Rok 1949-50

Začiatok roku

Školský rok 1949-50 sa započal v riadnom čase a to 1. septembra malou školskou slávnosťou. Riaditeľka školy, Margita Dekýšová, privítala nových žiakov – prvákov, ako aj ostatných žiakov a všetkým priala hodne chuti a zápalu do novej práce.
Žiaci boli rozdelení do jednotlivých postupných ročníkov nasledovným spôsobom:
Postupný ročník 1. 2. 3. 4. 5.  
Chlapci4 22 34 15
Dievčatá3 32 13 12
Spolu7 54 47 27
Oddel.a bb cc  
Z celkového počtu žiakov sú dvaja opakujúci.

Nové knihy

Hneď na začiatku roku boly objednané nové knihy pre žiakov. No, kým sa dostaly žiakom do rúk, ušly skoro dva mesiace.

Kúrenie

Kúrenie v škole sa začalo 15. októbra, pretože raná boly dosť chladné. Nakoľko cena dreva je veľká a bolo ho možno zakúpiť len 11m3, žiaci si nosili z domu polienka do školy; robili tak až do Vianoc.

Školská dochádzka

Školská dochádzka za celý školský rok bola dobrá, najmä v prvej polovici školského roku; klesla málinko pred veľkonočnými sviatkami a pred koncom školského roku. Konečná priemerná dochádzka za celý školský rok činí 97,3%.

Ustanovovacia listina

Plat školských upratovačiek bol stanovený ustanovovacou listinou a to podľa počtu odpracovaných hodín v týždni a podľa uplynulej doby v zamestnaní. Upratovačka pracuje v škole denne jednu hodinu a jej hodinová mzda činí 8,40 Kčs. Mesačne sa jej vypláca čistých 220 Kčs; okrem toho dostáva vyrovnávací príplatok na platovú úpravu štvrťročne 125 Kčs a vianočné 200.- Kčs. Mzdu dostane aj za prázdninové mesiace; jej povinnosťou je však vydrhnúť dlážku a umyť obloky.

Upratovačka

Upratovačkou na škole je Anna Bošková, bývajúca v susedstve školy. Pracuje za plat uvedený v ustanovovacej listine. Svoje povinnosti koná svedomite, najmä v zimnom období, keď treba zavčasu kúriť.

Učiteľský sbor

V školskom roku, tak ako v predošlé roky, vyučovala na škole Margita Dekýšová. U žiakov bola obľúbená, i keď ich prísne vychovávala. Povinnosti plnila čo najsvedomitejšie. Pri vyučovaní viedla žiakov vždy k samostatnosti a samostatnému riešeniu úloh. Lebo len vlastným usudzovním dá sa podstata veci najlepšie pochopiť a osvojiť. Od 1. marca 1950 do 30. mája mala Margita Dekýšová materskú dovolenku. Počas tejto doby ju zastupovala Irena Štepitová, učiteľka na Národnej škole v Kremnici. Táto učila prvý rok.

Školská zahrada

V októbri bola tunajšej škole daná do užívania školská zahrada, pozemok povyše riaditeľskej zahrady, merajúci asi 40x25 m. Pozemok má slúžiť pre žiakov, kde sa majú učiť pestovať zeleninu, kvety a stromky. Časť tohoto pozemku už užívala škola, ale po prechode frontu, keď pomery boly neusporiadané, obec prenajala pozemok Jánovi Boškovi, bývajúcemu v susedstve školy. Na požiadanie riaditeľstva školy mu ho tohoto roku odobrala a prinavrátila znovu škole.

Žiadosť o nové lavice

Tunajšia škola už stojí päťdesiat rokov, ale vnútorné zariadenie v nej ešte nebolo doplnené ani vymenené. Lavice sú už celkom opotrebované, nevyhovujúce; v podobnom stave sú tiež skrine. Preto ešte v januári bola napísaná žiadosť na Povereníctvo školstva o dodanie nových lavíc.

Riaditeľský byt

Riaditeľský byt je v málo vyhovujúcom stave. Dvere sú staré, tu i tam už cez ne presvitá., sú nepekného vzhľadu. O dlážkach už ako o takých nemožno ani hovoriť. Tieto sú v najúbohejšom stave: zhnité, deravé. Pod váhou tela sa prehýňa. Takáto podlaha je pelechom myší a žiab, ktorým sa nemožno ubrániť. Hoci už žiadosť o novú podlahu bola viackrát písaná, dosial nebola vyhovená.

V novej dobe nový duch

Starý svet sa rúca, stavia sa nový. Na priestor dejín nastupuje nový smer: socializmus, ktorý si preráža cestu celým svetom. Socializmus je za blaho pre všetkých ľudí, odsudzuje a bojuje proti utláčaniu pospolitého ľudu v akejkoľvek forme. Socializmus formuje aj výchovu mládeže na školách: pripravuje ju pre skutočný život, pre prácu, pre kolektívnu beztriednu spoločnosť.

