Školský rok 1936-37

Začiatok šk. roku

Začiatok školského roku 1936-37 pripadol toho roku presne na deň 1. septembra. Nakoľko bol utorok, bol tento deň dňom vyučovacím.

Stav žiactva

Podľa výsledku zápisu bolo pre tento šk. rok zapísaných 47 žiakov. Z tých bolo 29 chôapcov a 18 dievčat. Novozapísaných detí bolo 3 a to: dve dievčence a jeden chlapec. Z celkového počtu žiakov opakovali spolu 3 žiaci.
Celkový počet žiakov (47) bol rozdelený na 4 oddelenia. V jednotlivých post. ročníkoch bol nasledujúci počet žiakov:
V 1.post. roč. 4žiaci (2chlapc. a 2dievč.)
v 2.// 8// (3// a 5//)
v 3.// 8// (5// a 3//)
v 4.// 3// (3// a 0//)
v 5.// 7// (3// a 4//)
v 6.// 6// (5// a 1//)
v 7.// 6// (5// a 1//)
v 8.// 5// (3// a 2//)
V šk. roku 1936-37 vystúpili 3 žiaci. Stav detí na konci šk. roku bol 44 žiakov.

Učiteľský sbor

Na škole vyučoval def. učiteľ Jozef Šoukal, ktorý viedol aj správu školy. Náboženstvu r. – kat. vyučoval dp. kanonik a farár Ján Longauer z Lovče. Tento ale 28. okt. 1936 zomrel a na jeho miesto nastúpil ako doč. administrátor Ján Hulla, ktorý na tun. škole vyučoval aj rk. náboženstvu.

Zmeny v šk. organizácii – JUDr Ján Halla

Dňom 1. novembra 1936 bol ministrom školstva a národ. osvety poverený pán odborný prednosta referátu ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave JUDra Ján Halla funkciou prednosty referátu.

Školská stolica

Nakoľko predseda miestnej školskej stolice Michal Magula sa odsťahoval z obce, bola vykonaná dňa 23. mája 1937 nová voľba predsedu šk. stolice a ostatných členov s týmto výsledkom:
predseda: Štefan Majerský č. 4
miestopredseda: Štefan Boška č. 16
kurátor: Jozef Boška č. 29
členovia. šk. stolice: Jozef Kužic č. 3
  Ján Magula č. 8

Školské zariadenie

Namiesto nevyhovujúcich školských tabúľ boly v šk. roku 1936/37 zakúpené nové listové tabule, ktoré dodal pán Blahus z Hliníka n/Hron. v obnose 600 Kč. Z celkového šk. rozpočtu na rok 1937 v obnose 5824 Kč bol venovaný obnos 750 Kč na zadováženie potrebných učeb. pomôcok vo všetkých predmetoch.

Učebné pomôcky

V tomto škol. roku usporiadala správa školy akciu na zadováženie učebníc chudobným a podľa potreby aj ostatným žiakom. Podarilo sa jej z rôznych prameňov, najmä prispením Českosl. graf. Unie v Prahe, zadovážiť si väčší počet učebníc. Jednotlivé sbierky vykazujú tieto inv. čísla:
Sbierka prírodopisná 27inv. čísel, prírastok 5inv. čísel
Sbierka prírodospyt. 62// //15 //
Sbierka zemedej. 35// //2 //
Knižnica učiteľ. 102// //13 //
Knižnica žiacka 84// //10 //
Knižnica pauper. 99// //55 //

Pečovanie o čistotu

Pečlivosť o čistotu vybielenej triedy ako aj oklia školy a všetkých žiakov staral sa organizovaný Dorast československého Červ. Kríža, ktorý v tomto škol. roku vykazoval 16 členov, tj žiakov od 5. do 8. post. ročníka. O kontrole čistoty tela a odevu žiakov si zvolení funkcionári viedli záznamy, ktoré sa prejednávaly na schôdzach triednej samosprávy.

Školská samospráva

Nakoľko sa v minulom školskom roku v našej škole triedna samospráva uplatnila, organizovali si žiaci od 4. – 8. post. ročníka v tomto školskom roku opäť triednu samosprávu presne podľa vlastných stanov, k tomu účelu spísaných. Zo žiakov od 6. do 8. post. ročníka boli volení títo funkcionári: starosta, tajomník, pokladník, tlačový referent, chlapčenský dôverník a dievč. dôverníčka. Jednotlivým funkcionárom boly podľa stanov pridelené triedne povinnosti. Schôdze sa konaly dva razy mesačne, voľby vždy 30. tého v mesiaci.
O priebehu každého jednania bola vedená riadna zápisnica.

