Školský rok 1939 – 1940

Zmena v osobe učiteľa

Na uprázdnenú učiteľskú stanicu bol dňa 13. augusta zpomedzi piatich uchádzačov zvolený za správcu – definitívneho učiteľa Jozef Kytka. Narodil sa vo Vasilove na Orave r. 1913. Stredoškolské štúdia absolvoval na reálnom gymnáziu v Levoči. Učiteľské vzdelanie nadobudol na pedagogickej akademii v Bratislave. Ako učiteľ pôsobil v Sebedraží, Ťapešove a Lokci. Tunajšiu stanicu zaujal 1. septembra 1939.

Začiatok škol. roku

Školský rok sa započal v pondelok 4. septembra slávnostnými bohoslužbami vo farskom kostole v Lovči. Žiactvo pod vedením učiteľa sa na nich v plnom počte zúčastnilo.
Počet a rozvrstvenie žiactva na začiatku roku bolo následovné:
post. ročník1.2. 3.4.5. 6.7.8. spolu
chlapci3 71 17 21 228
dievčatá1 23 15 1- 114
dohromady4 94 212 31 338

Branná pohotovosť štátu

Na minulý školský rok rušivo pôsobily vnútro – i zahranične-politické udalosti. No, ani tento prvý škol. rok v slobodnej Slovenskej republike nesľuboval mnoho pokoja. Od 1. septembra bol národ v brannej pohotovosti. Z našej obce narukovali dobrovolne dvaja gardisti, ktorí boli pridelení k strážnej službe v Kremnici. Ostatní záložníci do 40. roku rukovali na svolávacie lístky a väčšinou sa zúčastnili poľného ťaženia za oslobodenie severných Slovensku odtrhnutých krajov po boku víťaziacej nemeckej armády. Osud Poľska bol za pár týždňov spečatený. Starší záložníci sa už 21. septembra vrátili. Najneskôr demobilizovaní prišli 13. októbra. Počas mobilizácie boly staršie deti narukovaných otcov prepúšťané zo školy k hospodárskym prácam.

Voľba prvého prezidenta dra Jozefa Tisa

Dňa 2. októbra občania srdečnou manifestáciou pozdravili novozvoleného prvého slovenského prezidenta, dr. Jozefa Tisu. O význame jeho osobnosti pre slovenský národ prednášal miestny učiteľ. Hlinkova garda mu zaslala blahoprajný telegram

Telesné pozostatky A. Hlinku

Na Všech svätých boly v Ružomberku prenášané telesné pozostatky vodcu slovenského národa, Andreja Hlinku do novopostaveného mauzolea. Na pietných slávnostiach sa zúčastnili aj dvaja tunajší občania: miestny veliteľ HG, Štefan Majerský a

Vojna a nové usporiadanie sveta

Sme šťastní, že do vojny nie je zatiahnutý aj náš štát. "Concordia domi, fori pax", vyhlásil v posolstve náš prvý pán prezident. Ale odozvy z ďalekých západných frontov, utrpenie porazených a nadšený krik víťazov doliehajú až do našej samoty. Zprávy o víťaznom postupe nemeckej armády do Dánska, Nórska, Holandska, Belgie a Luxemburska, o páde Francúzska, o vojnových operáciách nemecko-talianskych proti Veľkej Británii sú veľmi bedlivo občianstvom a starším žiactvom sledované.
A kto by sa bránil myslieť na vojnu, donútia ho k tomu zhoršené hospodárske pomery, prejavujúce sa stúpajúcou drahotou.. Deti chodia do školy už chudobnejšie zaoblečené a obuv je ešte horšia.

Vyučovanie

Všetkých vyučovacích poldní bolo 378, tedy skoro o 100 viac než vlani. Vyučovanie pokračovalo riadne vo všetkých predmetoch. Zaostalosť sa javí u chlapcov v speve a všeobecne reálnych predmetoch, čoho príčinou boly zlé učebnice. Najobľúbenejším predmetom bolo kreslenie.

