Rok 1948-49

Začiatok školského roku

Školský rok sa započal 1. septembra školskou slávnosťou. Učiteľka, riaditeľka školy, Margita Dekýšová, v krátkej reči oboznámila žiactvo s povinnosťami a zdôraznila, že keď sa žiaci budú učiť a riadne dochádzať do školy, stane sa im škola príjemným miestom. Po privítani nových žiakov – prváčkov – bolo žiactvo rozdelené do postupných ročníkov nasledovným spôsobom:
1. postupný ročník 6 žiakov (4 chlapci , 2 dievč. )
2. - 3.  -//- 9 -//- (4 -//- , 5 -//- )
4. - 5.  -//- 11 -//- (7 -//- , 4 -//- )

Učebnice

Tohoto roku užívaly sa tie isté učebnice ako roku lanského; žiakom, ktorí knihy nemali, boly objednané od štátneho nakladateľstva v Bratislave; taktiež úradné knihy: triedna kniha a triedny výkaz. Objednávka učebníc bola vybavená skoro obratom.

Učiteľský sbor

V učiteľskom sbore od vlani nenastala zmena. Tak ako vlani, i teraz literné predmety a ručné práce vyučovala doč. učiteľka Margita Dekýšová; naboženskú výchovu vyučoval vdp. Andrej Kalmančok, arcidekan. Učiteľka Margita Dekýšová, dňa 27. apríla sa podrobila skúške učiteľskej spôsobilosti a složila ju s úspechom. – Náboženská výchova sa vyučovala dve hodiny týždenne a to v stredu od osmej do deviatej hodiny.

Časopisy

Povinné čítanie z kníh a čítaniek žiaci veľmi vhodne dopĺňali z časopisov Slniečko, Zornička a Ohník. Šiesti žiaci odoberali Zorničku a štyria Ohník. Všetky tieto časopisy sa žiakom ľúbily, boly pekne ilustrované a rozprávky, ako i ostatné články, sblížené k detskej duši, boly písané v duchu pokrokovom.

Školská dochádzka

Žiacka dochádzka tohoto roku bola pravidelná; trochu slabšia bola v jarných mesiacoch, keď sa vyskytol u žiakov silný kašel a nádcha – ľudove španielka. Inakšie pozoruhodnejšie prekážky sa nevyskytly. Takže priemerná ročná dochádzka činila 97.8%.

Triedna samospráva

Tak ako v predošlé roky, i tohoto roku triedna samospráva splnila svoje poslanie: kontrolovala plnenie a prevádzanie domácich úloh, dbala na čistotu triedy, okolia školy a hlavne žiakov; starala sa najmä o čistotu šiat a obuvi.

Kúrenie

Kúrenie na škole sa začalo 15. októbra, ako si to vyžadovaly tepelné pomery. Kúriť sa prestalo začiatkom apríla, lebo už nebolo viac kuriva.

Zdravotná služba

Zdravotná služba fungovala riadne. Prehliadka detí bola prevedená trikrát: Žiakom bol prehliadnutý najmä zrak a chrup; tiež či sa nevyskytujú na tele infekčné vyrážky. Ani raz nebol zistený vážnejší prípad.

Štepenie proti TB

Očkovanie proti kiahňam bolo prevedené na tunajšej škole 18. mája. Štepeniee proti tuberkulóze bolo prevedené v dňoch 13., 17. a 20. júna. V súvislosti s touto skutočnosťou je nutné spomenúť, že medzi žiakmi pred štepením panoval strach. Príčinou toho boli rodičia žiakov, ktorí trúsili zprávy, že od štepenia na mnohých miestach pomrely deti. Bola to však nepravda; no medzi ľudí stačí hodiť kus čiernej nepravdy a ujme sa. Tak to bolo i nás. Presviedčala som však žiakov, aby sa štepenia nebáli, že holandskí lekári, ktorí akciu prevádzajú chcú len pomáhať zachraňovať mladé životy, výkvet ľudstva; že takéto štepenie previedli i svojej vlasti a že dosiahli veľkých úspešných výsledkov.

