Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Rok 1959

Politické pomery

Rok 1959 sa započal vypustením ďalšej družice zeme o veľkej váhe a so živými zvieratami v sebe. Táto skutočnosť dokazovala obrovskú vyspelosť Sovietskeho sväzu v raketovej technike a najmä v tom, že sovietska veda sa dáva v plnej miere do služieb mieru.

Tento rok je pamätný predovšetkým historickou cestou predsedu rady minisrov SSSR s. Chruščova do Spojených štátov amerických. Do celéhosveta ako blesk sa rozšíria zprávao vyhlásení s. Chruščova, v ktorom navrhuje úplné a všeobecné odzbrojenie štátov na celom svete.

Kultúrny život

Po celý rok sa pravidelne týždenne premietali v kultúronom dome celovečerné filmy. Návšteva na filmoch činila priemerne 35 občanov.

Z divadiel boli odohrané za réžie Ladislava Dekýša tieto dve hry s dospelou mládežou: veselohra "Všadebol" a to vo februári. V tejto hre sa dobre svojich úloh zmocnili Ľudevít Boška, Milan Tesák a Ladislav Dekýš. Druhá hra bola odohraná na hostinu 16. novembra a to hra "Pytliakova žena". Hlavné postavy s úspechom vytvorili Adela Dekýšová a Milan Tesák.

Žiaci národnej školy odohrali tiež dve rozprávkové hry. V júni na MDD (medzinárodný deň detí) zahrali hru "Červená Katuška", kde hlavnú úlohu vytvorila Milka Magulová. Druhú hru zahrali 26. decembra a to hru "Medová rozprávka". Obidve hry boli zahrané s úspechom.

Na družstevnej škole práce bolo v jarnom a v zimnom období prednesené 13 poľnohospodárskych prednášok z oboru živočíšnej a rastlinnej výroby. Prednášať chodili pracovníci z Okresného národného výboru v Kremnici.

V jesennom a zimnom období boli prednášky spojené s premietaním odborných filmov. V decembri započali aj prednášky ČSČK (Československý červený kríž). Prednášal obvodný lekár MUDr. Profous. Kurz navštevovalo 25 žien.

Televízia

Prvé televízory si v obci kúpili Kalman Tomáš, Jozef Dekýš 53, Ladislav Tesák a Milan Tesák 33 a bol zakúpený televízor pre osvetovú besedu. Televízor osvetovej besedy bol zakúpený z prostriedkov osvetovej besedy, miestneho národného výboru a jednotného roľníckeho družstva. - Obraz na obrazovkách nebol vždy najlepší, no dalo sa naň dívať. Táto novinka priťahovala k sebe ľudí vo veľkom. Aj starší občania začali sa zaujímať o televíziu, najmä o športové prenosy. Pri televízore osvetovej besedy, umiestnenom v škole, bolo vždy plno ľudí, predovšetkým mládeže.

Šport

Náš futbalový oddiel začal na jar úspešne a prebojoval sa do III. triedy medziokresnej súťaže, kde si v jesennom kole počínal veľmi úspešne. Veľmi platnou posilou sa stal Milan Tesák, ktorý k nám pristúpil zo Žiaru n/Hronom.

Dosiahli sa tieto výsledky:
D.Trnávka-Lovča 4:1,
Beňadik-D.Trnávka 0:2,
D.Trnávka-Brehy 11:0,
D.Trnávka-B.Belá 1:1,
Vyhne-D.Trnávka 4:4,
Opatovce- D.Trnávka 10:0,
D.Trnávka-Voznica 2:0,
B.Štiavnica-D.Trnávka 6:2,
D.Trnávka- Hliník nad Hronom 3:0.
Získali sme 12 bodov a po jesennom kole sme sa umiestnili na... mieste. Okrem našich chlapcov hrával za Sokol Dolná Trnávka aj Július Búci a Vincenc J. a Marcel Búci z Dolnej Ždane. Vysokú prehru v Horných Opatovciach sme utrpali vinou zlého brankára Jozefa Vincenca, ktorý vystihol veľmi slabý deň.

Počasie

Jar sa začala veľmi chytro. Bolo veľmi pekné teplé jarné počasie. Zem rýchlo presýchala, takže družstvevníci začali siať už 22. marca a to "Pod hrabinou". Zasiali tu málo. - Koncom apríla prišli dažde a tieto s menšími - väčšími prestávkami trvali až do jesene: rok bol veľmi mokrý. Starší občania hovorili, že sa na taký mokrý rok nepamätajú. Veľký lejak spadol prvého mája a pršalo bez prestávky celý týždeň. Jún bol tiež mokrý a družstevníci nemohli dosušiť seno, ktorého narástlo neúrekom. Takúto úrodu sena ľudia tiež nepamätajú. Pre vyliatu vodu ho na lúkach zhnilo asi 40 vozov a to na Chotári a Hlinickom.

Obrovská prietrž mračien bola 11. augusta, takže za malú chvíľu boli všetky lúky a zeme pod vodou. Na zeme sa vyše týždňa nedalo povozom vojsť.

Ako boli jar a leto mokré,tak bola jeseň zase suchá. Koncom augusta prestali dažde a kvapka dažďa nespadla až do decembra. Zem vyschla. Nebolo možné orať a previesť sejbu ozimín. Dalo to veľmi veľa námahy, ale posialo sa.

Poľnohospodárstvo

Všetok poľnohospodársky život je sústredený v JRD. V ňom pracovalo 40 riadnych členov. Vypomáhali však aj občania pracujúci v továrni. Jarné práce sa síce začali veľmi sľubne a zavčasu, ale to bol len začiatok roka. potom prišli dažde.... Tieto zapríčinili dolnotrnavským družstevníkom veľa škody. Pre mokrotu a príval vody, ktorý zalial pokosené lúky, nebolo možné dosušiť všetko seno a ako už bolo spomenuté, veľa vozov ho zhnilo.

