Rok 1940/41

sa začal dňa 2. septembra 1940 slávnostnými bohoslužbami v Lovči, na ktorých sa zúčastnilo všetko žiactvo. Rozvrstvenie žiactva dľa pohlavia a ročníkov na konci roku:
Ročník1.2. 3.4.5. 6.7.8. spolu
Chlapci1 58 14 42 025
Dievčatá2 23 50 42 018
Dohromady3 711 64 84 043

Vyučovanie

Vyučovalo sa riadne cez celý školský rok. Vyučovacích poldní bolo 362. Dochádzka bola veľmi dobrá – 98.15%. Trestné oznámenia nemusely byť učinené. R. k. náboženstvu vyučoval Gejza Ludvig, farár v Lovči, dievčenským ručným prácam Elena Kytková, manželka riaditeľa školy.

Zmeny v osobách škol. inšpektorov

Začiatkom septembra sa rozlúčil s učiteľstvom obvodu pán škol. inšp. M. Balažovič; ymenil ho pán inšp. M. Janoška, ktorý po trojtýždňovom pôsobení bol daný do penzie.. Uprázdnené miesto zaujal pán škol. inšp. Tomáš Blaho.

Podrobné učebné osnovy

Jeho doporučením hneď na začiatku roku boly prijaté podrobné učebné osnovy učiteľstva trenčianskeho inšpektorátu. Sú to prvé, veľmi podrobne spracované učebné osnovy v duchu činnej školy a krestianskej tradície.

Učebnice

Stav učebníc bol veľmi neuspokojujúci. Učebníc dejepisu a zemepisu vôbec nebolo, na knižnom trhu sa dosiaľ neobjavily nové. Zaviedly sa nové – Matičné čítanky a vlastiveda pre 3. roč. “Naša záhradka“.

Žiacke časopisy

Žiactvo si objednávalo 11 exemplárov časopisu Slniečko. Okrem toho dochádzaly po 1 exemplári povinné časopisy HM: Vĺča a Nová mládež; čítal sa aj Priateľ dietok (2 ex.).

Žiacka knižnica

Tešila sa veľkému záujmu zvlášť u 3. – 5. ročníka. Starší žiaci už všetky knihy prečítali, majú záujem len o nové a tých sa v tomto roku zaopatrilo len 6.

Vlastivedné vychádzky

boly podniknuté v jeseni na stanicu Hliník n. Hr. a do hlinických trachytových baní, na jar na Bukovinu a na zrúcaniny Revišťského hradu.

Školský lekár

nenavštívil ani raz školu.

Poistenie proti úrazu

Žiactvo bolo poistené u Prvej českej vzáj. poisťovne, fil. v Turč. Sv. Martine.

Prospech žiactva

bol vcelku dobrý. Prepadli traja žiaci, z toho dvaja, ktorí sa prisťahovali počas roku z cudziny.

Pohyb žiactva

Počas roku vystúpila jedna žiačka, ktorá odišla za rodičmi na prácach v Nemecku. V decembri sa dostaly na Slovensko tunajšie rodiny, ktoré boly už mnohé roky za prácou vo Francii. Deti (tri dievčatá a jeden chlapec) boly zpočiatku nesmelé, málo rozumely slovensky, ale za pár týždňov si medzi spolužiakmi úplne zvykly.

Sčítanie ľudu

Dňa 15. decembra 1940 bolo v obci sčítanie ľudu. Podľa neho má Trnávka 300 obyvateľov. Presné dáta sú uvedené v obecnej kronike.

Divadlo

Dňa 24. januára zahrala mládež s úspechom viac morálnym než hmotným drámu v štyroch dejstvách od J. Urbánka “Hriešnica“. Režiu mal miestny učiteľ. Špatné počasie spôsobilo, že z druhých dedín nebolo návštevy.

Hospodárska ľudová škola

V októbri 1940 bola zásluhou tunajšieho učiteľa zriadená hospodárska ľud. škola so sídlom v Lovči pre Lovču a Dolniu Trnávku. Teoretické vyučovanie v 1 ročníku sa započalo v novembri. Pre špatnú cestu trnavskí žiaci často vymeškávali. Vec sa nestretla s patričným porozumením u občianstva.

Osvetová činnosť

Učiteľ sa aktívne účastnil práce v miestnom odbore HSĽS ako tajomník, bol kultúrnym referentom HG, miestnym vodcom HM, obecným knihovníkom a kronikárom, dozorčím dôverníkom GSM, správcom hospodárskej ľudovej školy v Lovči.

Ovocinársky kurz

Okrem toho usporiadal 9 prednášok a ovocinársky kurz. Prednášalo sa dvakrát týždenne, spolu 8 krát večer. Účasť bola dosť slabá, zvlášť ku koncu.

