Školský rok 1947 – 48

Začiatok škol. roku

Školský rok sa započal riadne, 1. septembra. Žiactvo bolo rozdelené do postupných ročníkov nasledovným spôsobom:
Postupný ročník 1. 2. 3. 4. 5. Spolu Opakujú
Chlapci4 42 31 14 1
Dievčatá1 12 41 9 -
Spolu5 54 72 23 1
Oddel.a bb cc    

Nové učebnice

Počiatkom školského roku boly objednané nové učebnice pre žiakov. Bohužiaľ, vo všetkých nakladateľstvách boly knihy v tlači, takže vyše mesiaca sa musely používať staré učebnice.

Začiatok kúrenia

Tohoto roku jaseň bola pomerne teplá, bez dažďov, čo veľmi hospodárne pôsobilo, takže kúriť do triedy začalo sa až v druhej polovici októbra, v posledný deň mesiaca.

Školská dochádzka

Školská dochádzka počas celého školského roku bola riadna, ba v prvej polovici školského roku veľmi dobrá. Celkový stav málinko sa zhoršil na jar, takže priemerná ročná dochádzka vykazovala 98,05%. V porovnaní s rokom minulým je tento stav lepší. Bolo viac žiakov, ktorí nevymeškali ani jeden poldeň.

Zdravotný stav

Zdravotný stav žiactva bol uspokojivý. Je samozrejmé, že behom školského roku vyskytly sas ojedinelé prípady väčšieho alebo menšieho prechladnutia – nádchy. Vážnejšie choroby alebo infekcie sa nevyskytly. Je však potrebné zaznamenať, že jedna žiačka už od poslednej vojny trpí na nedoslýchavosť.

Zdravotná služba

Cez celý školský rok boli žiaci dva razy lekársky prehliadnutí. Ani raz nevyskytol sa žiaden prípad. Prehliadku prevádzal pán lekár Dittert zo Sv. Kríža n/Hronom. Možno povedať, že školská zdravotná služba aspoň v minimálnej miere splnila svoju povinnosť.

Vyučovanie náboženstva

Náboženstvo po celý rok vyučoval vdp. arcidekan Andrej Kalmančok, farár z Lovče. Svoju povinnosť vykonával svedomite. Týždenne vyučoval dve hodiny, v stredu.

Prospech žiakov

Prospech žiakov počas školského roku bol dobrý. Opakovali dvaja žiaci. V celej triede vyskytujú sa i žiaci veľmi nadaní, svedomití, ale i žiaci, ktorým škola je len čímsi vedľajším, čo musia vykonávať ako nutnú povinnosť. Veľkú zodpovednosť na tom majú sami rodičia, lebo po učiteľovi oni sú prvými, ktorým má záležať na vzdelaní dieťaťa.

Návšteva školy

27. apríla 1948 navštívil tunajšiu školu za účelom prehliadky školy pán okr. šk. inšpektor Štefan Jánošík.

Časopisy

Len málo dostačujúce čítanie zo školských čítaniek, bolo doplňované mimo čítania kníh zo školskej knižnice, ktoré sa vypožičiavaly týždenne, aj čítaním časopisov, ktoré škola odoberala. Bol to "Mladý život" a "Mladá tvorba". Omnoho obľúbenejší bol "Mladý život", pretože "Mladá tvorba" bola skôr myslená pre žiakov škôl meštianských a stredných.

Oslavy Deň školy

27. októbra bola prevedená slávnosť štátneho sviatku. Oslava konala sa po starostlivo pripravenom programe vo večerných hodinách v miestnosti kultúrneho domu, slávnostne vyzdobeného. Oslavy zúčastnili sa všetci občania, najmä rodičia žiakov. V programe účinkovali žiaci tunajšej školy a to v tomto poradí:
1. "Kde domov můj" a "Nad Tatrou sa blýska" žiacky sbor
2. "Po rokoch strasti", báseň (Margita Tesáková, 5. p. roč.)
3. "Ja som šuhaj", báseň (Jožko Kružic, 4. p. roč.)
4. Ľudové piesne
5. Slávnostná reč riad. školy
6. "Mor ho!", sborová recitácia
7. Zakončenie piesňou "Kto za pravdu horí"

Vo svojej reči riaditeľ školy zdôraznil najmä ťažkosti, ktoré bolo treba prekonávať na ceste k vybudovaniu republiky Československej. Taktiež vyzdvihol zásluhy mužov, ktorí sa pričinili o vybudovanie republiky. V krátkosti spomenul zánik prvej republiky a vznik republiky novej, v ktorej vládne duch ľudovodemokratický.

Divadlo

Dňa 5. decembra 1947 zahrali žiaci tunajšej školy divadlo "Marcipánová chalúpka". Do hry, pre veľký počet osôb, boli zapojení takmer všetci žiaci. Hra bola starostlivo nacvičená, takže i úspech hry bol priam prekvapujúci. Keď prihliadneme na mladučký vek hercov, musel s ich výkonom byť spokojný i náročný divák. Veľká bola radosť nielen žiakov, ale i rodičov, ktorí s úsmevom sledovali výkony ratolestí. Spomienky na divadlo dlho sa vynáraly v mysli malých predškolských detí. Velikú hrôzu a strach v nich vyvolávala "striga", ktorú videly na javisku.

