bolo u nás len formalitou, lebo odovzdávala obec sebe samej. Odovzdanie sa previedlo dňa 29. decembra 1941 za prítomnosti p. farára z Lovče ako designovaného predsedu školského výboru, riaditeľa školy, starostu obce Št. Tesáka a doterajšieho predsedu školskej stolice, Ľudovíta Kemiača.

Školský výbor

Dľa horeuvedeného zákona boly rozpustené školské stolice a zriadené školské výbory. Členmi školského výboru ex offo sa stali: G. Ludvigh, farár v Lovči a Jozef Kytka, riaditeľ miestnej ľudovej školy. Obec vyslala ako svojho delegáta Štefana tesáka, starostu, cirkevná obec delegovala Františka Tesáka a Štefana Majerského. Za predsedu Mšano menovala pána farára. Do jeho rúk složili členovia výboru dňa 12. apríla prísahu.

Školský sluha – zrieknutie

Koncom roku sa zriekla služby školského sluhu Mária Majerská, ktorá túto úlohu zastávala od r. 1937. Doteraz sa na túto funkciu nikto neprihlásil, čo aj odmena doterajšia, 250 Ks ročne za zametanie a kúrenie, bola zvýšená na 500.- Ks.

Opravy na školskej budove

Dľa nariadenia škôldozorného úradu malo sa do konca hlavných prázdnin previesť odvodnenie školnej budovy, ktorá veľmi utrpela za posledné mokré roky vlhkosťou vinnou svojej polohy. Avšak občania boli naturálnymi prácami preťažení pri stavbe kultúrneho domu a vicinálnej cesty. Bolo isté, že na túto prácu nebudú stačiť. Preto učiteľ musel zapriahnuť do roboty tých robotníkov, čo mal po ruke – žiakov.
Konča školskej záhrady, kde sa stýka s dvorom od miesta medzi drevárňou a chlievom bol vykopaný kanál do hĺbky 75 cm; prebieha rovnobežne s vnútornou stenou budovy ku Boškovmu domu, kde sa láme v pravom uhle a rovnobežne so stenou susedovho domu pokračujúc, vyúsťuje na ulicu. Pre nedostatok trativodných rúrok bol do polovice zasypaný okrúhlym potočným kamením, ktoré nasbieralo žiactvo za cintorínom a na paši. Spotrebovalo sa ho 12 vozov. Nato prišla vrstva jelše, aby hlina neupchávala medzery v kamení a vrch bol zahádzaný hlinou. Celé odvodnenie si vyžiadalo hodín práce žiakov.
Starý plot, ktorý pre svoj špatný stav špatil dvor, bol zrúcaný.

Opravy v učiteľskom byte

Staré okná v obidvoch izbách učiteľského bytu boly také zlé, že ich aj slabší vietor otvoril. Vysoké a vlhké kamenné izby aj pri dobrých oknách je ťažko vykúriť. Namiesto schátralých starých boly vsadené tri nové okná.
Rohová izba bola pri tej príležitosti vymaľovaná.

Prírastok inventára

Pre nedostatok finančných prostriedkov a náklad na horeuvedené opravy tohoto roku nebolo zakúpené nič pozoruhodné ani do knižnice ani medzi chudobnú sbierku učebných pomôcok.

Dary

V máji daroval župný úrad v Banskej Bystrici mapu (nástennú) Slovenskej republiky v cene 300.- Ks. Veľmi pekný dar a bárby tento šľachetný čin našiel viac nasledovníkov!
Škôldozorný úrad v Kremnici daroval pre učiteľskú knižnicu jednu hodnotnú knihu a Ministerstvo školstva tiež jednu.

Kultúrny dom

Na jar tohoto roku sa prikročilo k uskutočneniu mnohoročnej myšlienky, postaviť dôstojný stánok kultúry sebe i potomkom. Už vlani bol pripravený materiál, teraz od včasnej jari bol planirovaný pozemok a 10. mája zažila naša obec krásnu chvíľu, keď po nedeľných bohoslužbách všetko občianstvo i s hosťami zo susedných dedín došlo ku základom novostavby kultúrneho domu. Posviacku základného kameňa previedol dp. farár z Lovče – G. Lidvigh. Pri tejto príležitosti bola do základného kameňa položená pamätná listina.

Stavba cesty

Tohoto roku sa započalo aj so stavbou pre Trnávku najdôležitejšou – so stavbou cesty na úseku Lovča – Dolnia Trnávka. Narok sa má dokončiť až do Ždane. Či sa dožijeme aj toho, že už raz budeme mať spojenie so svetom ako sa na riadnych ľudí patrí?

Koniec škol. roku

Školský rok sa skončil v sobotu 27. júna. Vtedy boli prepustení aj títo žiaci: Štefan Boška (6. roč.), Alojz Dovec (7. r.), Emil Kružic (7. r.), Jozef Majerský (7. r.), Emil Tesák (8. ročník), Anna Luptáková (8. r.) a Mária Majerská (8. 8. post. roč.).

Prázdniny

Hneď po skončení roku bol prevedený zápis na budúci školský rok. Zapísaných bolo 38 žiakov. Vyberal sa od každého žiaka poplatok: 5.- Ks dávka za úradný výkon, 5.- Ks poplatok na školský film, 1.- Ks zápisné a 1.- Ks poistné, spolu 12.- Ks.

Učiteľ mláti

8. augusta bol učiteľ povolaný okresným úradom za komisára ku mláteniu obilia. V tejto funkcii bol tu v Trnávke až do skončenia mlatby dňa 31. augusta 1942.

V Dolnej Trnávke dňa 31. augusta 1942
 
 
TOPlist