Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


ROK 1974

Politická situácia

Rok 1974 sa niesol v znamení 30. výročia Slovenského národného povstania. MNV pre zvýraznenie tohoto výročia, dal vyhotoviť tri pútače a to dva na začiatku obce a jeden pred Kultúrny domom. Hodnota bola vyše 10000 Kčs. Zásluhu na ich vyhotovení mal Ján Lupták.

K tomuto výročiu si občania dali záväzky v celkovej honote 270000 Kčs. Náplň týto záväzkov tvorili záväzky občanov pri skrášľovaní obce, úprava verejných priestranstiev, a svojpomocná bytová výstavba.

V máji sa konalo plenárne zasadnutie ÚV KSČ a rokovalo o vedecko-technickej revolúcii. Zdôraznilo úspechy, ktoré sa dosiahli v tomto smere v našej vlasti, ale poukázalo aj, čo nám treba urobiť pre dosahovanie ešte lepších hospodárskych výsledkov. Poukázalo na šetrenie elektrickou energiou a polivom. MNV o týchto opatreniach upovedomil občanov na verejnej členskej schôdzi strany.

Verejné členské schôdzky strany

Konali sa 3 krát do roka (marec, august, október-november). Na týchto schôôdzach boli vždy prítomní zástupcovia za ONV a za OV KSS. Občania sa tu dozvedeli o politickej situácii v našej vlasti a vo svet, ako aj o hospodárskej situácii v našej vlasti a najmä v okrese Žiar nad Hronom. Najdôležitejším bodom programu na verejných členských schôdzkach strany bolo oboznamovanie občaov s prácami, ktoré sa prevádzajú v rámci volebného programu, čo sa vykonalo a čo sa má vykonať.

Občania si tu predostierali svoje pripomienky k práci NV alebo podávali návrhy, čo je v obci potrebné vykonať. Účasť občanov na týchto schôdzach bola veľmi dobrá a to až 80-90 ľudí, čo je viac ako 25 % z celkového počtu občanov.

Počasie

Od začiatku roku až do jesene bolo normálne počasie teploty i vodné zrážky od jari do jesene neprekročili normál. Február bol mimoriadne teplý a príhodný pre poľnohospodárske práce.

Letné obdobie bolo suché; mesiac júl bol však dosť chladný. Oproti minulým rokom bol zase august a septemeber veľmi horúci. Teploty cez deň často vystupovali koncom augusta a v septembri nad 30°C.

Poľnohospodárske práce

Naši družstevníci poveternostnú februárovú pohodu aj využili a začali poľnohosodárske práce siatím jarín a to už v druhej polovici februára. Takýto včasný začiatok jarných prác občania ani nepamätajú. Pritom tieto práce boli prevedené kvalitne.

Povodne

Druhá polovica októbra a to temer do konca mesiaca bola mimoriadne mokrá. 15. októbra začalo mimoriadne silne pršať, priam liať sa , a to bez prestania

Voda v Hrone rapídne stúpala a v noci z 20. na 21. októbra sa Hron veľmi rozvodnil. Toto rozvodnenie trvalo celkom 3 dni. Dolnotrnavské lúky boli celé zaliate. V Dolnej Ždani boli zatopené prvé dva domy od Hrona. Voda v nich siahala do výšky 1 metra. Veľká záplava bola aj v Žiari. Časť Žiaru pod kaštieľom až po stanicu bola pod vodou. Veľmi zlá situácia bola v Banskej Bystrici, kde bolo zatopené autobusové nádražie i hotel Lux. Bola zaliata aj trať medzi Bzenicou a Žarnovicou.

Dažde prestali až po rozvodnení Hrona 25. - 26. októbra.

Prvý sneh napadol 11. decembra, ale o dva dni sa roztopil. Druhý sneh napadol týždeň pred Vianocami. Aj ten sa roztopil temer všetok, takže cez Vianoce bolo snehu len tu i tam.

