1952 – 1953

Začiatok škol. roku

Školský rok sa započal dňa 1. septembra 1952 a to s počtom týchto žiakov:
Postupný ročník 1 2 3 4 5  
Chlapci2 63 41 16
Dievčatá4 41 33 15
Spolu6 104 74 31
Učiteľka školy privítala žiakov v novom školskom roku, najmä žiakov novozapísaných. Vo svojom prívete ku žiakom poukázala na poslanie školy v novej spoločnosti, smerujúcej k socializmu. Rodí sa nová spoločnosť, spoločnosť budujúca ľudské šťastie. Úlohou školy je vychovať nových ľudí pre spoločnosť, ľudí tvorivých, milujúcich prácu.

Učiteľský sbor

Na škole vyučovala, tak ako minulý školský rok, Margita Dekýšová. Vykonávala aj práce riaditeľské. Učiteľom rím.-kat. náboženstva bol Dr. Michal Balko, dekan – farár z Lovče.

Námezdná sila

Upratovačkou školy, tak ako po minulé roky, bola Anna Bošková.

Rozpočet na školu

Rozpočet na školu tohoto roku činil 20.000 Kčs. Z tejto sumy bola hradená aj mzda pre námezdnú silu, Annu Boškovú, a to vo výške 420 Kčs mesačne, aj počas prázdnin. Všetky účty preplácal MNV. Najväčšiu časť rozpočtu pohltilo vyplatenie 15 m3 palivového dreva, s popílením a porúbaním 540 Kčs za 1 m3. Zbyvajúca suma bola použitá na zakúpenie bežných školských potrieb.
Okrem tohoto rozpočtu dostala škola sumu 10.000 Kčs na opravu strechy a stien školskej budovy. Za túto sumu bola prevedená oprava odkvapových rúr – opravu previedol klampiar s. Pažitka zo Sv. Kríža n/Hronom.
Steny obielil Imrich Dekýš.
Škola dostala tiež 1.800 Kčs od ONV v Kremnici na zakúpenie školských pomôcok. Boly zakúpené pomôcky pre vlastivedné účely.

Elektrika v triede

Hoci elektrický prúd bol do obce zavedený už na jar roku 1949, trieda dosiaľ ostala bez osvetlenia; nebolo finančných prostriedkov. Táto otázka sa stávala čím ďalej tým viac naliehavejšou a to z toho dôvodu, že trieda sa často používala aj vo večerných hodinách – na nacvičovanie programov na verejné oslavy, na nacvičovanie divadielok so školskou mládežou a v zimnom období bolo potrebné svetlo na doučovacie skupiny z jednotlivých predmetov. Na tento účel zahrali žiaci pod vedením uč. Margity Dekýšovej v decembri divadielko. Za získané peniaze sa kúpili potrebné veci na prevedenie inštalácie. Všetky práce s týmto spojené previedol Lad. Dekýš, manžel riaditeľky školy, za pomoci Kolomana Váradyho a Paľka Šaušu, učiteľov zo Strednej školy v Hliníku nad Hronom. Takto zavedené osvetlenie do triedy stálo len 1.000 Kčs, čo by inak bolo stálo 8 – 9.000 Kčs, keby inštaláciu bola prevádzala nejaká firma.

Železná ohrada

Keď boly v obci urobené betónové chodníky popred domy, vznikla tak jama medzi školskou budovou a chodníkom. V tomto mieste sa v dobe jarných a jasenných dažďov hromadila špinavá, zapáchajúca voda, čo bol úkaz nepekný, nežiadúci, nehygienický. Preto sa vynorila otázka tento priestor úhladne upraviť a ohradiť. Škola však nemala peniaze. Tu veľmi pomohol MNV, ktorého predsedom bol Jozef Kováč, č. d. 24. MNV si vytýčil, že v rámci 5MP (päťročného miestneho plánu, určeného na výstavbu obcí) tento priestor ohradí. Tak sa aj stalo. Betónové kvadry na múrik zhotovili sami občania a železnú ohradu i s bránou zhotovil Karol Šelmeci, kováč z Hliníka nad Hronom. Náklad na celú ohradu, ktorá sa každému ľúbi, činil .... Kčs.

Záhradka kvetinová

Aby pohľad na toto miesto bol ešte krajší, žiaci tunajšej školy, ako aj zo strednej školy z Hliníku sa rozhodli, že na tomto mieste upravia kvetinové hriadky a zasejú kvety; pomáhala im uč. Margita Dekýšová so svojím manželom. Bolo len radosťou dívať sa na prácu detských rúk. Aby boly peniaze na zakúpenie kvetov, zas žiaci pod vedením učiteľa zahrali divadielko a tak zakúpili kvetiny v hodnote asi 1.900 Kčs a tieto hneď posadili a to: ruže, šalvie, begónie, petúnie, labelku, ageratumu a i. Tieto práce urobili na začiatku mája 1953.

