Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Rok 1967

Politické pomery

Politický život sa temer nelíši od predchádzajúcich rokov. V našej obci ľudia sa do politiky zapájajú málo, nie sú aktívni. V dedinskej organizácii komunistickej strany je organizovaných celkom 8 členov. Sedem občanov je organizovaných v závodoch, kde pracujú. Všetci straníci sa schádzajú na schôdzkach, na ktorých riešia jednak problémy straníckeho života, jednak otázky verejného života v obci. Ide im o to, aby obec bola pre občanov dobrým prostredím po stránke vzájomného spolužitia, po materiálnej i kultúrnej.

Myslenie ľudí

V porovnaní s minulosťou sa myslenie občanov veľmi zmenilo. Možno povedať, že len veľmi malá časť občanov myslí po starom. Medzi takýchto patria niektoré staršie ženy ( nad 60 rokov) a len veľmi málo mužov. Zmenili sa názory na celkový spôsob života. Ak kedysi občania sa oddávali prílišnému sporeniu a odriekaniu sa rôznych vecí, dnes sa snažia zarobené peniaze obrátiť na rôzne predmety a veci každodenného života. Potrpia si na pekné nábytky, potreby pre domácnosť, šaty, jedenie; mladí sa radi zabavia a majú zmysel pre poznávanie vlasti i zahraničia. Ľudia myslia nielen na prácu, ale i na to, ako vhodne stráviť voľný čas. Temer pravidelne občania sledujú televízne noviny a čítajú dennú tlač, Pravdu, Roľnícke noviny, Smer, Smenu. Veľkej obľube sa teší najmä mládežnícky denník Smena a z týždenníkov je to hlavne časopis žien - Slovenka.

Počasie

Jar bola normálna: ani nie daždivá ani suchá. Oproti priemeru bolo leto veľmi teplé a suché. Najvyššie teploty boli začiatkom júla, vyše 30°C. Nepršalo v dobe od 10. júna do 20. augusta. Jeseň bola veľmi pekná. Prvý sneh napadol po lovčianskej hostine. Katarína bola na ľade , Vianoce na blate. Zima bola mierna.

JRD - hospodárenie

Nakoľko počasie bolo pre poľnohospodárov priaznivé, previedli dolnotrnavskí družstevníci všetky poľné práce dobre, kvalitne a v agrotechnických termínoch. Toto sa potom odrazilo v pomerne dobrej úrode všetkých produktov. Vo vzťahu k poľným prácam bolo počasie priamo ideálne. Ak k tomu pridáme svedomitosť našich družstevníkov pri prevádzaní všetkých prác, tak potom úroda je predpokladaným správnym výsledkov všetkých uvedených činiteľov. Hektárové výnosy boli nasledovné: obilie v priemere - 39q/ha ( bola však aj taká parcela, kde sa na hektári urodilo až 51,8q pšenice), zemiaky 150q/ha, mak 8q/ha.

V rozhlase

O tom, že úroda našej pšenice bola jednou z najvyšších v Stredoslovenskom kraji, svedčí aj skutočnosť, že čsl. rozhlas, štúdio v Banskej Bystrici vysielalo o tom reláciu.

Krmoviny z lúk i z ornej pôdy boli tiež v dostatočnom množstve a kvalitné.

Žatva prebehla veľmi hladko. Všetko pokosil kombajn. Ak si pomyslíme. že kedysi žatva bola jednou z najťažších prác a ktorá si každoročne vyžadovala ruky všetkých občanov (nielen družstevníkov), tak v tomto roku to bolo k neuvereniu. Žatvu vykonal kombajn, dvaja traktoristi odvážali zrno a dvaja družstevníci ho pomocou zrnometu uskladňovali. Aby ostatní družstevníci mali čo robiť, tak im predseda JRD dal štetiť cestu na stredisku JRD! Okrem tohoto sa budovala nádrž na pohonné hmoty.

Výroba

Výroba v JRD je zameraná na rastlinnú aj živočíšnu. Rastlinná výroba sa orientuje na pestovanie pšenice, jačmeňa a viky; okrem toho sa v menšom pestuje kukurica na zrno a zemiaky; pre kŕmne účely sa pestuje kukurica aj na siláž; na jednom - dvoch hektároch sa pestuje aj mak, ktorému sa v tunajších podmienkach darí dosť dobre.

Je to sortiment pomerne široký, no pre dodržiavanie osevných postupov potrebný a tiež pre riadny chod živočíšnej výroby nevyhnutný.

Z krmovín na ornej pôde sa v tunajšej obci pestuje ďatelina červená; lucerke sa tunajšej pôde, chudobnej na vápno, nedarí dobre. Ďatelina červená dáva dve dobré úrody do roka.

