Školský rok 1935-36

Začiatok šk. roku

Začiatok školského roku 1935/36 bol riadne včas zahájený. Nakoľko 1. sept. bola nedeľa, bolo vyučovanie zahájené dňa 2. sept. 1935. Pre tento školský rok bolo zapísaných 51 detí, z toho 34 chlap. a 17 dievč. Trieda bola rozdelená na 4 oddelenia. Novozapísaných bolo 7 detí.

Roztriedenie žiactva

V tomto šk. rou nebolo opakujúcich žiakov. V jednotlivých postupných ročníkoch bol nasledujúci počet žiakov:
V 1.post. roč. bolo 7detí (3chlapc. a 4dievč.)
v 2.// 9// (6// a 3//)
v 3.// 3// (3// a 0//)
v 4.// 8// (4// a 4//)
v 5.// 6// (5// a 1//)
v 6.// 9// (8// a 1//)
v 7.// 6// (4// a 2//)
v 8.// 2// (1// a 1//)
Behom škol. roku vystúpil 1 žiak a pristúpil tiež 1 žiak.

Učiteľský sbor

V učiteľskom sbore nenastala v tomto šk. roku žiadna zmena. Vyučoval učiteľ Joz. Šoukal, ktorý viedol aj správu školy. Náboženstvu rím-kat vyučoval dp. kanovník a farár Ján Longauer z Lovče. Ženským ruč. prácam s náukou o do. hosp. vyučovala výpomocna pí Mária Šoukalová, manželka tun. učiteľa a správcu školy.

Zmeny v šk. organizácii

Dočasným vedením referátu ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave bol poverený pán vrchný školský radca Julius Ballo.
Nakoľko sa funkčné obdobie miestnej školskej stolice chýlilo ku koncu, bola vykonaná nová voľba. Za členov obecnej školskej stolice s funkciou od 1. sept. 1935 boli zvolení títo páni:
predseda: Michal Magula č. 48
kurátor: Štefan Majerský č. 43
členovia: Štefan Tesák č. 9, Jozef Boška č. 29, Štefan Boška č. 16 a Ján Magula č. 8

Školské zariadenie

Ku školskej záhrade dl. = 42 m, šír. = 31 m bola pridelená miestnou urbárskou obcou čiasť pažiti v podobe trojúholníkovej o zákl. = 27 m, výška = 4,5 m, cieľom zriadenia ovocinárskej škôlky, ktorú žiactvo za vedenia učiteľa Joz. Šoukala zakláda a zpracováva.
Nakoľko najdôležitejšie opravy školy a školského zariadenia boly dané do poriadku, venoval sa väčší obnos z celkového školského rozpočtu na rok 1936 vo výške rozpočtovej 4870 Kč na zadováženie učebným pomôcok. Najviac bola doplnená sbierka prírodopisná a prírodozpytná.

Učebné pomôcky

Dolnotnavská škola zápasí od svojho založenia s nedostatočným vybavením učebných pomôckami. V posledných rokoch sa tieto doplňujú, najmä od roku 1932. Dnes jednotlivé sbierky vykazujú tieto inv. čísla:
Sbierka prírodopisná22inv. čísel, prírastok od r. 193214 čísel
Sbierka prírodozp.47// //20 čísel
Sbierka zem. – dej.33// //22 čísel
Knižnica učiteľ.89// //37 čísel
Knižnica žiacka74// //32 čísel
Knižnica pauper.44/ //44 čísel

Pečovanie o čistotu a Č.Č.K.

Po riadnom prázdninovom vyčistení a vybielení triedy, starali sa žiaci, aby im dlhý čas ostala čistá, najä, keď sa dlážka pravidelne čistila každý mesiac.
Bol znovuorganizovaný dorasť Československého Červeného kríža. Dorasť ustanovil si "týždennú službu" jednoho chlapca a jedno dievča, ktorí okrem poriadku a čistoty v triede dbali a každý deň prísne kontrolovali čistotu tela a odevu žiakov. O výsledku prehliadky sa konaly záznamy, ktoré sa prejednávaly na schôdzach triednej samosprávy.

Umývanie rúk

Bolo znovuzriadené umývanie rúk po použití záchodu alebo pred odchodom domov alebo pred "desiatou". Žiaci sami dbali, aby záchody ostávaly čisté a boly vybavené papierom.

