Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


ROK 1962

Politické pomery

Tento rok sa skoro stal ľudstvu osudným - málo chýbalo do vypuknutia tretej svetovej vojny. V Karibskom mori sa vytvorila taká situácia, že vojnové zbrane USA ohrozovali Kubu. Bola vyhlásená pohotovosť aj v našej republike. Ľudia so strachom očakávali blížiace sa nebezpečenstvo. No, vďaka štátnickej múdrosti sovietskej vlády a amerického prezidenta Kenedyho, záležitosť v tejto oblasti sa vyriešila k spokojnosti zainteresovaných strán. - Tieto udalosti sa odohrali v novembri.

Venuša - Mars

Raketová technika postúpila tak ďaleko, že v tomto roku - v máji - USA vypustili na Venušu raketu a SSSR na Mars. Boli to veľké udalosti a predovšetkým mladí sledovali tieto činy jednak v dennej tlači, televízii alebo rozhlasových zprávach. Starším sa to zdalo neuveriteľné a krútili hlavami nad touto skutočnosťou.

Počasie

Počasie možno vcelku charakterizovať ako dobré. Stojí však za zmienku, že sa vyskytli výkyvy od normálnosti. Predovšetkým to boli príliš vysoké teploty na jar, keď 22. a 23. apríla sme namerali až +28°C ! - Jar sa začínala veľmi daždivo a tak bol na jar Hron dvakrát vyliaty a to vo februári a v marci. Daždivé počasie trvalo až do polovice apríla. Potom prišli pekné dni.

Jarné práce

Tieto pekné dni stačili na to, aby jarné práce boli prevedené do 1. mája. Začali sa 17. apríla. Práce boli urobené veľmi kvalitne. Túto jar si družstevníci, členovia, siali jarný jačmeň spoločne.

Žatva

Leto bolo veľmi pekné a tak žatevné práce prebiehali veľmi hladko. Počas žatvy nespadla ani kvapka dažďa. Stroje pracovali bezchybne. Veľký kus práce vykonali samoväzy. - Na poliach pri Hrone pracoval aj kombajn. No jeho prácu nemožno pochváliť: ostalo za ním na zemi veľa pšenice, podľa odhadu asi 4 - 5 q na každom hektári. Celkom kombajn pokosil takto 10 ha. Strata za kombajnom bola veľká. Čo bolo príčinou? Bol to starý typ stroja a pracoval na ňom neskúsený kombajnista.

Hektárové výnosy boli pomerne dobré. U jednotlivých zrnín činili: pšenica 27 q/ha, raž 25q/ha, jačmeň 26 q/ha, peluška 31 q/ha.

Dvojaké ceny obilia

Obilie má dvojakú cenu: úradnú i čiernu. U pšenice je úradná cena 135 Kčs za q , čiernu 400 Kčs, u jačmeňa tak isto a u raže je cena 130 Kčs a čierna 500 Kčs!!! Je to spôsobené tým, že jediným producentom obilia je družstvo, v obchode ho nedostať kúpiť. A domácnosti, kde sa chová hydina a ošípané, ak chcú mať obilie, musia družstvu zaplatiť požadovanú sumu.

Úroda

Na poli bola pomerne dobrá úroda. Dobré hektárové výnosy sa dosiahli len vďaka hnojeniu umelými hnojivami. Priemerné hektárové výnosy u jednotlivých plodín boli nasledovné: pšenica 27 q, jačmeň 26 q, raž 25 q, peluška s ovsom 31 q. Úroda zemiakov činila len 125 q. Neúroda zemiakov bola zapríčinená veľkým a dlhotrvajúcim suchom v dobe kvitnutia. Nepršalo od júna do 1. novembra, teda tri mesiace - aj úroda ďatelinového semena bola veľmi malá. Z výmery 1 ha namlátili družstevníci 100 kg semena.

Družstevná škola práce

V zimných mesiacoch sa družstevníci zúčastňovali na DŠP (družstevná škola práce). Prednášky bývali v mesiaci januári a to v škole. Celkom sa odprednášalo 6 prednášok a to z oboru živočíšnej i rastlinnej výroby. Prednášal miestny učiteľ, ďalej tajomník miestneho národného výboru, ktorý má k tomu patričné vzdelanie; jedna prednáška bola spojená s premietaním odborných filmov.- Na prednáškach sa zúčastňovalo 12 - 15 družstevníkov.

Vzácna návšteva na DŠP

Na jednej prednáške sa zúčastnil aj vzácny hosť - inž. Alexander Miartuš, redaktor denníka "Pravda". Po prednáške sa zapojil do diskusie a dal našim družstevníkom veľmi cenné rady, ako chovať prasiatka, ako dodájať kravy a veľa iných užitočných ponaučení. - O svojich dojmoch potom napísal článok do "Pravdy".

... v rádiu

Naša DŠP musela byť veľmi slávna, lebo mal o ňu záujem aj čsl. rozhlas. Dňa 23. februára nás navštívili pracovníci rozhlasu z Banskej Bystrice a nahrali s vedúcimi družstva a vedúcim DŠP krátku 20 minútovú reportáž. O dvadsať dní potom o 17,00 hodine mohli tento rozhovor počuť všetci, ktorí práve poslúchali rádio. V reportáži hovorili: Štefan Kúšik, predseda, Ľudevít Dekýš, agronóm, Ľudevít Kružic, vedúci stavebnej skupiny a Ladislav Dekýš, riaditeľ školy, vedúci DŠP.

