Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Rok 1951

Politické pomery

Vojna na Korei pokračuje už druhý rok. Náš ľud sleduje jej priebeh. Šťastie je striedavé, raz je na strane severokorejčanov, po boku ktorých bojujú čínski dobrovoľníci, raz zase na strane američanov. Oči nášho ľudu sú neraz prestrašené, či z tejto vojny nevzkrsne nový svetový požiar. Predsudky sú posilňované svetovým napätím: američania vyzbrojujú západné Nemecko, Japonsko; ďalej je to iránsky naftový konflikt medzi angličanmi a tamojším obyvateľstvom, v jeseň zas vzbura Egypťanov proti Angličanom. Situácia je vážna.

Hospodárske pomery

Úroda tohoto roku oproti vlaňajšku bola veľmi slabá, najmä čo sa týka obilovín. Keď sa vlani urodilo na štvrtine 30q obilovín, tohoto roku nie ani polovičku, asi 10 – 12q. Úroda je malá, dodávkové predpisy veľké. Predpísané množstvo každý roľník odovzdáva priamo od mlátačky. Okrem obilovín sú vysoké kontingenty ľanu, kapusty, kalerábu, uhoriek; veľmi vysoký je kontingent mäsa a mlieka: mäsa 8960 kg, mlieka 72.000 l.
Úroda sena, mládze a ďateliny bola veľmi dob rá.

Počasie

Poveternostné pomery boly pomerne dobré. Jar začala normálne, leto bolo teplé, nie však veľmi horúce, občas pršalo aj cez žatvu, ktorá začala v prvej polovici júla. Jaseň je veľmi dobrá, pekná; celý september, október i november. Jasenné práce sa previedly veľmi dobre.

Kultúrne pomery

Osvetová činnosť aj v tomto roku sa prejavila najmä v divadelníctve a to v rámci novozaloženého ČSM, kde sa o činnosť zasluhuje najmä jeho predseda Jozef Kováč, študent, Albín Magula, krajčír. pomocník a Ján Dovec, stolársky pomocník.
Zahraly sa tieto divadelné hry: "Maria Magdaléna", "Márnotratný syn" a "Kamenný chodníček". Všetky hry boly zahrané veľmi dobre, návšteva z okolitých obcí bola veľmi dobrá. S hrou "Márnotratný syn" bola tunajšia mládež na zájazde v Prochote. O divadelnú činnosť sa horlivo stará učiteľ Ladislav Dekýš, tunajší rodák, pôsobiaci na Strednej škole v Hliníku nad Hronom.
Osvetovej činnosti veľmi dobre slúži miestny rozhlas, najmä na čítanie aktuálnych prednášok alebo na zábavné relácie, ktoré trikrát pre obveselenie občanov zadržali spomenutí horliví pracovníci ČSM.
O program na verejné oslavy, ktorých bolo počas roku päť, sa postarala národná škola.
Počas roku prebiehaly rôzne akcie, ako hladanie mandelinky zemiakovej, nástup do mierovej žatvy, výstava kníh.
Je chvályhodné, že predseda MNV, Jozef Kováč, je v osvetovej práci nápomocný všetkým složkám.
Činnosť nášho ČSM je patrične hodnotená na okresnom vedení. V celookresnej súťaži o najväčší počet odpracovaných hodín počas mierovej žatvy sa naši chlapci a dievčatá umiestnili na prvom mieste. Ako odmenu obdržali rôzne veci v hodnoter 9.000 Kčs, ako: deväť párov teplákových súprav, fotbal na hranie, na volejbal, rakety na ping-pong a pod.