Triedna samospráva

V tomto školskom roku bola prvý raz organizovaná triedna samospráva. Žiaci od 4. do 8. post. ročníka zvolili si starostu, pokladníka, tajomníka, chlapč. dôverníka a dievč. dôverníčku. Volení boli žiaci od 6 – 8. post. roč. Jednotlivým funkcionárom boly pridelené triedne povinnosti a vyvesené v triede k stálemu nahliadnutiu. Schôdze sa konaly vždy 15. a 30.tého v mesiaci, voľby sa konaly vždy koncom mesiaca. O priebehu jednaní sa viedly riadne zápisnice.

Päťminútovka

Každé ráno pred vyučovaním konal triedny starosta "päťminútovku", v ktorej oznamoval sťažnosti, prosby a želania žiakov a zprávy zo školského okolia.

Sporiteľňa

Od začiatku školského roku jestvovala opäť triedna sporiteľňa, ktorú viedol vždy zvolený pokladník a kontroloval triedny učiteľ Joz. Šoukal. Za celý školský rok bolo učinených 152 vkladov a uložených spolu 125,60 Kč.

Výlety vychádzky

Tohoročný výlet bol vykonaný dňa júna 1936 do akc. pivovaru vo Vyhniach. Pridelený sprievodca žiakom odborne a pečlive vysvetlil postup pri varení piva, chladenia atď. Pri tej príležitosti navštívili aj kúpele, školu a okolie.
Poldenná vychádzka bola učinená na salaš, kde si žiaci prezreli výrobu syra a žinčice. (chotár lovčanský) V júnových dňoch sa dali všetci žiaci spoločne fotografovať.

Triedne časopisy

Okrem domáceho čítania kníh zo žiackej knižnice, čítali žiaci aj časopisy, ktoré trieda odoberala. Bol to časopis "Slniečko" a "Naša práca", mesačník "Život" a týždenník "Mladý život".

Školská dochádzka

Školská dochádzka bola v tomto školskom roku pravidelná a vyučovanie bolo nezkrátené. Ani z dôvodov zdravotných nevyskytlo sa žiadnych výnimočných opatrení, ktorými by bola výučba hatená.
Vianočné prázdniny trvaly od 21. dec. 1935 do 6. jan. 1936 ink. Polročné prázdniny trvaly od 31. jan. do 5. febr. ink, veľkonočné prázdniny od 7. apríla do 14. apríla 1936 inkl. a turičné prázdniny trvaly od 30. mája do 2. júna.
Pracovný výkaz o nezameškaných vykazuje za celý školský rok číslo 97,73%.

Školské slávnosti

Behom školského roku 1935/36 usporiadali žiaci tunajšej školy za vedenia triedneho učiteľa niekoľko zdrarilých slávností, ktoré boly vždy pečlive pripravené.
27. sept. 1935 v hodinách obč. náuky boli žiaci upozornení na 60. výročie zatvorenia Matice slovenskej a poučení o význame Matice v minulosti ako aj v dobe prítomnej.

Oslava štát. sviatku

27. okt. 1935 bola usporiadaná zdarilá slávnosť štátneho sviatku. Slávnosť konala sa po pečlivej príprave vo večerných hodinách v miestnosti ľudovej školy, ktorá bola slávnostne vyzdobená. Boli prítomní oficiálne – po predchádzajúcom pozvaní – všetci členovia miestneho obec. zastupiteľstva so starostom obce, činovníci miestneho Dobrovolného has. sboru a všetci občania. V programe účinkovali žiaci školy v tomto poradí:
1. "Hej, Slováci", žiacky sbor
2. "Po rokoch strasti" (Mária Kováčová, 4. p. roč.)
3. "Slobodný som Slovák", báseň (Ľud. Kružic, 7. p. roč.)
4. prednáška 5. "Vďačný osud", báseň (Mária Tesáková, 4. p. roč.)
6. "Hej, pod kriváňom", žiacky sbor
7. "Jedenácta hodina", sbor. recitácia
8. "Poteš, že ma poteš", báseň (Mária Majerská, 2. p. roč.)
9. "Čím si ty Janíčko", báseň (Emil Tesák, 2. p. roč.)
10. Deklarácia (prečítala B. Dovcová, 7. p. roč.)
11. Hold žiactva štátnej vlajke a hymny.
Prednášku predniesol učiteľ Joz. Šoukal, ktorý v precítenej reči spomenul všetkých ťažkostí, ktorých bolo na ceste utrpenia k víťaznému cieľu našim osloboditeľom podstúpiť a zdôraznil význam jednoty a vzájomného bratstva všetkých ľudí ako základu pre našu budúcnosť. Spomenul i významu deklarácia, ako spontánneho prejavu Slovákov pre oslobodenie a zriadenie Československého štátu.

