Školský rok 1934-35

Začiatok školského roku 1934/35 sa vynímočne posunul až na 17. septembra 1934 v dôsledku neskoršieho príchodu učiteľa z prezenčnej vojenskej služby. Pre tento školský rok bolo zapísaných spolu 53 žiakov a 53 – 36 dievčat, z toho novozapísaných 5 chlap. a 3 dievč. Spolu bolo 10 žiakov.

Roztriedenie žiactva

Žiaci boli rozdelení na 4 oddelenia. V jednotlivých ročníkoch bol následujúci počet žiakov:
V 1.post. roč. bolo 11žiakov (6chlap. a 5dievč.)
v 2.// 4// (4// a 0//)
v 3.// 8// (4// a 4//)
v 4.// 6// (5// a 1//)
v 5.// 10// (8// a 2//)
v 6.// 7// (4// a 3//)
v 7.// 1// (0// a 1//)
v 8.// 4// (3// a 1//)
Behom šk. roku vystúpilo spolu 4 žiaci; z toho 1 chlapec a 3 dievč.

Učiteľský sbor

Po vykonaní prezenčnej vojenskej služby nystúpil ny bývalé svoje miesto učiteľ Jozef Šoukal, ktorého pôsobenie riadne sa začalo 17. sept. 1934. Doterajší výpomocný učiteľ Juraj Soukup bol dňom 1. sept. 1934 vymenovaný za doč. učiteľa na št. ľud. škole na Kostivrchu.

Školské zariadenie

Ku zmenám zariadenia na školskom dvore pridružilo sa aj zriadenie novej brány a droteného plotu do dvora pre povozy a menšieho vchodu pre prích.
Pri žiackych záchodoch bola zriadená betonová výkalová nádrž s riadnym otvorom na čistenie, ktorú škola až do doby svojho zriadenia postrádala.
Z celkového školského rozpočtu na rok 1934 o hrubom vydaní 3421 Kč bola z čiastky na učebné pomôcky označené zakúpená nová mapa Europy, obrazy zákl. zemepisných pojmov a niekoľko iných drobných potrebných vecí.

Pečovanie o čistou

Organizovaný dorast Československého Červeného kríža staral sa o čistotu a poriadok na každom mieste. Členovia dorastu volili mesačne funkcionárov, ktorí denne dozerali na čistotu tela i odevu a robili si o výsledku prehliadok záznamy. Bolo aj zavedené povinné umývanie rúk pred "desiatou" a pred odchodom domov.

Školská dochádzka

Školská dochádzka bola v tomto školskom roku pravidelná. Behom školského roku nevyskytlo sa žiadnych vynímočných opatrení, ktorými by bola výučba hatená.
Vianočné prázdniny trvaly od 23. dec. do 3. jan. ink., polročné prázdniny trvaly od 30. jan. do 4. feb. ink., velkonočné prázdniny trvaly od 16. apr. do 23. apr. ink. a túričné prázdniny trvaly od 7. júna do 12. júna.
Procentový výkaz o nezameškaných vykazuje za celý školský rok číslo 96,51%.

Vnútorný život

Okrem školského čítania a domáceho z kníh zo žiackej knižnice, čítali žiaci aj časopisy. Bolo pre žiakov odoberané "Slniečko" (1 ex.), "Naša práca" (1 ex.), "Život" (1 ex.) a "Mladý život" (2 ex.). Od začiatku školského roku ukládali si žiaci peniaze do triedne sporiteľne. Na každý vklad bol vydaný osobitne majiteľovi poukazný lístok opatrený bežným číslom a podpisom triedneho učiteľa. Za celý školský rok bolo spolu uložených 289 Kč.
Žiaci sami sa pilne zúčastnili verejnej činnosti. 23. októbra 1934 vykonali sbierku pre slovenské menšinové školy, ktorá vyniesla 17,80 Kč.
Dňa 29. novembra 1934 zúčastnili sa sbierky vo prospech "Detského dňa!". Čistý výnos v obnose 16,20 Kč bol zaslaný na príslušné miesto. 24. apríla 1935 vykonali sbierku na postavenie pomníku slovenskému botanikovi A. Kmeťovi, ktorá vyniesla 13,60 Kč.

Školské slávnosti

Behom školského roku 1934/35 zúčastnili sa žiaci tunajšej ľudovej školy aj činne školských slávností.
28. októbra 1934 bola usporiadaná zdarilá slávnosť národného sviatku. Slávnosť konala sa v odpoludňajších hodinách v tride ľudovej školy za veľmi četnej účasti miestneho obyvateľstva. Program bol vyplnený básničkami, spevy a peknými výstupy. Prednášal na tému "Cestou našeho utrpenia k víťaznému cieľu" učiteľ tunajšej školy Joz. Šoukal.