Umývanie rúk

Výbor triednej samosprávy zradil umývanie rúk po použití záchoda, pred "desiatou" a pred odchodom domov. Žiaci dbali iniciatívne, aby záchody boly vždy čisté a aby boly vybavené papierom.

Päťminútovka

Každý deň pred 8. hodinou konal triedny starosta "päťminútovku", v ktorej oznamoval zaujímavé zprávy zo školského života a jeho okolia. Súčasne oznamoval prosby, sťažnosti a želania žiakov.

Triedna sporiteľňa a triedna loteria

Slabšia úroda na poli u rodičov žiakov a málo chrústov v jarných mesiacoch malo vliv aj na žiacku sporiteľňu, ktorá jestvovala už od začiatku šk. roku. Za celý rok bolo učinených 36 vkladov a uložených 81,65 Kč. Na každý vklad 50 h si vkladateľ zvolil 3 čísla od 1 – 100. Pri voľbe nových činiteľov sa konal ťah triednej loterie t. j. na každú dokončenú desiatku zvolených čísel pripadlo jedno vylosované číslo, ktoré vyhrávalo jedno nové pero. Za celý škol. rok bolo spolu 18 výhier.

Výlety a vychádzky

Školský výlet v šk. roku 1936/37 tunajšia škola neusporiadala. Z poldenných vychádzok bola absolvovaná jedna na zrúcaninu hradu Revišťa dňa 4. mája 1937 a jedna vychádzka na lovčianský salaš, ktorá bola vykonaná dňa 29. mája 1937.

Triedne časopisy

Nedostačujúce čítanie zo školských čítanok bolo nahradené okrem čítania kníh zo žiackej knižnice, ktoré sa vypožičávaly týždenne, aj čítaním rôznych časopisov, ktoré škola odberala. Bolo to týždenník "Mladý život", mesačníky "Slniečko" a "Naša práca", mesačník "Život" a mesačník "Srdiečko".

Školská dochádzka

Školská dochádzka po celý škol. rok nebola vôbec hatená. Za celý škol. rok výkaz o nezameškaných vykazoval číslo 98,20%.
Vianočné prázdniny trvaly od 22. dec. 1936 do 3. jan. 1937 inkl., polročné od 31. jan. do 7. febr. 1937 inkl., veľkonočné od 23. marca do 30. marca inkl.

Slávnosti

Školský rok 1936/37 poskytnul žiactvu dostatočnú možnosť duševnú vyspelosť vyskúšať na verejných vystúpeniach, ktorých program bol vždy pečlive pripravený.

28.X.1936

28. októbra 1936 ako štátny sviatok zasvätilo žiactvo zdarilou slávnosťou v odpoľudňajších hodinách 27.X.1936. Program, vyplnený básniami, spevy, čítaním úryvkov a prednáškou triedneho učiteľa Joz. Šoukala o význame jubilejného dňa a deklarácie, bol zaklúčený holdom žiactva štátnej vlajke a štátnym hymnám.
Po slávnosti bolo učiteľom Joz. Šoukalom všetkým žiakom usnadnené vypočuť si slávnostný preslov pána ministra škol. a národ. osvety i celú slávnosť v škol. rozhlase vysielanú.

Divadlo

Radostné Vianoce všetkým ľuďom pripravilo žiactvo usporiadaním vianočnej div. hry "Vianočný sen", ktorú po dôkladnom nacvičení triednym učiteľom predviedlo dňa 26. de. 1936. Po divadle bol usporiadaný krátky večierok vyplnený vhodnou recitáciou, ktorú na dobré i zlé vlastnosti všetkých žiakov složil učiteľ Joz. Šoukal a vianočnou nadielkou, pri ktorej bolo každé dieťa bohate obdarované. Nadielku pripravil triedny učiteľ za prispenia rodičov žiakov.