Súťaženie

Všade sa súťaži: v továrniach, v dielňach, na poli, v úradoch; aj na školách. Tu sa súťaží v prospechu, v dochádzke a v sbere surovín – odpadkov. Na našej škole sú žiaci rozdelení do úderiek, ktoré medzi sebou súťažia. Sber majú na starosti sberoví referenti a títo výsledky hlásia učiteľovi. Za celý školský rok žiaci nasbierali vyše 2q papiera, 187 fliaš, 3q kovov, 37 kg textilu a 18 kg gumy. Všetky tieto nasberané veci žiaci po sbere uložili v obecnom hasičskom skladišti.
Okrem sberu žiaci súťažili aj v prospechu. Veď toto je to najpotrebnejšie. O stave prospechu žiakov upozorňovaly cez rok vyvesené grafy. Žiaci s dobrým prospechom boli vždy na konci štvrťroku pochvalení, slabší zas povzvudení.

Žiadosť o nové lavice

Tunajšia škola bola postavená v roku 1900 a od tejto doby ešte neboly vymenené všetky lavice, len polovica. Tie, čo ostaly, sú už temer neupotrebiteľné. Preto riaditeľka 3. januára napísala žiadosť na Povereníctvo školstva, osvety a tel. výchovy o dodanie nových lavíc. Do konca augusta však žiadosť nebola vybavená.

Inšpekcia

Inšpekcia na škole bola vykonaná začiatkom mája. Vykonal ju pán inšpektor Štefan Jánošík z Kremnice. Táto bola u zastupujúcej učiteľky Ireny Štepitovej. Druhá inšpekcia bola 7. júna.

Nové účtovanie

Tohoto roku bolo zavedené na škole nové účtovanie. Mzdu pre upratovačku a na jej poistné poukazuje KNV v Banskej Bystrici. Vecné potreby uhradzuje MNV, ktorému riaditeľstvo predkladá účty na preplatenie.

Časopisy

Na školu chodily pre žiakov dva časopisy a to "Ohník" a "Zornička". Žiaci ich s obľubou čítali a čítavali z nich aj na hodinách čítania miesto čítanky. Inak na tunajšiu školu dochádzaly noviny "Smena" a "Kultúrny život".

Oslavy

Žiaci vypomáhali programom na všetkých verejných oslavách: Zdravica J. V. Stalinovi, 70. výročie J. V. Stalina, spomienka na Lenina, Deň matiek a Deň víťazstva.
Najveľkolepejšou bola oslava 70. narodenín J. V. Stalina. Program bol tento:
1) Hymna
2) Báseň o Stalinovi (L. Kemiač)
3) Stalin a jeho dielo – preslov (uč. Lad. Dekýš)
4) Stalin – recitácia (žiaci tunajšej i strednej školy z Hliníka nad Hronom)
5) Sulika – obľúbená pieseň Stalinova (žiaci strednej školy)
6) Pieseň práce.

Divadlo

V decembri žiaci tunajšej školy zahrali pekné divadielko, rozprávku "V záhrade sudičiek". Prevedenie bolo pekné, divadlo dopadlo dobre. Čistý zisk bol venovaný na zakúpenie kníh do žiackej knižnice.

Mimoškolská činnsoť

Učiteľka tunajšej školy, Margita Dekýšová je zároveň aj osvetovou dôverníčkou a knihovníčkou. Stará sa o sostavovanie programov na všetky oslavy, o nacvičovanie divadelných hier a večierkov. Pomohla pri nacvičovaní divadelných hier: Marína Havranová, Život a Zázračný salaš. Pomáhala tiež pri nárazových prácach na MNV, najmä pri rozpisoch výrobných a dodávkových smlúv.

Výlety

Väčšie výlety sa neprevádzaly. Prevádzaly sa len vychádzky do blízkeho okolia a boly to vychádzky vlastivedné, kde žiaci dopĺňali svoje vlastivedné vedomosti a poznatky. V júni bol prevedený výlet neďalekej obce Bukoviny, kde je žriedlo dobrej minerálnej vody.

Zakončenie škol. roku

Školský rok sa zakončil dňa 28. júna školskou slávnosťou, ktorá mala tento priebeh. Žiaci za spevu do Kutúrneho domu pochodovali dedinou do budovy školy. Tu bol tento program:
1) Recitácia básne Demotáž
2) Pieseň práce
3) Rozhlasový prejav povereníka školstva, vied a umení E. Sýkoru
4) Prejav riaditeľky školy

Vo svojom prejave riaditeľka zhodnotila celoročnú prácu v škole. Poukázala na ťažkosti, ktoré sa musely prekonať. Odmenou pre žiakov je vysvečenie a to podľa zásluhy.
Po rozdaní vysvedčení bol prevedený zápis žiakov na budúci školský rok.

V Dolnej Trnávke 31. aug. 1950
 
 
TOPlist