Školská upratovačka

Zametanie a kúrenie v triede po celý rok sprevádzala Anna Bošková, bývajúca v susedstve školy. Svoju prácu vykonávala svedomite. Jej mesačná mzda činila 200 Kčs. Okrem toho dostala vyrovnávajúci prídavok 175 Kčs a vianočné 200 Kčs. Zametanie v triede jej zaaberie pol hodinu času, v zimnom období tiež ráno kúrenie asi patnásť minút; preto mzda za prácu je dostačujúca.

Hmotné postavenie učiteľa

Hmotné postavenie učiteľa v tejto dobe je v porovnaní s inými zamestnaniami slabé. Mesačná pláca 2.400 Kčs sotva dostačuje, lebo všetko sa musí draho platiť, na čierno.

Nové osnovy

Nová pokroková doba si vyžiadala i zmenu štruktúry výchovy a vyučovania na školách. Dôkazom zmeny sú aj nové učebné rámcové osnovy. Ich duch prináša do škôl nový smer a spôsob vyučovania. Vyučovať sa má v "duchu národných pokrokových tradícií ľudstva a ideálov humanity". Škola má vychovať "svedomitých občanov, statočných obrancov vlasti a stúpencov socializmu". Československá škola je škola politická. Je len škoda, že neboly vydané podrobné učebné osnovy a že učebnice svojim obsahom i rozsahom nedosahujú dostatočne požiadavky nových osnov.

Sber papiera

V jarných mesiacoch roku 1949 bola nariadená v celej republike veľká akcia sbierania papieru. Do akcie činne sa zapojila aj naša škola. Žiaci horlivo snášali kusy papieru, kilo za kilom. Celkove žiaci sosbierali 80 kg papieru, ktorý potom spoločne obecnému sberačovi papiera do hasičského skladišťa.

Cena dreva

Tohoto roku cena dreva na kúrenie značne stúpla. 1m3 bukového dreva v hore stojí 250 Kčs, dovoz domov od 1m3 je 150 – 200 Kčs. Dovoz je drahý preto, lebo sa musí dovážať z ťažko schovaných miest od Prochota. Za pílenie sa platí 30 Kčs a za rúbanie i s uložením sa od 1m3 platilo 25 Kčs.

Návšteva v škole

Tak ako každý rok, i tohoto roku našu školu navštívil pán inšpektor z Kremnice, Štefan Jánošík. Prišiel za nepriaznivého daždivého počasia z Lovče ráno o desiatej hodine. Zdržal sa u nás asi jednu hodinu.

Elektrizácia

Odveká túžba občanov dolnotrnavských sa splnila: na jar - 1. apríla – zasvietily v domoch po prvý krát elektrické žiarovky. Oproti starým kahančekom a stále sa kaziacim lampám, to bolo príliš ostré svetlo na oči; no každý si naň hneď zvykol. – Keď sa ešte len stĺpy maly stavať, riaditeľstvo školy sa hneď ujalo prác, aby prúd bol zavedený aj do školskej budovy. No, darmo však. Minuly dva mesiace a žiadosť neprichádzala vybavená a povščimnutá; a inštalácia sa v posledných domoch už dokončievala. Neostalo nič iné, iba aby riaditeľka školy, Margita Dekýšová, ak chce mať svetlo zo žiarovky a ak chce počúvať svoje nové rádio, zaplatila v riaditeľskom byte inštaláciu zo svojho vlastného vrecka. Tak sa i stalo. Elektrizácia vo dvoch izbách riaditeľského bytu, okrem osvetlovacích telies, stála 2.600 Kčs.
Kedy ich však dostane hradené od Štátneho strojového úradu, ktorý má tieto veci na starosti, je otázkou dlhého času.

Zdravotný stav žiactva

Zdravotný stav žiactva po celý školský rok bol dobrý. Vážnejšie choroby sa nevyskytly.