A.S. Puškin

Na deň stého výročia smrti ruského básnika Alexandra Sergiejeviča Puškina, bola dňa 10. februára žiakom na vyššom stupni pripomenutá pamiatka A. S. Puškina a objasnený jeho význam.

7. marec

6. marca 1937 bola v dobe vyučovacej od 10. do 12. hodiny usporiadaná dôstojná oslava 87. výročia narodenín prezidenta – osloboditeľa Dr. T. G. Masaryka. Program bol vyplnený vhodnými piesňami a básňami žiakov, preslovom triedneho učiteľa ako aj čítaním vybraných článkov o živote Masarykovom. Ráz vrelosti a úprimnosti zväčšil aj veľmi pekne ozdobený prezidentov obraz.

Týždeň pečlivosti

Dňa 12. marca 1937 v hodinách obč. náuky a výchovy pred "Týždňom pečlivosti" bolo s žiakmi prepracované téma, čo je úkor a na prospech zovňajšku našej školy, domova a obce a čo by bolo dobre urobiť, aby naše okolie dostalo krajší zovňajšok. Teoria sa praktikovala v rámci možností úpravou školského dvora a okolia školy.

... dve minúty ...

Na Bielu sobotu dňa 27. marca 1937 bolo žiactvo formálne prítomné vyhlasenia 2 minút ticha a spolu s rodičmi vypočulo spomienkový prejav spr. – uč. Joz. Šoukala.

A. Bernolák

V rámci osláv Bernolákových (150 ročná pamiatka vydania "Dissertácie") bolo žiactvo v menšej triednej slávnosti poučené dňa 27. apríla 1937 v poslednej vyučovacej hodine o A. Bernolákovi, jeho význame a jeho dobe.

Prezident republiky Dr. E. Beneš; narodeniny

Dňa 28. mája 1937 bola v dobe od 10. do 12. hodiny v triede školy usporiadaná zdarilá školská slávnosť u príležitosti 53. narodenín pána prezidenta republiky Dr. Eduarda Beneša.
V prívete zdôraznil učiteľ Joz. Šoukal spoluprácu pána prezidenta s prezidentom Osloboditeľom, jeho neúnavnú činnosť v dobe poprevratovej a jeho veľký význam v prítomnosti.
Celý program – vyplnený vhodnými básniami a spevmi – zdarilá výzdoba triedy a zakľúčenie slávnosti štátnymi hymnami prejavilo lásku detí vychádzajúcu z čistých sŕdc a idúcu k srdcu prezidentovmu.

Pomery zdravotné

Zdravotný stav žiactva bol dobrý. Povinného očkovania oproti neštoviciam zúčastnilo sa žiactvo (7 a 14 roční) dňa 7. mája 1937.

Návštevy

Dňa 18. sept. 1936 vykonal zdravotnú prehliadku detí obvodný lekár MUDr Št. Orolín zo Sv. Kríža n/Hron.
15. januára 1937 naštívil tunajšiu školu za účelom prehliadky školy pán okr. šk. inšpektor Ján Bornemisza.

Priatelia a dobrodincovia školy

Neutešené hospodárske pomery tunajšieho ľudu a pri nich nedostatky žiakov tun. školy usilovala sa zmierniť správa školy každým spôsobom. Okresná pečlivosť o mládež v Kremnici a Divízia Českosl. Červ. kríža v Turč. Sv. Martine darovala dovedna 6 párov topánok a 6 párov punčoch, ktoré boly rozdané najchudobnejším deťom pri vianočnej nadielke.
Československá grafická Únia v Prahe darovala na žiadosť šprávy školy tunajším chudobným žiakom 53 učebníc na tunajšej škole používaných.

Birmovka

Dňa 13. júna 1937 zúčastnili sa žiaci "birmovky", ktorou vysluhoval banskobystrický biskup Marian Blaho vo Svätom Kríži n/Hron.