Mikuláš

Zlatým klincom tohoto večera bol príchod Mikuláša a rozdávanie darčekov. Prekvapenie bolo veľké u malých i veľkých. Bolo to preto, lebo Mikuláš verejne na javisko zavítal do Trnávky poprvýkrát v jej dejinách. Predtým to nikdy nebolo a každý poznal Mikuláša len z obrázku, teraz ho mal každý možnosť vidieť skutočného, živého. Darčeky dostávali i tí, čo ich neočakávali. Mládenci i dievky boly obdarované, ba i na manželov Mikuláš pamätal. Či boly darky vzácne, nevedno; je však isté, že na druhý deň všetci o nich hovorili. A táto radosť celej dediny bola zásluhou školských detí.

Deň víťazstva a Deň matiek

V máji žiaci spomenuli malou školskou oslavou na výročie smrti M. R. Štefánika.
V tom istom mesiaci konala sa verejná oslava "Dňa víťazstva" a tiež oslava "Dňa matiek". Obidve oslavy po starostlivo nacvičenom programe konaly sa 16. mája poobede vo vyzdobenej sále Kultúrneho domu. Boli prítomní i rodičia a všetci ostatní občania. Program, o vyplnenie ktorého pričinili sa žiaci tunajšej školy, bol nasledujúci:
1. Hymna
2. "Mamičke", báseň (T. Tesáková)
3. Predslov riaditeľa školy
4. "Mať moje ...", pieseň
5. "Žltá ľalia", sborová recitácia
6. Ľudové tance (dievčatá)
7. Zakľúčenie

Vo svojom prejave riaditeľ pozvihol význam matky v rodine a v štáte. Matka je srdcom, stelesneným citom, v každej rodine. V očiach detí svojich, kým sú malé, je anjelom, v starobe však príťažou. Niet peňazí, ktoré by vyvážily matkine slzy, vyliate po bezsenných nociach. Ona je tá, čo rodí smelých synov, obrancov vlasti.

Mimoškolská činnosť

Riaditeľ školy okrem svojej učiteľskej povinnosti zaoberal sa aj prácou mmoškolskou, najmä na poli osvety. Neboly to často verejné vystúpenia, ale na oko len malicherné rozhovory, ktoré napĺňaly dušu dedinského človeka a viedly jeho kroky života k pokroku, v duchu novej doby, kde niet stavovského rozdielu a vzájomného vykorisťovania.
Riaditeľ školy staral sa tiež o obecnú knižnicu, dopĺňal ju novými knihami. Veľkú väčšinu svojho času venoval nacvičovaniu divadiel. Počas zimy nacvičil s tunajšou mládežou tieto divadelné hry: "Otec a syn", "Svedomie", "Pre matku . v žalári". Okrem tohoto na Silvestra pripravil hodnotný zábavný program. Jeho prácu obecenstvo vždy kvitovalo veľkou povďačnosťou.

Čistota

O čistotu žiactva okrem učiteľa starala sa žiacka samospráva, ktorá denne dohliadala, či sú žiaci náležite umytí a očistení.

Výlety

Počas celého školského roku konali žiaci pod vedením učiteľa malé výlety, či skôr vychádzky do prírody tunajšieho chotára. Väčšie celodenné výlety boly dva, a to: Na Bukovinu a na Revište. Obidva výlety konaly sa v júni. Výlet na Bukvinu konal sa za účelom poznania minerálnej vody. Na Revišti si žiaci prehliadli zrúcaniny starého hradu. Nálada na výlete bola dobrá, veselá; no na ceste domov zaľahla na žiakov veľká únava.

Schôdze učiteľov

Učiteľské schôdze boly dve, a to jedna začiatkom školského roku (26. nov.) vo Sv. Kríži n/Hronom a druhá na Novej Bani, na konci školského roku. Na učiteľskej porade vo S. Kríži bol prítomný aj pán povereník školstva dr. Pavlík. Vo svojej skoro trojhodinovej reči rozhovoril sa o celkovej situácii svetovej, o novom duchu, ktorý sa ujal vedenia vo svete, o jeho kladoch; tiež hovoril dopodrobna o novej organizácii školstva. Jeho reč bola cenným prínosom na poli nového sveta.

Národná smena

V nedeľu 18. apríla 1948 zúčastnili sa žiaci na Národnej smene, spolu s ostatnými občanmi a pomáhali pri úprave cintorína.

ČSČK

Počas školského roku boli žiaci poistení v ČSČK. Ako minulého, tak i tohoto roku dostali k Vianociam od tejto ustanovizne knihy, punčochy a konzervy.

Prázdniny

Prázdniny sa začaly normálne, 28. júna. Pčas ich trvania bolo prevedené čistenie triedy.

Zápis žiakov

Koncom roka bol prevedený zápis žiakov na rok 1948/49.
Postupný ročník 1 2 3 4 5 Opakujú
Chlapci2 33 42 2
Dievčatá3 21 23 -
Spolu5 54 65 -
Oddel.a bb cc  

V Dolnej Trnávke 31. augusta 1948
 
 
TOPlist