Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


ROK 1972

Politické pomery

Komunistická strana československa si plne získala dôveru všetkých občanov. Títo jej veria a usilovne plnia program výstavby socializmu po XIV. zjazde KSČ na všetkých úsekoch národného hospodárstva. Pod vedením KSČ životná úroveň ľudu rapídne stúpa. Vidieť to na každej rodine. A práve toto dodáva všetkému ľudu v našej vlasti,. a teda aj v Dolnej Trnávke, životný zápal, elán a utvrdenie, že socialistické zriadenie je lepšie než kapitalistické. Naši ľudia porovnávajú situáciu u nás so situáciou na západe, kde ešte dnes sa robotníci pomocou štrajkov a demonštrácií domáhajú ľudských práv a zlepšenia životných podmienok.

V tomto zmysle jednalo aj októbrové plénum UV KSČ na svojom zasadnutí o ideologických otázkach v spoločnosti. V podstate ide o to, aby sa myšlienka socializmu hlboko zakorenila v myslení ľudu, tak robotníkov ako aj inteligencie a hlavne mládeže. Treba, aby každý vedel, v čom je sila socializmu, jeho veľké ciele a poslanie v dejinách ľudstva, do vedomia ľudu sa vštepuje aj myšlienka, že imperializmus je najväčším nepriateľom socializmu, vymýšľa rôzne formy boja proti socializmu a to najmä na ideologickom fronte. Je stále v strehu, číha na svoju príležitosť, aby mohol socializmus povaliť.

Toto všetko sa vysvetľuje nášmu občanovi pomocou oznamovacích prostriedkov a na schôdzkach spoločenských organizácií.

Dedinská organizácia KSS

Dedinská organizácia KSS je malá, má len 6 členov. Predsedom je Ladislav Dekýš č. 69. Pod jeho vedením si získala dôveru občanov. Cieľom DO KSS je, aby sa plne uplatňovala politika strany, tak v myslení občanov ako aj na hospodárskom úseku. Dedinská organizácia usmerňuje v tomto duchu prácu MNV, všetkých spoločenských organizácií a dbá aj,aby si JRD Vtáčnik, dvor Dolná Trnávka, plnilo všetky výrobné úlohy. DO KSS pracuje podľa plánu práce, vypracovaného na jednotlivé polroky. Na členských schôdzkach strany sa riešia všetky úlohy týkajúce sa verejného života v obci, činnosť spoločenských organizácií, ale aj výstavby a skrášľovania verejných priestranstiev v obci a mnohé iné aktuálne otázky.

Okrem základných členov je v obci ešte ďalších 6 členov registrovaných, ktorí sú organizovaní v závodných organizáciách KSS pri rôznych závodoch. DO KSS urobila opatrenia, aby niektorí členovia strany boli zo závodných organizácií preradení do DO KSS pre posilnenie jej členskej základne. Členské schôdzky DO KSS sa konávali pravidelne každý mesiac. Účasť na nich bola veľmi dobrá a zúčastnňovali sa na nich okrem základných členov aj registrovaní členovia.

V tomto roku si DO KSS vytýčila cieľ a to prijať do svojich radov nových kandidátov. Zameria sa na mladých občanov oddaných veci socializmu, ktorí by boli platnými členmi pre DO KSS.

Volebný program NF

Ešte v predvolebnom období si každý NF v obci vypracoval volebný program, s ktorým sa kandidáti na poslancov predstavili svojim voličom. Volebný program zahrňoval všetky akcie, ktoré sa počas päťročného volebného obdobia majú previesť. V Dolnej Trnávke volebný program obsahoval tieto dôležité práce: ukončenie prastavby Kultúrneho domu, výstavba cesty v hornej časti obce smerom ku cintorínu, rozšírenie elektrickej siete na IBV odprášnenie ciest na IBV, rekonštrukcia miestneho rozhlasu a úprava priestranstva pred Kultúrnym domom.

Z uvedených akcií najdôležitejšou bolo dokončenie rekonštrukcie kultúrneho domu. Prestavba KD sa stala predmetom jednania na schôdzkach MNV ako aj plenárneho zasadnutia MNV a tak isto sa prejednávalo na členských schôdzkach strany. Bola to akcia č. 1.