Duch výchovy v osnovách

Mšano vydalo nové rámcové osnovy v duchu krestiansko-národnom. Podrobné osnovy na škole neboly ešte spracované. Používaly sa staré skorigované.

Učebnice

Zmenou štátoprávneho postavenia a novej vládnucej ideológie sa mnohé učebnice staly nedostačujúcimi. Pri vyučovaní dejepisu, zemepisu a vlastivedy vládnul často chaos, ktorý ešte dlho nebude môcť byť odstránený.

Nevyhovujúce knihy, obrazy a články

Novým pomerom nevyhovujúce knihy v žiackych knižniciach a obrazy v učebniach boly odstránené. Závadný alebo zbytočný text bol označený (učiteľom), aby ho žiactvo nečítalo.

Vyučovanie náboženstva

Ako vlani, tak aj tohoto roku vyučoval náboženstvu dp. farár z Lovče, Gejza Ludvig. Prichádzal týždenne raz, v stredu o 8. hodine, odslúžil v kostolíku sv. omšu, na ktorej sa zúčastnilo aj žiactvo. V zbývajúcom čase do 10. hodiny mal náboženstvo. Chodieval svedomite, takže bolo vymeškaných len 5 razy.

Dievčenské ručné práce

Dievčenským ručným prácam cez celý rok vyučovala manželka správcu školy, pani Elena Kytková. Docielila pekných výsledkov vo vyšívaní a žiačky vždy s veľkou obľubou pracovaly. Mnohým ale rodičia nechceli zakúpiť potrebné veci.

Triedna smaospráva

Triedna samospráva fungovala ako po iné roky. Konala službu zpravodajskú, udržovala čistotu v triede a robila prehliadky o čistote šiat a tela žiactva. Mala vcelku dvanásť mesačných schôdzok.

Sporitelňa

Viedla zároveň žiacku sporitelňu, v ktorej bolo koncom roka uložené 248.30 Ks od 39-tich vkladateľov.

Časopisy

Žiactvo cez prestávky čítavalo časopisy Hlinkovek mládeže. "Novú mládež" odoberala škola a "Vĺča" jednotliví žiaci spolu v osmich exemplároch. Okrem nich na školu chodily a čítaly sa "Slniečko", časopis dorastu Slovenského Červeného kríža a "Priateľ dietok".

Žiacka knižnica

Žiacka knižnica bola hojne navštevovaná. Prečítalo sa dohromady 414 kníh, takže na jedného čitateľa padlo 15 kníh. Bolo by žiadúce zakúpiť nové dobré detské knihy. Veď z 52 kníh skoro polovicu žiactvo nečíta pre nezaujímavý obsah. Lenže finančné ťažkosti nedovoľujú zakúpiť ani dosť málo kníh, ktorých cena sa pohybuje od 20.- korún nahor. A druhou prekážkou je nátlak nadriadených úradov, ktoré vnútia (ako aj tohoto roku) škole mnoho kníh bez ohľadu na ich kvalitu a na finančnú schopnosť školy, takže malicherná položka 75.- korún je zaťažená na viac rokov a pritom nestačí dať do opravy roztrhané knihy.

Dorast SČK

Dorast Slovenského Červeného kríža bol založený na nátlak nadriadených úradov. Učiteľ vybral od žiakov 4.- Ks a sám doloži 11.- Ks, aby škola mohla dostávať zdarma "Slniečko", veľmi obľúbený časopis. Samozrejme, že takto organizovaný dorast nemohol splniť svoj výchovný cieľ. No, nestala sa žiadna škoda, lebo jeho poslanie plnila ridne žiacka samospráva, ktorá zahrnuje všetkých žiakov, ale nežiada od nikoho platiť 2.- koruny.