Kvety pod snehom

Bol to pekný, uchvacujúci obrázok pre oči dolnotrnavských občanov, ale ... prišly veľké mrazy a trvaly až týždeň. Po niektoré raná bola teplota až -5°C! Prvý mráz bol v noci z 8. na 9. mája. Ráno 10. mája sa belel sneh. V noci z 10. na 11. mája 1953 padal v obrovských chumáčoch sneh; bol vlhký a ťažký. U nás ho napadlo vyše 10 cm!! V okolí Ban. Štiavnice a v ostatných horských polohách až 60 cm.
Bol to žalostný pohľad. Kvetinky v našej záhradke ležaly pod snehom. Stromy ovocné boly práve v kvetu, sťa kytice; na biely kvet napadol ešte belší sneh. Na konároch v kvete sa usadilo toľko snehu, že sa haluze stromov zohýnaly a lámaly.
K tomuto obrazu netreba komentára. Ľudia chránili, čo sa dalo prikryť. Aj žiaci zakrívali kvety ... a uchránili ich.
O mesiac by nikto nebol povedal, že boly pod snehom a že vydržaly cez mrazy, ktoré boly omnoho nebezpečnejšie než sám sneh. Najmä šalvie a petúnie sa krásne rozkvitly a poskytovaly veľmi krásny pohľad. Zelená trávička na okrajoch hriadok, poskytla tiež pekný obraz.

Divadlá so žiakmi

Za celý školský rok sa odohraly tri detské divadielka. Aby sa jednotlivé úlohy mohly obsadiť, pomáhali nám aj žiaci dochádzajúci do strednej školy v Hliníku nad Hronom.
Prvé divadielko "Zlatý kvet z tatranskej doliny" zahrali žiaci z národnej školy sami a to na posledný deň občianskeho roku na Sylvestra. Účasť na ňom bola pekná a občanom sa prevedenie ľúbilo.
Na Veľkú noc sme zas zahrali so žiakmi hru "Detvanček a Hopsasa", veľmi poučnú rozprávočku pre mladých i starých.
Výnos z týchto hier bol použitý na ciele už spomenuté: zavedenie osvetlenia do triedy a na zakúpenie kvetov do záhradky pred škol. budovou.
Tretia hra mala názov "Soľ nad zlato", zpracovaná podľa starej rozprávky. Aj v tejto hre boly výkony žiakov veľmi dobré.
Táto hra sa hrala 31 mája, deň pred menovou reformou. Za sumu 2.350 Kčs, čo sme vybrali v starých peniazoch, sme v novej mene dostali 46 Kčs. No i pri tom všetkom žiaci znovu očakávali, keď zas budú môcť zahrať iné divadielko.

Školské a verejné oslavy

Dňa 6. novembra 1952 sa konala v miestnosti kultúrneho domu verejná oslava 35. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Na túto oslavu škola prispela kultúrnym programom: básňami, spevmi, tancami, recitáciou. Slavnostným rečníkom bol s. Kuklica zo sekretariátu strany v Kremnici. Vo svojom prejave zhodnotil význam tohoto dňa.
Školská oslava Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie sa konala v škole 7. novembra. K žiakom prehovorila učiteľka a riaditeľka školy Margita Dekýšová. Po jej prejave počúvali žiaci rozhlas.
Medzi školské oslavy patrí aj oslava narodenín Kl. Gottwalda, generalissima Stalina a úmrtia V. I. Lenina.
Na školskej oslave vždy o veľkom význame týchto osobností prehovorila riaditeľka školy.
Dňa 8. marca sa konala verejná oslava MDŽ (medzinárodný deň žien). Na túto oslavu prispeli žiaci kultúrnym programom. O význame tohoto dňa prehovorila zástupkyňa OV ČSM z Kremnice.

Porady uč. sboru

Tak isto ako v minulom školskom roku, aj teraz bolo dosť veľa porád, celkom 12. Z toho najväčší počet zaberajú úsekové porady. Úseková porada na tunajšej škole a konala dňa 30. októbra 1952. Vzorný výstup z vlastivedy mala učiteľka školy Margita Dekýšová.

Dve úmrtia

Marcové dni sa staly veľmi smutnými pre pokrokové národy sveta, obzvlášť však pre Slovákov a Čechov.
Dňa 5. marca ráno zomrel Jozef Visarionovič Stalin, vodca pracujúceho ľudu a veľký bojovník za svetový mier.
Ešte boly naše zraky obrátené k Moskve, keď nás zasiahla nová, ešte väčšia rana.
Dňa 14. marca 1953 o 1100 hod zomrel Klement Gottwald prezident Československej republiky.
Náš smútok bol veľký, nesmierny. Stratili sme veľkého učiteľa, i jeho žiaka. Obrazy oboch boly smútočne ozdobené. Pri buste zomrelého prezidenta stála stráž. Všetci sme sľúbili, že budeme kráčať po ceste, ktorú nám oni ukázali.

Štúdium učiteľov

Počas školského roku sa učitelia vzdelávali ideologicky. Štúdium bolo dobrovoľné. Študovaly sa referáty s XIX. sjazdu KSSS.

Koniec škol. roku

Školský rok sa zakončil 30. júna 1953. Tu riaditeľka na škol. slávnosti ukázala na dobré i zlé vlastnosti žiakov. Po slávnosti bol prevedený zápis na budúci školský rok.

V Dol. Trnávke dňa 31. augusta 1953

 
 
TOPlist