Pamätné dni

1. decembra 1934 o dni československo-jihoslovanské vzájemnosti bolo o dopoludňajších hodinách so žiakmi od 6. do 8. post. roč. vrele spomenuté jihoslovanského sjednotenia. Žiactvu bol aj vysvetlený význam myšlienky zaistiť svetový mier i svetovú humanitu.
21.decembra 1934 bolo všetkým žiakom pietným a dôstojným spôsobom spomenuté sté výročie jubilea hymny československej.

Divadlo

7. februára 1935 odohráli žiaci tunajšej školy po zdarilom nacvičení divadelnú hru "Krakonošova medicína". Divadlo sa vydarilo a účasť bola značná. Čistý výťažok 29.50 Kč bo venovaný na žiacku knižnicu.

6. marec

6. marca bola žiakmi pečlive pripravená a vykonaná dôstojná slávnosť 85. narodenín pána prezidenta Dr. T. G. Masaryka. Slávnosť sa konala večer pri slávnostnom vyzdobení triedy a osvetlení plynovými lampami. Vo veľmi pečlive nacvičenom programe vystriedaly sa spevy, melodramy, sborové recitácie, výstupy jednotlivcov atď. Slávnostnú reč veľmi precitlivelým prednesom povedal učiteľ Joz. Šoukal na tému "Masaryk – muž pravdy, lásky a práce!" Po slávnosti bol pripravený radiový koncert vysielaný vojenskou hudbou na vysielači v Bratislave.

Výlet

Nakoľko si behom školského roku žiaci ušetrili peňazí, mohol sa usporiadať aj pekný výlet, ktorý bol uskutečnený v dňoch 22. a 23. mája 1935 do Kremnice. Žiaci si dokonale prezreli okresné mesto, navštívili aj kremnické bane a mincovňu, kde sa im dostalo odborného a pečlivého ponaučenia a vysvetlenia. Večer boli prítomní kinopredstavenia "Život v morských hľbinách".

Návštevy

21. novembra 1934 navštívil tunajšiu školu cieľom lekárskej prehliadky pán obvodný lekár Dr. Martin Schelling zo Svätého Kríža.
16. apríla 1935 vykonal inšpekciu na tunajšej škole pán okresný školský inšpektor Ján Bornemisza.

Mimoškolská činnosť uč. sboru

V mimoškolskej činnosti venoval sa učiteľ najviac poučovaniu odrastlej mládeže aj všetkých občanov priamo, alebo v miestnom Dobrovol. has. sbore.
6. januára 1935 nacvičil s miestnou mládežou divadlo "Maryša".
20. januára 1935 usporiadal prednášku pre hasičov i širšiu verejnosť v miestnosti obecného domu na tému: "Škodlivosť požiarnych plynov a obrana proti nim."
10. februára 1935 usporiadal druhú prednášku tamže na tému: "Čím prejavuje človek cit lásky k bližnému."
Miestne obyvateľstvo vždy okrem uvedeného sa rado zúčastnilo v najväčšom počte aj školských verejných slávností, čím svoju duševnú výchovu doplňovalo.

Úmrtie

Dňa 9. októbra 1934 rozšírila sa po našej vlasti a tým došla aj do našej dediny smutná zvesť, že vo francúzskom meste Marseilles bol zavraždený zagrebským obchodníkom Petrom Kelemenom Alexander I., kráľ Juhoslávie. S ním padol spolu v obeť vražednej ruky aj L. Barthon, francúzsky minister zahraničia, ktorý jugoslávskeho kráľa sprevádzal.
25. októbra 1934 došla nás od referátu ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave trúchlivá zvesť, že dokonal aj neúnavný život vládny radca a prednosta referátu pán Ferdinand Pisecký.
V marci 1935 dokonala aj životnú púť paní Irena Várady – Sedliaková v Nových Zámkoch. Nebohí bola učiteľkou, ktorá na tunajšej škole pôsobila 15 ½ rokov, od 15. IX. 1907 do 12. I. 1923.

Voľby

V dňoch 19. a 26. mája 1935 boly konané voľby do senátu a krajínskeho zastupiteľstva.

Dobrodincovia školy

Okresná pečlivosť o mládež v Kremnici darovala trom tunajším žiakom najchudobnejších rodičov po jednom páru dobrých topánok.

Zakončenie šk. roku

Školský rok 1934/35 bol zakončený dňa 28. júna 1935. Tohoto dňa rozlúčil sa učiteľ a správca školy s vystupujúcimi žiakmi, ktorí dovŕšili školopovinný vek. Boli to títo žiaci a žiačky:
Andrej Kysel, Gejza Dekýš, Štefan Dekýš, Peter tesák a Irena Kružicová.,
Zápis pre školský rok 1935/36 bol vykonaný dňa 29. júna 1935.
V Dolnej Trnávke v auguste 1936. Joz. Šoukal, spr. - učiteľ
 
 
TOPlist