Výlet

Celý rok žiaci horlivo šporili; pán učiteľ im na začiatku roku sľúbil, že pojdu na výlet do Banskej Bystrice, nuž pohnútka bola dostatočná, aby bol každý halier odložený. V júni 3. a 4. bol zájazd skutočne podniknutý. Zúčastnilo sa ho 19 žiakov a žiačok pod vedením učiteľa. Dni, strávené v Bystrici, na ktorú sa žiaci celý rok tešili, pôsobily na ich mladé, neskúsené, dedinské dušičky nesmazateľným dojmom na celý život. Vtedy som sa presvedčil, ako mocne vplýva väčší výlet na rozvoj obzoru po stránke didaktickej i pedagogickej a zaumienil som si, že sa všemožne pričiním, aby sme narok mohli navštíviť Bratislavu.
V Bystrici sme si obzreli pamätihodnosti: múzeum, kostoly, starobylé domy, pozostatky mestských hradieb, školy, svetelné fontány, čarokrásne večerné osvetlenie Urpína, vysielaciu stanicu, továreň na marmeládu, limonádu a pálenicu (tu dostali žiaci zdarma debnu limonády) a elektráreň. Na zpiatočnej ceste sme sa zastavili v štátnych kúpeľoch Sliač a vo Zvolene. Mnoho pekných vecí deti videly, ako dosial v živote nikdy, ale najviac sa im páčily: hojdačky v detskom kútiku mestského parku!

Zdravotný stav žiactva

Dobrý zdravotný stav žiactva utrpel v máji detskými sypanicami (varicella). Všetky deti do desať rokov, v jednomprípade i jedenásťročná, prechorely. Vážejšie následky nezostaly.

Očkovanie proti kiahňom

Očkovanie proti kiahňom previedol obvodný lekár v Sv. Kríži, Mudr. Dittert až v polovici mesiaca júna! Následok oneskoreného očkovania bol zvlášť pre jednoročné deti neblahý. Zoslabené po sypaniciach dostaly po vakcinácii zápal pľúc a sklon k chronickým chorobám pľúcnym. Tiež včasným očkovaním by sa bolo predišlo sypaniciam.

Školský lekár

Menovaný pán doktor vôbec nenavštívil školu za celý rok!! Raz prišiel, ale bol len vo dvore. Do triedy medzi deti sa ani nepodíval.

Poistenie proti úrazu

Žiactvo bolo aj tohoto roku poistené proti úrazu u Prvej českej vzájomnej poisťovne – filiálky v Tutč. Sv. Martine.

Podpory žiakom

Okresná starostlivosť o mládež v Kremnici zakúpila topánky trom najchudobnejším deťom tunajšej školy. Zároveň uhradila obnos 120.- Ks na stravovanie 5 detí; v zimných mesiacoch im bolo dodávané o desiatej mlieko a chlieb každý vyučovací deň.

Pohyb žiactva

Počas školského roku sa prisťahovalo: 3 chlapci, 3 dievčatá, spolu 6 ž.
vystúpil: 1 žiak.
Pristúpivšie žiactvo bolo so svojimi rodičmi na poľnohospodárskych prácach v Nemecku, kde chodilo aj do školy.

Dochádzka

Školská dochádzka bola veľmi dobrá: v celoročnom priemere dosiahla 97.58%. Najviac hatená bola jesennou mobilizáciou a májovými sypanicami.

Prospech žiactva

Prospech žiactva je úmerný jeho snaživosti a pracovitosti. Prepadli len dvaja žiaci, kdežto veľmi dobrých bolo deväť žiakov. Je zaujímavé, že dievčatá, hoci početne mnoho slabšie, majú v prospechu nepomernú prevahu.

Prepustenie zo školopovinnosti

Osemročnej zákonitej školskej dochádzke v tomto roku zadosťučinili deviati žiaci.

Inšpekcia

Dňa 25. januára vykonal prehliadku školy prvý krát na svojom novom pôsobišti, pán okresný školský inšpektor v Kremnici, Michal Balažovič.