Dedinské divadlo

Do osvetovej činnosti obce patrí aj vystúpenie Dedinského divadla v tunajšej obci a to v marci pred Veľkou nocou. Členovia tohoto súboru boli našimi hosťami dva dni. Zahrali nám divadelné hry: "Ženský zákon", "Zázračný salaš" a pokrokovú hru "Tvrdohlavci". Najväčší úspech dosiahli členovia Dedinského divadla z Bratislavy v hre "Ženský zákon", čo tunajšie obyvateľstvo kvitovalo búrlivým potleskom,

Športovci

Ti tiež vystupuje mládež. Ona nevzdeláva len ducha, ale posilňuje aj svoje telo, lebo si je plne vedomá, že: "V zdravom tele zdravý duch". Prejavil sa záujem o fotbal. Zahraly sa dve stretnutia s lovčianskym mužstvom. Prvé stretnutie sa skončilo s neúspechom pre našich chlapcov 1:7, druhé v pomere 1:1. Treba však podotknúť, že naši chlapci tohoto roku venovali málo pozornosti tréningu a k tomu najlepší hráči neboli prítomní.
Okrem fotbalu sa počas roku venovala značná pozornosť volejbalu. Tejto hry sa zúčastňovali aj starší. Hrávalo sa u Miškov pred stodolou.
V novembri začala sezóna na ping-pong. Hrávalo sa vo veľkej sále kultúrneho domu.

Umelé osemeňovanie

Od jari bolo zavedené osemeňovanie kráv. Plemení býci boli nielen z našej obce, ale aj z ostatných obcí odstránení. Osemeňovanie prevádzajú zootechnici z inseminačnej stanice vo Sv. Kríži n/Hronom. Keď je potrebné, zavolajú sa telefonicky.

Nový obchod

Je známe, že naša obec dosiaľ nemala riadneho obchodu, kde by bolo možno kúpiť bežné potrebné veci. Zásluhou predsedu Jozefa Kováča, č. 24 bola zriadená "Jednota". Jej úradné otvorenie bolo 1. októbra. Zprvu boly ťažkosti v jej umiestnení. Nebolo vhodnej miestnosti. Potom sa rozhodlo, že na tento účel sa upraví hasičské skladište. Stalo sa. Miestnosť hlavná, aj vedľajšie miestnosti plne vyhovujú svojmu poslaniu, obchodné zariadenie je pekné. Ako predavačka nastúpila Božena Dekýšová, č. 13. Vo svojom povolaní od počiatku prejavuje bystrosť a záujem.

Nový duchovný

Na jar ostala lovčianska fara prázdna. Tam pôsobiaci vlastenecký farár, arcidekan, Andrej Kalmančok, stratil priazeň ľudu a preto sa odsťahoval do Banskej Bystrice.
Farská budova spustla, osirela. Takouto bola až do augusta. Lovčianski veriaci chodievali na sv omšu do našej obce, kde nás vysluhoval, sv. omše slúžil dp. farár Laurinc Čierny, penzista, tráviaci dovolenku vo svojom rodisku v Hornej Trnávke. V našej obci bol veľmi obľúbený a pôsobí u nás od polovice minulého roku.
V auguste ožila aj lovčianska fara. Zavítal nový dp. farár, dekan Dr. Michal Balko, pôsobiaci doteraz v Banskej Bystrici. Ľudia ho prijali s veľkou radosťou.

Autobusová linka

Dolná Trnávka sa dožila veľkej radosti. V októbri bola otvorená autobusová linka Sv. Kríž n/Hronom – Hliník n/Hronom. Z tejto príležitosti bolo pohostenie zástupcov ČSAD a zástupcov ONV, všetkých spolu asi 30 členov.
Autobus stal sa pravou rukou každého občana, či žiaka, robotníka alebo roľníka. Trnávka prestala byť odstrčenou, západlou dedinkou; je už spojená so svetom.

Kroje zanikajú

Naša obec kráča s duchom času. Modernizuje sa: má betónové chodníky, ľuďom všestranne slúži elektrina, máme kultúrny dom, cez našu dedinu premáva autobus. Aby pokrok bol úplný, naše dievčence, vlastne dievky smelo nastupujú, často nerozmyslene a neúčelne, túto cestu. Sukne sa stávajú nepotrebnými, zbytočnými. Tu i tam sa jedna prevlečie do šiat, ostatné ju nasledujú. Šaty stávajú sa nutnosťou, módou. Za nim ako tieň kráča prehliadka zimných kabátov.
Škoda len, že ich jediná okrasa, pekné vrkoče vlasov, stáva sa zbytočnou. V jeseň ich už nevidieť ... Zdá sa, že pýcha sa stala ošklivým veliteľom a pekná tradícia s prísnosťou rodičov pred ňou zbabele ustupuje.