Dažde zapríčinili, že zemiakový porast, ktorý sa z jari ukázal taký pekný, nebolo možné oplečkovať ako oborať. Márne sa snažili ich ženy okopať a odburiniť: prerástli burinou a temer jedna tretina zemiakov vyhnila. Tak sa stalo, že sa nevykopalo temer ani toľko zemiakov, ako ich vysadili do zeme. Po finančnej stránke sa na jar vkladala do nich veľká nádej, no tým väčšie bolo potom sklamanie. Nebolo zemiakov na dodávku, na sadbu ani na kŕmenie. Žatva sa začala 20. júla. Úroda bola prekrásna. Dažde však obilie poválali, samoväzmi sa nedalo kosiť. Kosilo sa ručne. Len čosi sa pokosilo konskými kosačkami a asi 10 ha kombajnom.

Kombajn

Kombajn kosil na Ždánskom a dolu na Mikšove. práca by to bola bývala dobrá, ale kombajn slamu neviazal a táto ostávala na poli za kombajnom a ostala tam dlho do jesene.

Brigádnici

Žatva, keďže sa musela prevádzať temer ručne, bola veľmi ťažká. Naši občania nestačili. Na pomoc prišli robotníci z patronátneho závodu. Chodili po dobu jedného týždňa a to denne 20 ľudí. Družstvo im dávalo stravu.

Úroda

Úroda obilovín bola dosť dobrá. Hektárové výnosy boli nasledovné: pšenica 18,20 q, raž 16 q, jačmeň 17 q. Mak bol zasiaty na ploche 1 ha a úroda z neho bola 9,10 q. Bol veľmi pekný. Hrachu boli zasiate 3 ha. Bol dosť pekný, no tesne pred dozretím ho vybil ľadovec a tak hektárový výnos činil 11 q. V tomto roku dolnotrnavskí družstevníci pestovali aj cukrovku na Dolnej pri Hrone. Nevydarila sa však, veľmi veľa jej vyhnilo a výnos bol veľmi malý.

Hospodárenie družstva

Funkciu predsedu JRD ( jednotlého roľníckeho družstva) vykonával Štefan Kúšik č.d. 23, funkciu účtovníka Ľudevít Magula. O všetko sa starali svedomite a ich snaha sa odrazila v hospodárskom výsledku JRD. Plánovaná hodnota pracovnej jednotky sa dodržala.

V tomto roku JRD si od strojnotraktorovej stanice odkúpilo nasledovné stroje: 2 mláťačky, 2 kolesové traktory, 1 pásový traktor, 1 sejačku a závesné náradie; všetko v hodnote 290000 Kčs.

Kravín bol dokončený v máji. Na jeho dokončení pracovala šesťčlenná skupina murárov z Pukanca. pracovali dobre a po skončení kravína sa pustili do ostatných stavieb.

Doplatky

Hospodárenie v družstve za rok 1958 bolo dobré, plánovaná jednotka -18 Kčs - sa dodržala, ba o 1 Kčs prekročila. Počas roku sa za pracovnú jednotku vyplácala záloha 10 Kčs a tak 31. januára 1958 bola v Dolnej Trnávke radostná udalosť: družstevníci po slávnostnej členskej schôdzi dostávali vo vyzdobenom kultúrnom dome doplatok 9 Kčs na každú odpracovanú jednotku. Bolo to o to radostnejšie, lebo ani jediné družstvo na okolí takýto úspech nedosiahlo po prvom roku hospodárenia. Boli družstvá, kde boli doplatky veľmi malé. Zatiaľ čo v Dolnej Trnávke hodnota pracovnej jednotky činila 19 Kšs, v Lovči bola 18,20 Kčs, v Dolnej Ždani 14.- Kčs, v Hliníku nad Hronom 24 Kčs, v Hornej Zdani 15.- Kčs, v Hornej Trnávke 12 Kčs.

Po skončení doplatkov bola veľká hostina, na ktorú bol pozvánkou , osobitne na to vytlačenou, pozvaný každý člen družstva a aj nedružstevníci, jeden člen z každej rodiny. Boli prítomní aj zástupcovia Okresného národného výboru z Kremnice, medzi nimi aj predseda s. Ján Belovický. Každý jedol a pil zadarmo. Do tanca vyhrávala veľmi dobrá cigánska kapela z Lučenca, ktorej primášom bol široko- ďaleko známi Berci.

Zájazd

V dňoch 28., 28. a 29. júna podnikli naši družstevníci autobusom zájazd do Vysokých Tatier. Na zájazde navštívili Domicu, Krásnu Hôrku, Betliar, Vysoké Tatry a Oravskú priehradu.

Priehrada

Priehrada na potoku bola dokončená v roku 1959 a to začiatkom augusta. Výstavba stála 50000 Kčs. Bola postavená, aby slúžila ako protipožiarna nádrž, no stala sa veľmi vhodnou ako kúpalisko. O jej výstavbu sa zaslúžil agilný predseda MNV Ľudevít Boška.

Prvý inžinier - druhý zverolekár

Druhý v obci, čo dosiahol vysokoškolské vzdelanie zakončené akademickým titulom, bol Jozef Kováč, ktorý bol ako veterinár promovaný v Košiciach dňa 22.3.1959. Na promócii mu boli prítomní viacerí jeho príbuzní.

Stromky

V jeseň žiaci národnej školy pod vedením učiteľa Ladislava Dekýša vysadili na Lúčke pri potoku 107 kusov ovocných stromčekov. Stromčeky vypestovali sami žiaci.

V Dolnej Trnávke 31. decembra 1959
Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006