Osveta

Nová doba žiada od učiteľa mnoho viac práce ľudovýchovnej, než predtým. Tohoročná osvetová činnosť učiteľa Jozefa kytku je rekordná; veď v prvom štvrťroku 1940 mal sústavne 26 hodín týždenne mimoškolskej kultúrnej práce, tedy toľko, ako vyučovacích hodín.
Učiteľ bol kultúrnym referentom Hlinkovej gardy, miestnym vodcom Hlinkovej mládeže, režisérom divadelného krúžku, založil a viedol miestnu osvetovú komisiu, bol obecným kronikárom, obecným knihovníkom, správcom a prednášateľom kurzu slovenskej histórie, dozorčím dôverníkom okresnej starostlivosti o mládež, ba ešte aj vzdelávateľom Jednoty katolíckych žien.
Neuvádzam všetky prednášky, preslovy, manifestácie menšieho významu. Podrobnejšie dáta sú v kronike práce miestnej osvetovej komisie. Preto stručne len najdôležitejšie.

Oslava 1. výročia štát. sviatku 14. marca

Oslavy štátneho sviatku dňa slobody vyznely mohutným manifestačným dojmom. Program v predvečer osláv dňa 13. marca bol následovný.
1. lampiónový sprievod od priestranstva pred obecným domom ku vatre Slobody, zapálenej na Hôrke
2. Gardistická hymna
3. Veniec slov. ľudových piesní
4. Spomienky z národnej slovenskej minulosti – reč učiteľa
5. Zbojnícke piesne Jánošíkovské
6. Odzemok – tanec žiakov
7. Kto za pravdu horí
8. Spoločný odchod za spevu pochodových piesní

Účasť bola neobvykle veľká – vyše 150 účastníkov. Veď celá dedina vyrukovala, doma zostali len starci a malé deti, hoci počasie nebolo priaznivé a pochod do vŕšku cez množstvo topiaceho sa snehu nebol príjemný. Občianstvo odchádzalo nadšené. Chlapi sa sišli do obecného domu, kde sotrvali až do polnoci pri speve národných piesní.

14.marec

1. Slávnostné bohoslužby vo farskom kostole (účasť veľká)
2. Počúvanie rozhlasu
3. Večer slávnostná akademia
a) Otvorenie akademie starostou obce
b) Bože, čos ráčil
c) báseň žiaka a žiačky
d) Päsť – sborová recitácia žiactva
e) Náš 14. marec – slávnostná reč správcu školy
f) Divadelné žiacke predstavenie: "Malý drotár", dráma v 5-tich dejstvách – 24 osôb
g) Hej Slováci

Žiacke divadlo

K žiackemu divadlu treba poznamenať, že to bol celovečerný kus, s veľkým počtom osôb (väčšia polovica triedy bola na ňom zúčastnená), s veľkou výbavou a dramaticky ťažké. No, deti pekne zdolaly ťažkosti prednesu i vystupovania, učiteľ s manželkou zas prekážky s výbavou a réžiou. Najlepšie zohrali svoje úlohy: Emil Magula ako Miško drotárik, Stanislav Kapusta ako Zloboj a Anna Dekýšová ako sestra Miškova. Aj finančný úspech, hoci režia pri detskom divadle je vždy väčšia, prispel do úspor na projektovaný výlet 90-mi korunami.