Kultúrny dom - pokračovanie vo výstavbe

V tomto roku sa pokračovalo v započatých prácach na prestavbe KD. Predovšetkým boli vymurované všetky priečky, komíny, bola prevedená omietka zvnútra i zvonka, bolo prevedené zabetónovanie všetkých plôch pod parkety a dlážku, ďalej to bolo vybetónovanie schodišťa. Je len samozrejné, že bola prevedená elektro a vodoinštalácia. Bolo tiež prevedené zamurvanie všetkých okien a bola položená dlažba na terase. Všetky murárske práce, okrem brizolitu prevádzal Ondrej Kysel.

Námet na tancujúci pár na fasáde KD vyhotovila učiteľka II. ZDŠ v Žiari nad Hronom - Mária Zaťková. Aj v tomto roku bola radou MNV určená pracovná povinnosť pre všetky rodiny, v takej istej výške ako v minulom roku, t.j. 16 hodín + 8 hodín na každého chlapa od 15 do 60 rokov, okrem hlavy rodiny. Tieto práce si temer všetky rodiny splnili.

Doplnok k rozpočtu

Rozpočet na všetky práce spojené s prestavbou KD sa ukázal ako nedostatočný. To preto, lebo sa nerátalo s niektorými prácami. Oveľa viac sa zo starého KD zvalilo, ako bolo plánované aj spotreba materiálu bola väčšia (tvárnice, tehly, cement, atď). Okrem toho sa zakúpilo 11 akumulačných pecí, s ktorými rozpočet (44000 Kčs) nerátal.

Z uvedených príčin bol vypracovaný doplnok k pôvodnéhu rozpočtu vo výške 248000 Kčs. Tento rozpočet bol aj ONV schválený. Keďže sa jedná o "Akciu Z", z uvedenj sumy je potrebné 30 % hodnoty vytvoriť brigádnicky a z vlastných zdrojov.

Hospodárenie na JRD

Pomery v zlúčenom JRD sa konsolidovali. Stalo sa tak zásluhou energického predsedu JRD Emila Magulu. V zlúčenom JRD sa spočiatku prejavoval lokálpatriotizmus. Vedúci dvorov a aj iní funkcionári vo vedení JRD sa snažili vo všetkom uprednostňovať JRD vo svojej obci. Nechápali, nechceli, alebo nevedeli pochopiť, že zlúčením vzniklo jedno družstvo a že treba bedliť rovnakou mierou nad prácami vo všetkých dvoroch. Je nemysliteľné, jeden dvor uprednostňovať ( napr. : v strojovom parku, v zbere úrody, rýchlejším prevedením niektorých poľnohospodárskych prác a pod.) a druhý zanedbávať. Ťažkosti sa javili v zavádzaní rovnakých noriem za určitú prácu a tiež v odmeňovaní. Každé družstvo kedysi používalo svoje vlastné normy, aj odmeňovanie a v zlúčenom JRD si mysleli, že ich normy sú najlepšie.

Ťažkosti boli aj v tom, že členovia jedného hospodárskeho dvora si mysleli, že doplácajú na iný hospodársky dvor, pretože pri zlučovaní nie každé družstvo vnášalo do spoločného hospodárenia rovnako veľký vklad, či už finančný alebo materiálny. Po tejto stránke veľmi dobre situované bolo JRD Dolná Trnávka a JRD Prestavlky. Tak napr. JRD Dolná Trnváka do spoločnésho hospodárenia vstúpilo so zabezpečovacím fondom 500000 Kčs a mimoriadne dobrým strojovým parkom aj stavom krmív. Malo dostatočný počet traktorov a závesného náradia, 2 nákladné autá, osobné auto Fiat 123, objemové vozy, administratívnu budovu v hodnote 800000 Kčs. Dosahovalo pomerne dobré výsledky v živočíšnej výrobe najmä v odchove odstavčiat.

Podobný stav bol na JRD v Prestavlkoch. No ani zďaleka nemožno takto hovoriť o hospodárení na bývalom JRD v Hornej Ždani a v Hornej Trnávke. Tieto dve družstvá dosahovali veľmi slabé hospodárske výsledky, z ktorými sa zaraďovali medzi veľmi slabo prosperujúce JRD v okrese. Ako takéto, do spoločného JRD nepriniesli temer nič. Nemali žiaden zabezpečovací fond ani dostatok strojov, a nemali ani dobré výsledky v živočíšnej výrobe. Pracovná morálka na týchto bývalých JRD bola veľmi slabá.