Výstavba obce

V letnom období bol urobený betónový chodník od domu Emila majerského smerom na JRD. Generálnu opravu domov previedli na svojich domkoch títo občania: Albin Truben, Jozef Magula č. 6, Viktor Tesák č. 47 a Jozef Kružic č. 4.
Na družstve postavili: šopu na seno, stroje, garáže na traktory a vodojem.

Zájazd družstevníkov

V júni družstevníci usporiadali autobusový zájazd na Moravu. Navštívili tieto mestá: Luhačovice, Gottwaldov, Kroměříž, Lednice a Bratislavu.

Dodávky

Družstvo okrem zemiakov splnilo voči štátu všetky nákupné úlohy na 100 %. Na verejné zásobovanie dodalo : ovsa 20 q, mlieka 90.000 lm, vajíčok 100.000 Kusov, mäsa bravčového 200 q, mäsa hovädzieho 120 q, teľacieho 9 q a hydiny 5 q.

Kultúrna činnosť

Kultúrna činnosť sa vyvíjala v rámci daných možností. Máme miestnosť, kultúrny dom na prevádzanie kultúrnej činnosti, nemáme však dosť ochotných ľudí. Všetka ťarcha leží na učiteľovi. Miestna inteligencia javí minimálny záujem na šírení kultúry. Počas roku sa odohrali len dve divadelné hry. Na hody zahrala mládež hru J. Barč Ivana "Matka". Hra mala veľký úspech. Žiaci zahrali na Vianoce rozprávku "Dve Marienky".

Okrem už uvedených prednášok DŠP sa počas roku konalo 10 prednášok o celonárodnej príprave obyvateľov, 3 zdravotné prednášky a 6 prednášok s rôznou tématikou. Okrem zdravotných prednášok bola účasť na prednáškach malá - 10-12 ľudí.- Ľudia u nás dávajú prednosť televízoru, ktorých ku koncu roku bolo 31.

Knihy v miestnej ľudovej knižnici sa vydávajú každú nedeľu dopoľudnia. Knihovníkom sa stal inž. Emil Tesák. Knižnica ku koncu roku mala 430 zväzkov.

Autá

Ďalšie dve autá pribudli do obce. Jeno si kúpil Stanislav Magula č. 39, a druhé Milan Tesák č. 35. V obci sú teda 3 autá.

Šport

Dolnotrnavskí futbalisti hrajú v II. triede okresu so stridavými úspechmi; vyhrávajú i prehrávajú. V jarnom kole dosiahli tieto výsledky:
Žiar n/Hr.-D.Trnávka - 9:0,
Opatovce- D.Trnávka - 4:1,
D.Trnávka-Hliník n/Hr. - 2:1,
D.Trnávka-Sandrik -1:2,
D.Trnávka-Vyhne - 7:2,
Lovča-D.Trnávka - 3:0,
D.Trnávka-Brehy - 4:2,
B.Štiavnica-D.Trnávka - 8:2,
D.Trnávka-B.Belá - 4:3,
Nová Baňa-D.Trnávka - 5:0,
D.Trnávka-Žarnovica -2:2.

Veľmi pekne si viedli stolní tenisti, ktorí bojovali v krajskej súťaži. Náš oddiel bol posilnený hráčmi zo Žiaru a to J. Ihringom, Kmeťom a pani Ihringovou. Z našej Jednoty hrávali: Jozef kružic, Ľudevít Kemiač a Mária Dekýšová č. 42.
Náš oddiel dosiahol tieto výsledky:
D.Trnávka-Prievidza - 7:9,
D.Trnávka-Fiľakovo - 11:5,
D.Trnávka-Lazany - 12:4,
Piesok-D.Trnávka - 5:11,
D.Trnávka-N.Baňa - 9:7.
Z deviatich mužstiev sa náš oddiel umiestnil v krajskom merítku na 4. mieste !!! Na zápasy doma chodilo do kultúrneho domu, kde sa zápasy odohrávali, veľa fanúšikov. Všetci búrlivo povzbudzovali našich hráčov.

Zvyky zanikajú

Dedina sa "popanšťuje". Darmo by si u nás v nedeľu alebo na svadbe hľadal dievku či mladú ženu v kroji. Náš kroj už načisto zanikol: nevidieť už blýskavé "lajblíky" ani "delinky" , rukávke a čepce. Je to škoda, že ich nevídať ani pri slávnostných príležitostiach. V tomto roku aj mládenci zabudli na vyšnurovaný "máj" uprostred dediny. Nemal ho kto postaviť.

Zabíjačky

Namiesto starých zvykov prichádzajú nové: v poniektorých domoch sa v zimnom období konajú zabíjačky spojené s posedením hostí. Mäsa jesto, pálenka tiež a dobrá nálada potom nechýba.- Občania zabíjajú len veľkých bravov - 230 - 300 kg. Pod 200 kg nezabíja dnes už temer nikto. Z jedného brava natopia 50 - 80 l masti, ba i viacej. Toho času najväčšie kusy zabíja Kalman Tomáš. Niektorí občania si k zabíjačke volajú na slovovzatých odborníkov. Každý chce mať čo najlepšiu klobásu, tlačenku a iné špeciality.

Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006