Divadlá

Okrem spomenutej detskej drámy boly s dospelými nacvičené tri divadelné celovečerné kusy. Prvý sa hral na Tri krále dňa 6. jan. 940; bol to obraz zo života dedinského ľudu v troch dejstvách, "Pani rychtárka". Hra mala úspech, vynikly najmä Fil. Tesáková a Verona Tesáková v úlohách dvoch rozvadených susediek. Ján Majerský, Dobiš a Boženka Dovcovi sa tiež pekne uplatnili. Krásne tunajšie starodávne kroje, starodávne zvyky, spojené s príchodom jara (Moréna atď.) a piesne, veľmi spestrili predstavenie.
Druhé predstavenie bolo o necelý mesiac, dňa 3. februára 940. Hraly sa dva kusy: Otče náš, dráma v osmich obrazoch a veselohra v troch dejstvách, Keď mesiačik svietil. Dedinčania sú náročný národ, keď si zaplatia dve koruny, chcú mať za ne zábavy za vagón. No, tento raz jej mali! Dve celovečerné hry s prestávkami čo najkratšími trvaly od siedmej večer do dvanástej! Od hercov to vyžadovalo ohromný výkon, zvlášť keď viacerí vystupovali v obidvoch kusoch, ale najhoršie to bolo s prestavovaním javiska: v dráme 5 premien a vo veselohre tri. Obecenstvo už nehovorilo, že „to bolo krátke". Obe hry boly pekne prevedené. Dráma bola tak živo zahraná, že celé obecenstvo malo v očiach slzy a mnohí nevládali premôcť hlasitého plaču. Plakali aj na veselohre, ale zas od smiechu. Postarali sa o to dostatočne dvaja komici: Ján tesák a martin Gallo. Tesák je veľmi nadaný herec a svoju úlohu predviedol lepšie, ako dobrí komikovia – profesionáli. No, veselohra utrpela ku koncu vyčerpanosťou obecenstva i hercov.

Kurz slovenskej historie

V dobe od 26. novembra do 31. marca bol zadržaný kurz slovenskej historie. Prednášateľom a správcom kurzu bol miestny učiteľ. Prebraly sa celé Hrušovského Slovenské dejiny. Prednášalo sa najprv len v nedeľu, od polovice januára aj v stredu večer. Po prednáške bývala debata, alebo iná prednáška národne-politicky výchovná, alebo poľnohospodárska. Na desiatich večierkoch sa priemerne zúčastnilo 47 osôb (mužov, ženy boly len raz). Z toho vidno, že sa stretla s pochopením a záujmom.

Rádio v obci

Dňa apríla 940 prvý krát sa rozozvučala membrána obcou a urbárom novozakúpeného prijímača. Všetko občianstvo sa shromáždilo, aby počulo hovoriť a spievať tento zázračný aparát. Dnes, keď vlna záujmu už sa vyrovnala, možno zhodnotiť jeho význam. S najväčším záujmom sú sledované správy STK, politicky informačné prednášky (zehranične-politický referát red. V. Baču), priebeh slávností a manifestácií, ale aj divadlá, ľudové piesne a ľahká hudba.

Školský rozhlas

S povolením obce a urbáru rozhlasu užíva aj škola k počúvaniu školského vysielania v piatok od jedenástej do pol dvanástej. Žiactvo veľmi rado chodí k rádiu.

Školská budova

Opravy na budove neboly toho roku žiadne, hoci staršia škola by ich už mnoho vyžadovala.

Zariadenie školy

Toho roku obec zakúpila šesť nových dvojsedadlových lavíc. Tiaž staré lavice boly opravené, aby vydržaly dotial, kým nebudú môcť byť zadovážené nové.

Prírastok inventára

Zakúpené boly obrazy k branej výchove, zemepisu a mluvnici v úhrnnej sume 240.- Ks. Do žiackej knižnice pribudlo šesť kníh, do učiteľskej tri. Na obrazy bol zadovážený stojan.

Koniec školského roku

Dľa nariadenia mšano bol školský rok ukončený v stredu dňa 26. júna. Žiactvo sa pod vedením učiteľa zúčastnilo na poďakovacích bohoslužbách v Lovči. Ihneď v ten deň bol prevedený zápis žiakov na školský rok 1940/41.

V Dolnej Trnávke dňa 30. augusta 1940
 
 
TOPlist