Ovocinárstvo

Vysadilo sa 35 čerešní, z toho urbár 17 Na hôrke. 24 vymrznutých hrušiek žiaci znovu zaočkovali. Zaštepené bolo 164 jabloňových, 48 hruškových a 4 slivkové plánky, spolu 216.

Ovocinárska školka

Na žiadosť učiteľa urbár dal k dispozícii pozemok pod ovocinársku školku. Miesto za učiteľskou záhradou vo výmere cca 1.000m2 bolo z pastvy odlúčené, ohradené plotom a dané do prenájmu Jánovi Magulovi č. 36, aby pôdu vypracoval. Tohoto roku sa nemohlo zaškolkovať viac ako 108 plánok. Žiadna školka nemohla dodať pláňatá, pretože vlaňajšia zima zničila skoro všetky školky.

Kultúrny dom

V marci na válnom shromáždení sa rozhodli občania, že si postavia nový kultúrny dom a starý obecný dom predajú. Skutočnosť, že nikto na nich nátlaku nerobil, slúži im ku cti. Kedy sa uskutoční stavba, o tom budú rozhodovať finančné prostriedky. Toho roku sa navozilo kamenia, nakúpilo dosiek a začalo s planirovaním pozemku.

Návštevy na škole

Dňa 9. mája vykonal prehliadku školy pán škôldozorca Tomáš Blaho.

Koniec škol. roku

Vypuknutie vojny medzi Nemeckou ríšou a Sovietskym sväzom a pristúpenie Slovenskej republiky ku strane protibolševíckej malo za následok urýchlené ukončenie školského roku dňom 24. júna. Vysvedčenia sa vydaly s dátom 28. júna. Zápis na budúci školský rok bol prevedený v dňoch 25. a 26. júna.

Dávka za úradný výkon pri zápise

Rodičia boli nemilo prekvapení, keď sa začalo vyberať prvý krát okrem zápisného 1 Ks aj dávka za úradný výkon 5 Ks od každého žiaka.

Prepustenie zo školy

V tomto školskom roku zadosťučinili školskej povinnosti títo žiaci: Jozef tesák, žiak 7. roč., Štefan Magula, ž. 5. roč. a Anna Šándorová, žička 4. ročníka.

Prírastok inventára

Do žiackej knižnice pribudlo kníh, do učiteľskej ináč nebolo zakúpené nič pozoruhodného.

Wolley-ballové hrisko

V júni si žiactvo pod vedením učiteľa zriadilo wolley-ballové hrisko. Nebola to ľahká vec, veď miesto treba bolo vyplanirovať a navoziť naň štrku. Ale pevná vôľa všetko vzmôže. Všetky deti, 14 i 7 ročné, chlapci i dievčatá kopali, hrabali a navážali zem. Veru týchto 40 drobných deťúreniec naviezlo 10 vozov štrku, pri čom do voza zapriahali seba! Špeciálnu loptu v cene 230 Ks im daroval učiteľ. Od tých čias nedele nadobudly nového kúzla. Odpoludnia vidieť na vŕšku pri lipách často všetku trnavskú mládež, lebo hru si obľúbili aj mládenci, ktorí doteraz hrávali len fotbal.

Udržovanie školskej budovy

Stará budova z roka na rok je chatrnejšia, ale neopravuje sa. Dlážku by treba bolo vymeniť v celej budove, okná tiež. Celá budova veľmi trpí v posledných mokrých rokoch vlhkom, ale márne volá po odvodnení, hoci ono by sa dalo previesť bez haliera nákladu, čiste naturálnym plnením práce. Mokré pásy v byte stále vyššie vystupujú. Kuchyňa je taká vlhká, že soľ sa aj v najsuchšom počasí za jeden deň v soľničke rozpustí na vodu. V prostrednej izbe pod oknom a v kúte je mazľavá čierna huba. Nie div, veď zpod izby aj v najsuchšom čase vyviera pramienok vody! Pred školu sa vlani navozila dosť hrubá vrstva piesku, ale voda si sama vymyla studničku a jarček. Z toho je vidieť, že miesto od školu nebolo šťastne vyvolené. Ale jesto v celej obci dom na lepšom mieste postavený? Okrem Kňazového veru niet. Celá obec leží na najmokrejšom mieste chotára.

Zmena v názve školy

Rozhodnutím Ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave zo dňa 30. mája 1941 číslo 77.779/41-I/4a v smysle zákona č. 308/40 o ľudových školách bola tunajšia doteraz obecná ľudová škola premenená na rím. kat. ľudovú školu v Dol. Trnávke s platnosťou od 1. septembra 1941. Toto je teda posledný rok obecnej školy.

V Dolnej Trnávke dňa 31. augusta 1941
 
 
TOPlist