Oslavy 120. výr. Ľ. Štúra

29. októbra 1935 v súvislosti štátneho sviatku bolo zvlášť žiakom v poslednej dopoludňajšej hodine vyučovacej vysvetlené 120. výročie narodenín Ľudovíta Štúra. V priebehu rozpomienky bola žiakom zdôraznená činnosť, práca a láska veľkého syna Slovenska, popredného národného buditeľa a zakladateľa spisovnej slovenčiny a bolo poukázané i na nehynúci jeho význam pre našu prítomnosť.

7. marec

7. marca 1936 bola v dobe vyučovacej v triede venovaná hodina so žiakmi prvému prezidentovi Dr. T. G. Masarykovi. Triedny učiteľ v krátkom preslovu spomenul najmilšej nám osobnosti vo štáte a veľmi srdečným spôsobom, prehovoril o terajšom súkromnom živote prezidenta – Oslobiduteľa. Hodina bola ukončená prednášaním vhodných básní a čítaním vhodných článkov o mladom ako aj terajšom živote Masarykovom. Spomienka mala ráz vernosti a úprimnosti čo zväčšil aj veľmi pekne ozdobený prezidentov obraz.

Mier Čsl. Červ. Kríža

Na Bielu sobotu, dňa 11. apríla 1936 usporiadala tunajšia škola v dohode s miestnym Dobr. has. sborom miestnu pietnú spomienku na padlých vo svetovej vojne. Pred súkromným krížom na dedine pri slávnostnom nástupe hasič. sboru zúčastnilo sa žiatvo vyhlásenia dvoch minút ticha. Na miesto vyhlásenia prišlo ťiactvo v sprievode od ľud. školy.
Uctenia pamiatky nebohých spoluobčanov zúčastnila sa väčšina obyvateľstva. Pred odtrúbením príslušných signálov prehovoril učiteľ Šoukal kratučkým preslovom o význame tohoto aktu, mieru Čsl. Č. K. so zvláštny zreteľom na cit a srdcia občanov.

Stromková slávnosť

26. apríla 1936 usporiadali žiaci tunajšej školy doteraz nezvyklú "stromkovú slávnosť". Miestnym poriadateľom bola správa školy. Žiaci v robotných dňoch pri kostole upravili záhony, doplnili výsadbou ružových kríkov a upravili chodníčky. Spomenutého dňa v odpoludňajších hodinách shromáždili sa žiaci vo škole a odtiaľ spoločne za vedenia triedného učiteľa odišli na miesto slávnosti.
Okrem spevov a vhodných recitacií bol program doplnený prednáškou o význame ovocných stromkov so zvláštnym zreteľom k miestnym pomerom, ktorú predniesol uč. Šoukal, prečítaním prejavu pána kraj. prezidenta J. Orságha, odovzdaním ošetrovania kvetín, kríkov a stromov školskej mládeži a sľubom školskej mládeže. Štátnymi hymnami bola slávnosť ukončená. Nakoľko bola slávnosť ridne a včas publikovaná, zúčastnili sa jej všetci občania.

Oslava narodením pána prezidenta republiky

27. mája 1936 bola v triede tunajšej školy so žiakmi usporiadaná v posledných dopludňajších vyučovacích hodinách dôstojná oslava narodenín pána prezidenta republiky Dr. Eduarda Beneša. O živote pána prezidenta prehovoril k žiakom triedny učiteľ Šoukal, ktorý zdôraznil najmä jeho spoluprácu s prezidentom – Osloboditeľom, jeho neúnavnú činnsť v dobe poprevratovej a jeho veliký význam v prítomnosti. Vhodnými básniami a štátnymi hymnami bola táto milá a úprimná slávnosť ukončená.

Sviatok matiek

7. júna 1936 pripravili žiaci pre najširšiu verejnosť veľmi vydarenú slávnosť "Sviatok matiek". Toho dňa konala sa v miestnom kostole druhotná posviacka chrámovej lodi po vykonanej maľbe a z toho dôvodu bolo v miestnych rodinách mnoho hosťov, ktorí sa tiež všetci slávnosti zúčastnili. Trieda zmenila zcela svoj vzhľad. Bola vyzdobená kvetinami a na čelnej stene boly upravené dve ozdobené srdcia s prianím:
"Za tú pieseň, ktorou si ma uspávala
pod strechou vždy rodnej chalúpky,
za ten krížik, ktorým si ma žehnávala
za tie tiché, vrúcne polibky,
za tie dobré oči plné lásky,
za ten najvätejších cností jas,
za tie bledé líce a v nich vrásky,
príjmi, mamička, dnes vďakov hlas!"