Úmrtie

  1. V ranných hodinách dňa 28. októbra 1936 ako blesk rozniesla sa smutná zvesť, dp. tit. kanovník a farár lovčianský Ján Longauer, tuanjšej školy učiteľ rk. náboženstva, náhle odobral sa do večnosti.
    Darmo ľudia čakali ráno do 9. hodiny v kostole na začiatok bohoslužieb! Keď ho išiel kostolník volať, našiel ho na loži vedľa rozsivietenej svičky – pri ktorej si v noci dával obklad na hlavu – mŕtveho.
    Bol pochovaný v Lovči po 23 ročnom pôsobení v Lovči a tým aj na tuanjšej škole. (Od 31. júla 1913 do 28. októbra 1936).
  2. Dňa 25. novembra 1936 zomrel vo veku 80 rokov v Žarnovici prvý slovenský školský inšpektor tun. obvodu Karol Bielek.
  3. 9. apríla 1937 zomrela žiačka I. odd. tunajšej školy Anna Tesáková po dlhoročnej plúcnej chorobe.

Osvetová činnosť

Okrem účasti občianstva na školských oslavách a slávnostiach bola tunajšou školou rozširovaná osvetová činnosť aj na podnikoch mimoškolských, ktorú viedol učiteľ Joz. Šoukal.

Divadlo

Dňa 6. januára 1937 po jeho dôkladnom nacvičení predviedol s dospelou mládežou divadelnú hru "Obeta spovedného tajomstva".

Akademia

U príležitosti 15 ročného výročia panovania najvyššej hlavy rímsko-katolíckej cirkvi rímskeho pápeža Pia XI. usporiadal s dospelou mládežou v tej dobe sdruženou v "Spolku kat. mládeže" dňa 14. febr. 1937 akademiu s obsiahlym a pekne prevedeným programom.

Prednášky

Dňa 28. októbra 1937 pri hasičskej oslave štátneho sviatku prednieslo prednášku na téma: "Po stopách našej slobody v československých dejinách".
30. decembra 1936 usporiadal v obecnom dome pre občanov prednášku "Význam kultúrneho domu u nás".

T. G. Masaryk; narodeniny

7. marca 1937 pripravil s dospelou mládežou spomienkový večer vyplnený spevmi a básňami mládeže, na ktorom povedel preslov "Masarykova láska k pravde".

Svetelné obrazy

V dobe veľkonočnej usporiadal od 20. marca do 29. marca 1937 päť prednášok so svetelnými obrazy na tieto tématá:
"Po stopách svetovej vojny na ceste do Lurdu a jeho význam nábož.", "Život a náboženstvo orientálnych národov" a "Terezia Neumannová z Konnersreuthu". Prednášky pri veľmi krásnych snímkoch boly usporiadané aj v Lovči.
Dňa 11. apríla 1937 pre nepriaznivé počasie prednášal namiesto stromkovej slávnosti v prírode v miestnosti obecného domu "O význame ovocníctva v našej dedine".

Iné

Okrem uvedených podinikov pracoval aj v miestnom Dobrovoľnom hasičskom sbore ako jeho vzdelavateľ, v obec. knižnici. Je miestnym dôverníkom OPM a obec. kronikárom.

C.P.O.

V tomto školskom rou bola na tunajšej škole riadne organizovaná činnosť žiakov pri CPO a tak za spolupráce obce usporiadalo žiactvo niekoľko poplachových cvičení, ktorých priebeh bol uspokojujúci.

Zaklúčenie šk. roku

Školský rok 1936/37 bol zaklúčený dňa 26. júna 1937. Rozlúčka vystupujúcich žiakov so školou bola doplnená slávnosťou na pamiatku výročného dňa hrdinskej bitvy u Zborova.

Pamiatka Zborova

V programe slávnosti, v ktorom sa vystriedaly básne, spevy a čítanie úryvkov, prehovoril aj triedny učiteľ o význame Zborova so zvláštnym zreteľom na brannosť národa a dobu prítomnú.

__ od školy k vlasti ---

So želaním mnoha šťastia na ceste životom pripomenul vystupujúcim žiakom školu ako druhú matku, ktorej naučení je treba v živote dbať, zdokonalovať ich vrúcim vzťahom vernosti k národu a štátu a pod zorným úhlom zborovského hrdinstva je treba pomáhať budovať, udržovať a za cenu vlastného života brániť milenú vlasť. Štátnymi hymnami bola táto dojemná rozlúčka so slzami v očiach všetkých detí zaklúčená.
Vystupujúcimi boli títo žiaci a žiačky:
Ľudevít Majerský, Ľudevít Kružic, Emil Majerský, Anna Kyselová, Terezia Bojová a Božena Dovcová.

V Dolnej Trnávke, dňa 30. augusta 1937
 
 
TOPlist