Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Rok 1940

Politické pomery.

   Politické udalosti vlivom zahraničia opäť zaujimajú predné miesto Zasahujú nepriamo do všetkých odvetví života obce.

Národný socializmus na Slov.

   Vnútropolitická konsolidácia ďalej pokračuje a tento rok môžeme považovať za prelom medzi doterajším svetonázorom a novým- národnesocialistickým pojatím života slovenskej pospolitosti. Júl 1940 priniesol aj zmenu slov. vlády. Namiesto Ďurčianskeho stal sa ministrom vnútra a hlavným veliteľom HG Šaňo Mach, ktorý po návrate z porád v Salzburgu vyhlásil na Slovensku začiatok národného socializmu. Ministerstvo zahraničia prevzal Tuka, ministerský predseda.

Zmena vlády.

   Nové zásady zaujimajú myseľ občanov, počúva sa rozhlas, číta sa denník Gardista a s veľkou zvedavosťou sa čakajú zmeny k lepšiemu, zvlášť postavenie cesty Lovča- D.Ždáňa, zdraženie dobytku a sníženie cien remeňa a textílií. Pretože náprava neprichádza hneď na druhý deň, rýchle nastáva ochladnutie, ba prechádza sa aj k šomraniu, prvý prejav nespokojnosti. V reči ľudu často počuť tie najrôznejšie výmysly cudzej propagandy. Bolo ich na stovky, ale ani jeden sa neukázal pravdivým.

HSĽS a HG

   Usmernovateľom politického života je naďalej HSĽS a strážkyňou štátotvorného smýšľania HG. Ich vedúci činitelia- Štefan Tesák, starosta a Štefan Majerský, s nesklátiteľným presvedčením riadia spomenuté politické organizácie. Vzájomný pomer Strany a Gardy, ktorý na mnohých miestach Slovenska trpel nesvármi, sa toho roku vyriešil: Garda je súčiastkou Strany.

Hospodársky život.

   V hospodárstve je toto vlastne prvý vojnový rok. Je charakterizovaný stúpnutím životných potrieb na úkor roľníctva. Produkty textilné stúply dvojnásobne, iné priemyslové výrobky sa tiež zdražily, ale ceny dobytku, ktorý je jediným zdrojom prijmov tunajšieho maloroľníckeho ľudu, ostaly nezmenené. V obchodoch možno kúpiť všetko, ale nedostatok peňazí u chudobných vrstiev znemožňuje im zabezpečiť sa čo len tým najnutnejším pre horšie časy, ktoré s určitosťou očakávajú. Kvalita tovaru veľmi klesla, najviac u textílií.
Potraviny dostať ešte voľne kúpiť okrem masti. Na cukor boly zavedené lístky- 1kg mesačne na osobu. Trnávka toľko cukru predtým nikdy neminula.

Počasie.

   Počasie bolo veľmi nepriaznivé, celý rok vlhký. Zima trvala dlho, jar začala neskoro, jarné práce boly skončené v polovici mája. Prvé sená sa kosily po 20.júni, ale časy aj vtedy boly dáždivé. No, najhoršie bolo s žatvou; pršalo každú chvíľu, obilie hnilo a rástlo v snopoch. Úroda bola o 25-30% pod normál.- Leto trvalo dohromady 10-15 dní. V polovici septembra už prišly dosť silné mrazy. Koncom septembra bolo treba v izbe kúriť. Od tých čias dážde a zima neprestaly, prvý sneh sa zjavil už v polovici októbra, ale zmiznul. Začiatkom decembra boly veľmi tuhé mrazy, snehu bolo veľa. Koncom Vianoc nastal odmäk a zdalo sa, že je po sanici. ale nie na dlho. Január priniesol novú ešte tuhšiu zimu.

Úroda.

   Úroda veľmi utrpela mokrým rokom; v obilinách o tretinu, na zelenine tiež, zemiaky boly dobré. Krmu bolo dosť, ale seno menej kvalitné.

Sociálne pomery.

   Pracovných možností bolo dosť, nezamestnaných nebolo, ale zárobky neprispely k zvýšeniu životnej úrovne, lebo nestačily kryť ani potreby z normálnych rokov vlivom stúpnutia cien.

Zárobky.

   Ako minulý, aj tento rok bol veľký počet robotníkov zamestnaný na poľnohospodárskych prácach v Nemecku, najviac vo Východnej marke. V priemyselnom odvetví pracovali len traja. Slobodný mohol poslať 30RM mesačne, tedy 270Ks, ženatý 40RM. Veľa robotníkov bolo zamestnaných na stavbe štatnej bezprašnej ceste na úseku Žarnovica- Hliník n.Hr a Skl. Teplice. Zárobok 25-30Ks denne. Štyria robotníci pracovali trvale na píle u Fridricha v D.Ždáni.

Ceny.

   Dobytok 4-6Ks kg živej váhy, ošípané 9Ks. maslo 18-22Ks, mlieko 1.50Ks, vajcia 40hal-1Ks. Zatiaľ čo ceny spomenutých produktov buď vôbec nestúply, alebo len veľmi málo, priemyslové výrobky sa zdražily o 100-200%. Ceny a kvalita textílií a obuvi sa staly skoro nedostupnými pre chudobné vrstvy. Ale plátať sa nedá stále, musí sa aj nové kupovať, hoci omnoho menej ako počas pokoja.

Sčítanie ľudu.

   15.decembra bolo po celom Slovensku prevedené sčítanie ľudu. Jeho výsledky, spracované sčítacím komisárom J. Kytkom sú nasledovné.

Po páde Francie sa do našej obce vrátily 3 rodiny a 1 slobodný, spolu 13 občanov.

Kultúra.