Pečlive pripravený program obsahoval následujúce čísla:
1. "Sivá holubička", upravený detský sbor
2. "Tie naše mamičky", báseň, (T. Bojová, 7. p. roč.)
3. "Janíčko mamičke", prianie, (Ľ. Maguľa, 3. p. roč.)
4. "Vodník", upravená sbor. recitácia s melodram.
5. "Tá naša chalúpka", báseň, (B. Dovcová, 7. p. roč.)
6. "Hry našich detí", upravené detské tance a zábavky so spevným sprievodom, (žiačky 1. post. roč.)
7. "Chorý Janík", báseň, (M. Tesáková, 4. p. roč.)
8. "Drahej mamičke", prianie, (A. Dekýšová, 1. p. roč.)
9. Prednáška na tému: "Matkina láska v živote človeka"
10. "Šťastie", báseň, (M. Kováčová, 4. post. roč.)
11. "Našej mamičke", prianie, (E. Magula, 4. p. roč.)
12. "Našej mamičke", prianie, (M. Majerská, (2. p. roč.)
13. "Hoj zem drahá", detský sbor, jednotl.
Prednášal učiteľ Šoukal, ktorý v 1 hodinovej precítenej reči rozobral význam matkinej lásky v ľudskom živote. Prednáška bola vypočutá s pohnutím, ktoré (až na malé výnimky) vynútilo slzy v očiach poslucháčov.

Lútkové hry

Žiactvo tunajšej školy zúčastnilo sa a priviedlo aj mladších súrodencov na lútkové hry, ktoré s pekným programom boly v triede usporiadané v dňoch: 9. novembra 1935, 14. dec. 1935, 12. februára 1936 a 17. apríla 1936.
Dňa 11. marca 1936 zúčastnili sa žiaci v triede poriadanej prednášky so svetelnými obrazy na tému: "Po stopách Kristových".

Sociálna činnosť žiakov

Aj v sociálnej činnosti ukázalo žiactvo podľa svojich síl porozumenie pre trpiacich a núdznych, ačkolvek im samým bolo potreba vyľadávať pomoci.
V dňoch 7. a 8. novembra usporiadalo prostredníctvom činnosti žiaček B. Dovcovej a T. Bojovej sbierku pre Slovenskú ligu, ktorá vyniesla 22,25 Kč.
Žiaci Ľ. Majerský a Ľ. Kružic boli činní pri vykonávaní sbierky dňa 19. novembra 1935 v prospech IV. Detského dňa, ktorej výnos bol 17,60 Kč.
Ich účasť bola aj pri usporiadaní akcie "Demokracia deťom" a "Leteckej sbierky" u príležitosti rozpredávania letec. odznakov, ktorá vyniesla 7 Kč.
Lepším výsledkom skončila akcia Masarykovho dňa čsl. zahraničia, ktorej činne sa zúčastnili všetci žiaci najvyššieho post. ročníka a ktorá vyniesla 20,65 Kč.

Zdravotné pomery

Zdravotný stav žiactva bol dobrý. Povinné očkovanie oproti neštoviciam bolo vykonané dňa 5. mája 1936, ktorého sa zúčastnili všetci povinní žiaci a žiačky (t.j. 7 a 14 roční)

Návštevy

Dňa 11. sept. 1935 vykonal zdravotnú prehliadku detí a budov pán okr. lekát tun obvodu Dr. Martin Schelling.
9. mája 1936 navštívil tunajšiu školu za účelom prehliadky školy pán okresný školský inšpektor Ján Bornemisza.
24. júna 1936 navštívili žiaci št. ľud. školy v Hornej Trnávke v odpoludňajších hodinách žiakov tun. školy, ktorými boli veľmi priateľsky privítaní.

Priatelia a dobrodincovia školy

Behom školského roku snažila sa správa školy každým spôsobom zmierniť nedostatky žiakov tunajšej školy. Okresná pečlivosť o mládež v Kremnici udelila tunajšej škole dar troch párov topánok pre najchudobnejšie deti. Dar tento zväčšila v rovnakej hodnote aj Divízia Čsl. Červeného Kríža v Trenč. Sv. Martine. Topánky boly darované týmto žiakom: Ľ. Majerskému (7. p. roč.), Ab. Trubenovi (5. post. roč.), Stanislavovi Kapustovi (3. post. roč.), Anne Kyselovej (6. post. roč.), Emílii Luptákovej (4. p. roč.) a Anne Luptákovej (2. post. roč.).
Československá graf. Unia v Prahe darovala chudobným žiakom 36 kusov učebníc na tun. škole používaných.