Prietrž mračien

Dňa 17. júla popoludní strhla sa nad naším chotárom veľká prietrž mračien. Bolo to práve uprostred žatvy. Ľudia spokojne pracovali na poli. Prietrž mračien prišla celkom nečakane a rýchle, že mnohí nestačili s poľa domov dobehnúť. Prudký dážď trval jednu hodinu. Za túto dobu napršalo toľko vody, že hrste i kríže obilia boly hneď vo vode. Všetky jarky premenily sa v dravé rieky, ktoré braly sebou zem, kamenie i stromy a všetko toto bolo nanesené na ceste povyše i pozdola dediny. Cesta i priepusty boly zahatané. Na osdstraňovanie tohoto nánosu sa na druhý a tretí deň zúčastnili ľudia z celej dediny i s povozmi. Dedina počas tejto chvíle bola premenená v jazero. Celou dedinou tiekla voda ako v Hrone, že by bolo možno loďkou plávať. Prúd vody bol taký silný, že bral celé jedle, čo boly složené pri ceste. V izbe u Záhorcov bolo vody po kolená. Túto potom vynašali vedrami členovia hasičského sboru.

Sedem kg masti

Tohoto roku, myslím poslednú čiastku roku, je veľmi málo zakálačiek a aj na rok ich bude málo. To preto, lebo z každej ošípanej, neprihliadajúc na jej váhu, je nutné po zabití odviesť štátu za úradnú cenu sedem kg masti! Z prasaťa, asi tak sto kilového, ako sa u nás veľa zabíja, je to všetka masť, keď neprihliadame na slaninu.

Zamestnanie obyvateľov

Žijeme v dobe budovania socializmu. Hľadajú sa nov é, lepšie formy práce. Spôsob hospodárenia na úzkych roličkách, ako to bolo doteraz, je už zastaralý, neproduktívny. Takto sa neopláca gazdovať, bolo by treba kráčať s dobou. Po susedných obciach, v Hliníku, v Dolnej Ždani a v Prestavlkoch sú roľníci sdružení do JRD (jednotné roľnícke družstvo), kde sa pracuje na poli spoločne, strojmi. Veľké sú v tom výhody.
Naši občania nemajú ešte porozumenie pre prácu kolektívnu; každý pracuje na svojom. No, mladej generácii sa nechce akosi pracovať na poli. Hľadajú si ľahšie, lepšie zamestnanie, čo v minulosti nebolo. Tak mnohí sú zamestnaní v slievárni v Hliníku nad Hronom, niektorí zas na stavbe továrne vo Sv. Kríži n/Hronom, mnohí zas v Bratislave a dvaja ako slievači v Kremnici.
Ako administratívni úradníci na RSD vo Sv. Kríži n/Hronom sú zamestnaní Ľudevít Magula, Ladislav tesák a Margita Kružicová; v Želiezovciach na RSD: Ján Kysel a Ľudmila Gallová; v Bratislave u ČSD je zamestnaná Filoména Škriniarová. Ako politický pracovník na krajskej odborovej rade je zamestnaný Peter Tesák v Bratislave. Ako traktorista vo Sv. Kríži n/Hronom na strojovej stanici je zamestnaný Julius Slanina. Službu štátneho cestára na ceste Lovča – Dolná Ždaňa vykonáva Tobias Dovec. V stolárskej dielni Ľudevíta Kemiača, teraz národný podnik, je zamestnaný ako stolársky pomocník Štefan dekýš, č. 13 a Ján Dovec.
Ako vidieť, život v dedine je rozhýbaný, uberá sa novým smerom.

Úmrtia a narodenia

Zomreli: Jozef Kúšik č. 15, Jozef Magula č. 8, Ján Kružic, č. 3, Pavlina Magulová č. 48, Anna Magulová (známa každému ako: Tetka s Kňazovýho)
Narodili sa:

V Dolnej Trnávke dňa 31. decembra 1951
M. Dekýšová, uč.
kronikárka.



Stanyk:-) 2006