Hnojeniu pôd priemyselnými hnojivami tunajší družstevníci venujú veľkú pozornosť. Zatiaľ čo v celoštátnom merítku sa na hektár pôdy priemyselných hnojív v čistých živinách dáva 90 kg, tak v tunajšej obci je to 170 kg i viac.

Živočíšna výroba je zameraná na chov dojníc, výkrmového dobytka a nosníc ako aj ochovu prasiec. V tejto výrobe sa dosahujú tiež dobré výsledky. Tak dojivosť celoročná na ustajnenú dojnicu činila 2200 litrov, čo je v porovnaní s minulými rokmi pomerne dobré, nie však uspokojivé. U sliepok sa dosiahlo 173 vajec do roka na jednu nosnicu, u prasníc 16 odstavčiat do roka. Aj keď je chov sliepok rentabilný, bude JRD musieť od tohoto chovu upustiť a to preto, lebo sliepky odčerpávajú družstvu prevažnú časť kŕmneho fondu zrna, ktorých sa potom nedostáva do ostatných odvetví živočíšnej výroby.

Doplatky

Doplatky za predchádzajúci rok boli dobré, a to 19 Kčs za každú pracovnú jednotku. Boli to najväčšie doplatky medzi okolitými družstvami a v okrese vôbec.

Výstavba obce

V tomto roku bola dokončená stavba obchodnej bunky. Stavbu ukončila pracovná skupina okresného spotrebného družstva z Novej Bane. Celkový náklad činil 430000 Kčs. Spočiatku sa na výstavbe podieľali aj tunajší občania. Podľa uznesenia rady miestneho národného výboru mala každá rodina zadarmo odpracovať 24 hodín. Prevažná časť rodín si túto povinnosť vykonala, no našli sa aj také rodiny, ktoré si túto povinnosť nevykonali a neodpracovali ani hodinu. Chválabohu, týchto rodín bolo len málo. Nový obchod i pohostinstvo boli dané do prevádzky až v jesennom období.

Ďalšou stavbou, ktorá sa v tomto roku započala, bol dom smútku, na ktorú stavbu nám ONV zabezpečil 15000 Kčs; časť materiálu - 4000 ks tehly- mal miestny národný výbor z minulých rokov. V tomto roku sa stavba postavila až po strechu, teda len obvodové murivo; budúcim rokom sa s prácami bude pokračovať.

Okrem uvedeného sa v hornej časti obce prevádzala výstavba ciest. Na tieto práce nám ONV poukázal 65000 Kčs.

Pri uvedených stavbách mal MNV veľké ťažkosti s pracovnými silami, nakoľko v tunajšej obci ich nebolo, preto prichádzali do tunajšej obce pracovať 4 dôchodci z Dolnej Ždane.

Celkom v jeseň previedla sa obnova fasády brizolitom na budove školy a to v sume 10000 Kčs.

Rodinné domy

S výstavbou nových rodinných domov započali Štefan Magula a Anton Kúšik.

So stavbou domov sú v obci ťažkosti, pretože pre plánovanú priehradu na Hrone je v tunajšej obci stavebný uzáver. Kto stavia, robí tak viac - menej na vlastnú päsť. ONV potom stavebníkom vymeria finančnú pokutu - 500 až 1000 Kčs. V Dolnej časti obci ONV nechce v žiadnom prípade stavby povoľovať. Nebyť stavebného uzáveru, stavalo by omnoho viacej občanov.

Úbytok žiakov

Počet žiakov klesol na 31, čo je nie dostatošné množstvo na dve triedy. preto z rozhodnutia ONV - odboru školstva v Žiari nad Hronom žiaci 4. a 5. ročníka počnúc 1.septembrom boli odsunutí do Lovče a do tunajšej školy začalo chodiť len 15 žiakov 1. až 3. ročníka. - Perspektíva tunajšej školy pre budúcnosť je nie práve najlepšia. V tomto roku sa napr. nenarodilo ani jedno dieťa, v minulom roku dve.

Zlodeji.

Začiatkom decembra sa do nášho obchodu nasťahovali nevolaní hostia - zlodeji a odcudzili rôzny tovar v hodnote 2100 Kčs. Privolaní príslušníci bezpečnosti započali pátranie, ale bezvýsledne.

Omša po novom

Od leta tohoto roku sa omša v kostoloch začala odbavovať po novom, slovensky; upustilo sa z nariadenia vyšších cirkevných orgánov od omše latinskej.

Futbal

Futbal je na tej istej úrovni ako po minulé roky; na konci jarného kola sa tunajší futbalový oddiel umiestnil na 8. mieste. Na futbalovom turnaj v hornej Ždani tunajší futbalisti obsadili 1. miesto.

Kultúra

Po stránke kultúry bola v roku stagnácia. Mladež sa málo činila. Hostina bola po prvý krát po 38. rokoch bez divadla!

V Dolnej Trnávke 31.12.1967
Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006