Mimoškolská práca učiteľ. sboru

Nakoľko v mieste nie je iných verejných pracovníkov, venoval sa učiteľ a správca tunajšej školy podľa možností mimoškolskej osvetovej činnosti medzi občianstvom. Okrem účasti občanov na četných školských podnikoch, bolo usporiadaných niekoľko verejných vzdelávacích podnikov pre najširšiu verejnosť.

Divadlo

6. januára nacvičil a predviedol s dospelejšou mládežou divadelnú hru "Márnotratný syn" od J. Hollého. Nakoľko hra zvýšenou čásťou obsahovala tendenčne vrúcny vzťah k vlasti a národu, využil spomenutý učiteľ tejto príležitosti a prehovoril pred zahájením predstavenia na tému: "Láska k vlasti v písomnostiach našich vlasteneckých spisovateľov a básnikov."

Prednášky

1. februára 1936 u príležitosti valného shromáždenia miestneho Dobrovoľného hasič. sboru prednášal (ako tajomník a vzdelavateľ sboru) na tému: "V ktorých činoch sa prejavje hasičova nezištná láska k bližnému a jej praktický význam v živote každého človeka."
6. marca 1936 támže u príležitosti 86. narodenín prezidenta – Osloboditeľa Dr. T. G. Masaryka pri zvláštnej schôdzi prehovoril na tému: "Masaryk – osobnosť najčistšieho náboženského presvedčenia."
11. apríla 1936 na Bielu sobotu usporiadal pietnú spomienku na padlých občanov za účasti občanov u kamenného kríža na dedine.

C. P. O.

3. mája 1936 usporiadal v triede tunajšej školy zdarilú praktickú prednášku na tému: "Letecké bojové plyny a obrana proti nim." Pracovného odpoludnia zúčastnila sa veliká väčšina miestneho obyvateľstva, ktoré so záujmom praktické a názorné složky prednášky sledovalo. Plynové masky správe školy s laskavosťou požičalo divizné veliteľstvo v Banskej Bystrici.

Iné

Okrem mesačných prejavov v Dobrovoľnom hasič. sbore spolupracoval pri organizovaní CPO (= civilná protiletecká obrana), pri miestnej akcii protizáškrtovej a t. ď.
Je miestnym dôverníkom OPM (okresná pečlivosť o mládež), obcným knihovníkom, obecným kronikárom atď.

Povodne

Tohoročné jaro prinieslo veľké množstvo jarných dážďov, ktoré naplnily potoky a rieky, ktoré sa vylialy z brehov a zaplavily polia a lúky. Toho roku rozvodnený Hron tri razy (26/II., 8/III. a 21/V.) zaplavil všetky lúky a naniesol mnoho bahna, piesku a kamenia. I malý potôčik tekúci od mlyna sa vylial a zničil väčšinu drobných plodín a jarného osiva a narobil mnoho škody.

Oprava kostola

V posledných aprílových dňoch rozhodli sa tunajší občania dať vymalovať tunajší kostol, ktorý od doby založenia (r 1938) bol iba bielený. Maľbu vykonal maliarsky majster pán Ľud. Schramek z Banskej Štiavnice. Celkový náklad na maľbu kostola obnášal 7000 Kč. Tento obnos bol složený z dobrovoľných darov tunajších občanov, ako aj sa stalo pri stavbe kostola v roku 1928, ktoré je najlepším dôkazom obetavosti tunajších občanov.

Zakončenie šk. roku

Školský rok 1935/36 bol zakončený dňa 27. júna 1936. Tohoto dňa, ktorý bol ešte dňom vyučovacím, v krátkej slávnosti rozlúčil sa učiteľ a správca školy s vystupujúcimi žiakmi.

Na cestu životom

V krátkom preslove pripomenul žiakom školu, ako druhú matku, ktorú je treba ctiť a milovať. S prianím mnoho zdaru na cestu životom a s doporučením, aby i ďalej v živote tieto školské základy rozširovali a vzdelanie zdokonalovali, bola krátka rozlúčka s miestom, kde prežili svoje detstvo ukončená.
Boli to títo žiaci a žiačky:
Augustin Žiak, Jozef Kováč, Viktor tesák, Jozef Kysel, Alfonz Kováč, Rudolf Slanina a Filomena Tesáková.

Zápis pre školský rok 1935-36 bol vykonaný dňa 28. júna 1936. . Joz. Šoukal, spr. - učiteľ
 
 
TOPlist