Preto niet divu, že po zlúčení v jedno JRD nešlo všetko hladko, že neboli jednotné názory v myslení, že bolo treba postupne prekonávať veľa ťažkostí, nezrovnalostí. Pomerne veľkou ťažkosťou bolo preklenutie názoru na záhumienkové hospodárenie. Zatiaľ čo napr. v Dolnej Trnávke bolo zaužívané spoločné obhospodarovanie záhumienok a družstevníci si ponechávali vo vlastnom obhospodarovaní len 5 árov na najnutnejšiu zeleninu, po iných dvoroch trvali členovia družstva na polhektárovom záhumienku. Okrem toho nemali tu urobený poriadok so záhradami. Mnohí mali veľké záhrady a rozloha týchto sa im nepočítala do výmery záhumienky. Takýchto nezrovnalostí bolo viacej. V tomto roku sa ich nepodarilo všetky odstrániť.

V tomto roku k JRD Vtáčnik bol pričlenený aj Prochot, kde sa doteraz hospodárilo súkromne. Z toho dvora pribudli pracovné ženské sily.

Počasie

Ako celok, sa počasie v ročnom úhrne veľmi neodklonilo od normálu. Boli menšie výkyvy v teplote ako aj v zrážkach. Hodno spomenúť, že mesiac január a február, ktoré sa vyznačujú v roku najnižšími teplotami, boli veľmi teplé a bez snehu. Tak vo februári bývala cez deň teplota 8 - 12 °C. Nebolo treba veľa kúriť, mráz nebýval ani v noci.

Jar bola mimoriadne pekná, suchá, až boli obavy zo suchoty. Taký bol najmä február a celý marec a prvé dva dni z apríla. Potom nastal v počasí veľký zvrat. 3. apríla začalo pršať a prepŕchalo temer denne až do 20. mája, teda viac než poldruha mesiaca.

22. a 23. apríla boli veľké mrazy, vyše - 5°C. Zamrzli kvety na rozkvitnutých stromoch (čerešne, slivky), úplne. Pred týmito mrazmi bolo pomerne teplo a tak rástli hríby - masliaky, čo je zjav zriedkavý.

Poľnohospodárske práce

Veľmi teplá jar umožnila započať s jarnými poľnohospodárskymi prácami už vo februári . Do konca marca bolo všetko posiate a k príchodu dažďov ( 3. apríla) boli čiastočne posadené aj zemiaky. Tieto však počas dlhotrvajúcich dažďov zväčša zhnili a museli sa sadiť po ukončení dažďov (20. mája), nové zemiaky.

Žatva začala dosť neskoro - 12. augusta. Cez žatvu dosť pršalo a preto žatva bola dosť ťažká. Obilie bolo prerastené burinou a ptreto úroda obilovín bola slabá. Žatva skončila až po 15. septembri.

Šport

Keďže február bol pomerne teplý a suchý, začali naši futbalisti s prípravným zápasom už vo februári. Ihrisko bolo veľmi dobré, suché. Prvý prípravný zápas sa hral doma 28.2.1972 a to s Lehôtkou pod Brehy v pomere 3:1. Druhý hrali 5.marca naši futbalisti doma s Tekovskými Nemcami v pomere 8:3. Dňa 12.3. sa dolnotrnavskí futbalisti zúčastnili na zimnom futbalovom turnaji v Piteľovej, za účasti družstiev: Piteľová, Lehôtka pod Brehy, Dolná Ždaňa a Dolná Trnávka. Prvý zápas hrali naši futbalisti s Lehôtkou pod Brehy a vyhrali v pomere 2:1, a druhý zápas s Dolnou Ždaňou vyhrali 3:1. a tak sa stali víťazom turnaja a získali pohár.

Veľmi platnou posilou nášho družstva sa stal stredný obranca Milan Putiš zo Žiaru nad Hronom. Ukázalo sa to v jesennom kole, keď naši futbalisti dosahovali mimoriadne dobré výsledky, tak na domácom ako aj na súperovom ihrisku.

Prezimovali na 1. mieste. Takto vzkrsla nádej na postup do I.B. triedy. Pre dosiahnutie tohoto cieľa bola zameraná aj zimná príprava. Tréningy veľmi svedomite viedol Kamil Tesák.

V Dolnej Trnávke 31.12.1972
Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006