   Nové štátoprávne postavenie si vyžaduje omnoho viac osvetovej práce, než predtým. V prvom štvrťroku mal učiteľ J. Kytka 26 hodín sústavnej týždennej mimoškolskej osvetovej práce.

Divadlá.

   Nacvičené boly tri divadelné celovečerné kusy. Prvý sa hral na Tri krále; bol to obraz zo života ľudu v 3 dejstvách "Pani rychtárka" od F. Urbánka. Hra mala pekný úspech, vynikly najmä Fil. Tesáková a Verona Tesáková v úlohe rozvadených susediek. Pekne sa uplatnili aj Ján Majerský, Tobiáš a Božena Dovcovie. Krásne tunajšie kroje, starodávne zvyky spojené s príchodom jara (Morena) a piesne veľmi spestrily predstavenie.
Druhé predstavenie sa konalo o necelý mesiac, dňa 3.febr. 1940. Hraly sa dva kusy: Otče náš- dráma v 8-ich obrazoch a Keď mesiačik svietil, veselohra v troch dejstvách. Dedinčania sú náročný národ. keď si zaplatia dve koruny, chcú mať zábavy za vagón. No, tento raz jej mali! Dve celovečerné hry s prestávkami čo najkratšími trvaly od siedmej do dvanástej! Od hercov to vyžadovalo veľký výkon, zvlášť keď viacerí vystupovali v obidvoch kusoch. Najhoršie však bolo s prestavovaním javiska: v dráme 5 premien a vo veselohre 3. Obecenstvo už nehovorilo, že "to bolo krátke". Obe hry boly pekne prevedené. Dráma bola zahraná živo, obecenstvo malo v očiach slzy a mnohí nevedeli premôcť hlasitého plaču. Plakali aj na veselohre, ale od smiechu. Postarali sa o to dvaja komici zo starších ženatých hercov: Ján Tesák a Martin Gallo. Tesák je rodený herec; svoju úlohu previedol lepšie ako mnohí herci z povolania. No, veselohra utrpela ku koncu vyčerpanosťou hercov i obecenstva.

Oslava prvého výročia samostatnosti.

   Prvé oslavy štátneho sviatku dňa slobody vyznely mohutným manifestačným dojmom. Program v predvečer osláv dňa 13.III. bol nasledovný:

  1. lampionový sprievod od priestranstva pred obecným domom ku vatre Slobody, zapálenej Na hôrke,
  2. Gardistická hymna
  3. Veniec slov. ľudových piestní
  4. Spomienky z národnej slov. minulosti- reč učiteľa
  5. Jánošíkovské zbojnícke piesne
  6. Odzemok- tanec žiakov
  7. Kto za pravdu horí
  8. Spoločný odchod za spevu pochodových piesní

Účasť- vyše 150 osôb! Celá dedina vyrukovala, doma zostali len starci a malé deti, hoci počasie nebolo priaznivé a pochod do vŕšku cez množstvo topiaceho sa snehu nebol príjemný. Občianstvo bolo nadšené. Chlapi sotrvali v obecnom dome až do polnoci pri speve ľudových piesní.

14. marec 1940.

   Program:

  1. Slávnostné bohoslužby vo farskom kostole (účasť veľká)
  2. Počúvanie rozhlasu v Lovči
  3. Večer- akademia:
    1. Otvorenie akademie starostovi obce
    2. Bože, čos´ ráčil
    3. báseň žiaka a žiačky
    4. Päsť - sborová recitácia žiactva
    5. Náš 14. marec- reč správcu školy
    6. Divadelné žiacke predstavenie "Malý drotár"- dráma v 5-ich dejstvách- 24 osôb.
    7. Hej, Slováci

K žiackemu divadlu treba poznamenať, že to bol celovečerný kus, s veľkým počtom osôb, s veľkou výbavou a dramaticky ťažko prevediteľné. No, deti pekne zdolaly ťažkosti prednesu i vystupovania, učiteľ s manželkou zas prekážky s režiou i výbavou.

Kurz slovenskej historie.

   V dobe od 26. novembra 1939 do 31. marca 1940 bol zadržaný kurz slovenskej historie. Prednášateľom a správcom kurzu bol miestny učiteľ. Prebraly sa celé Hrušovského dejiny. Prednášalo sa najprv len v nedeľu, od januára aj v stredu večer. Po prednáške bývala debata, alebo iná prednáška národne- politicky výchovná, alebo poľnohospodárska. Na dvadsiatich večierkoch sa priemerne súčastnilo 47 osob (ženy boly len raz). Z toho vidno, že vec sa stretla s pochopením a záujmom.

Rádio v obci.

   V apríli 1940 sa prvýkrát rozozvučala membrána obcou a urbárom novozakúpeného prijímača. Všetko občianstvo sa shromáždilo, aby vypočulo tento spievajúci a hovoriaci zázrak. Dnes, keď prvá vlna záujmu už sa vyrovnala, možno zhodnotiť jeho význam. S najväčším záujmom sú sledované zprávy STK, politické referáty (red. Baču), priebeh slávnosti a manifestácií a divadlá a ľudové piesne.

Hospodárska ľudová škola.

   Od 1. novembra 1940 bola pričinením miestneho učiteľa zriadená hospodárska ľudová škola so sídlom v Lovči pre Lovču a Dolniu Trnávku. Na teoretické vyučovanie dochádzajú deti do lovčianskej školy v štvrtok. Správcom školy je Jozef Kytka.

Úverné družstvo.

   Dňa 3. novembra 1941 sa utvorilo v Lovči úverné družstvo s neobmedzeným ručením pre obce Lovču a Dolniu Trnávku. Z našej obce upísali 20-ti občania po jednom podiele.

   V Dolnej Trnávke dňa 31. decembra 1940
Jozef Kytka,
kronikár



Stanyk:-) 2006