Mimoškolská činnosť

Možno povedať, že v poslednej dobe snáď viac práce dolieha na pleca učiteľove mimo školských múrov, než medzi školskými lavicami. Vyžaduje tak duch novej doby, doby, keď treba na každom kroku činiť slovom i skutkom socialistickú myšlienku a bratstvo slovanských národov. Práce je veľa na dedine. Sú to divadlá, prednášky, sbierky rozličné a celá fúra práce administratívnej, najmä tohoto roku, keď bolo treba vyhotoviť viac štatistík a plánov. A bol zas len riaditeľ Národnej školy, ktorý neraz celú nedeľu mohol ztráviť v Kultúrnom dome, pri zostavovaní obecných štatistík, osevného plánu, dodávky kontingentov, ich rozpisov a podobne.
Prednášok po celý rok povedal a zorganizoval v počte päť.

Nové účtovanie

Od januára 1949 bolo na školách Národných a Stredných zavedené účtovanie podľa nového spôsobu. Štátom poukázaná suma je rozdelená na účty a podúčty. Obnos však na týchto sa veľmi nekryje so skutočnou potrebou. Na účte je na pr. u nás poukázaná suma 6.000 Kčs na drevo. Keďže však 1m3 dreva stojí už v drevárni 500 Kčs, je možné zakúpiť 12m3 dreva. Skutočná spotreba je však 17m3 dreva.
Štát obnosy poukazuje štvrťročne.

Okrskové porady

Za celý školský rok boly dve okrskové porady: prvá v Národnej škole v Hliníku nad Hronom. Poradu viedol tamojší riaditeľ školy Považan. Na porade debatovalo sa a riešily sa otázky týkajúce sa jednak vedenia školy, jednak problémy nových učebníc. V debate sa konštatovalo, že učebnice nie sú spracované podľa učebných osnov.
Praktický výstup z prvouky predviedla manželka p. riaditeľa školy. kázala názorne ako treba vyučovať. Druhá okrsková schôdzka sa konala dňa ... v Národnej škole v Lehotke pod Brehy.

Schôdza učiteľov

Dňa ... konala sa vo Sv. Kríži n/Hronom schôdza učiteľov kremnického inšpektorátu. Na schôdzke rokovalo sa o vnútornom vedení školy, ďalej o nových učebných osnovách. Pán inšpektor, Štefan Jánošík, vo svojom prejave zaoberal sa myšlienkou dialektického materializmu.

Vychádzky a výlety

Počas školského roku nekonaly sa na škole žiadne väčšie výlety, za to bolo však viac vychádzok vlastivedných do blízkeho okolia obce, kde sa žiaci učili orientáciu v teréne.

Oslavy na škole

Dňa 28. októbra spomenuli si žiaci krátkou slávnosťou na 30. výročie vzniku prvej československej republiky. Túto myšlienku rozviedla a v krátkom prejave shodnotila riaditeľka školy Margita Dekýšová.
V druhej oslave, konanej dňa 25. januára 1949, spomenuli žiaci na dvadsiatepiate výročie smrti veľkého ruského človeka, mysliteľa svetového formátu, Vladimíra Iljiča Lenina. Riaditeľka školy jeho prácu, ako zakladateľa robotníckeho hnutia, shodnotila náležite vo svojom prejave. Ostatný program bol doplnený vhodnými piesňami a básňami.

Deň matiek

Dňa 15. mája bola prevedená oslava, konaná v Kultúrnom dome, Deň matiek. Na oslave zúčastnilo sa i obecenstvo z celej dediny. Program bol vyplnený číslami školskej mládeže, básňami, ľudovými piesňami, tancami a sborovou recitáciou. Význam dňa shodnotil vo svojej reči manžel riaditeľky školy, pôsobiaci na Strednej škole v Hliníku nad Hronom, Ladislav Dekýš.

Divadlo

Pri príležitosti rozdávania darčekov v podvečer Sv. Mikuláša, zahrali žiaci tunajšej školy divadielko "Čarodejnice". Rozdávanie darčekov bolo veľmi pekné a divadielko, ktoré predchádzalo, bolo veľmi veselé.

Zakončenie škol. roku

Školský rok sa zakončil 30. júna. Do Strednej školy v Hliníku nad Hronom odišli: Jozef Kružic, Ľudevít Kemiač, Mária Dekýšová a Olonka Dekýšová. Po skončení škol. roku bol hneď prevedený zápis na budúci školský rok a bolo zapísané dvadsaťšesť žiakov.

V Dolnej Trnávke dňa 31. augusta 1949
 
 
TOPlist