Bolo pomerne teplé počasie. Najnižšia teplota v noci bola pred Vianocami -9°C , cez Vianoce ( 24. a 25.) bola v noci teplota 0°C a cez prvý Vianočný sviatok bola teplota + 3-4°C.

Poľnohospodárstvo

Ostatné poľnohospodárske práce, okrem jesenných prác, prebiehali normálne a bez brigádnickej pomoci -zber krmovín z lúk a ornej pôdy i žatevné práce. Žatevné práce prebehli bez ťažkostí a v rekordnom čase - za 8 dní. Okrem vlastných 6 kombajnov boli do žatevných prác zapojené aj kombajny z kooperujúcich družstiev, celkom 5 kombajnov, takže žatvu prevádzalo celkom 11 kombajnov.

Úroda obilovín bola dobrá, ba mimoriadne vysoká, najvyššia v histórii spoločného hospodárenia vôbec. Priemerná úroda pšenice činila 49q/ha! Boli hony, kde sa dosiahol priemerný hektárový výnos nad 60 q/ha.

Pri kŕmnej repe na záhumní sa dosiahol temer neuveriteľný výnos na hektári -1400q! Veľmi veľké jesenné dažde však znemožnili inak dobrú úrodu zemiakov a silážnej kukurice a mimoriadne sťažili zber kŕmnej repy. Pri zbere kŕmnej repy pomohli brigádnici - naši občania, mládež i dospelí. pomáhalo sa za mimoriadne ťažkých podmienok, za dažďa a to viac krát v sobotu a v nedeľu. Raz bolo pri zbere vyše 60 brigádnikov.

Pôda bola veľmi rozmoknutá tak že sa nedalo do nej vojsť so strojmi. Silážna kukurica "Na hrbe". v "Novine" a na "Hôrke! zostala takto na koreni. Boli na nej veľmi pekné plody kukurice.

Nebolo možné vôbec siať do okopanín. Pôda nebola pod siatie pripravená. Siali sa oziminy po oziminách do rozbahnenej pôdy a to len ručne.

Na JRD Vtáčnik bola jesenná sejba prevedená len na 65 %, neobsiatych ostalo 180 ha.

Výstavba obce

V tomto roku s apreviedlo spevnenie cesty od j. Dekýša smerom ku cintorínu. Materiál na cestu bol navozený už v predošlých rokoch. Spevnenie sa najnovšie prevádza už iným spôsobom a nie niekdajším tradičným štetením. Tento spôsob si vyžadoval veľa ľudskej práce. Dnes sa už teleso cesty neštetí, ale autami sa navozí kameň rôznej veľkosti, tento sa buldozérom zarovná, zavalcuje a naň sa navezie zase vrstva štrku. Štrk sa zase strojom urovná, aprevedie sa penetrácia (= na štrk sa leje smola a potom zase jemnejší štrk a potom naň zase smola a ešte jemnejší štrk; napokon sa všetko zavalcuje). Takto sa to plánovalo aj v našej obci Cesta mala byť do konca roku hotová. Ale nebola.

Okresná správa ciest nemala drobný štrk požadovanej veľkosti, takže na cestu bol vyvezený len hrubý štrk a tento bol urovnaný. Po takejto ceste sa veľmi zle chodilo ľuďom pešo i s autami. Mnohí na takýto stav cesty veľmi reptali.

Iná výstavba sa v tomto roku v obci neprevádzala, ak nepočítame výstavbu rodinných domov.
Výstavbu rodinných domov prevádzali títo občania: Tesák Marek, Tesák Ľudevít, Tesák Milan, Tesáková Mária.

Prisťahovanie

Dňa 1. júla 1974 sa do našej obce prisťahoval Jozef Gálus so svojou rodinou. Odkúpili si starší dom od Viktora Tesáka. Dom bol dosť zachovalý.

Kultúrny život

Kultúrny život je v obci čím ďalej tým menší, hoci sú preň výstavbou KD vytvorené dobré podmienky. príčina je v tom, že jednak nieto dosť talentov, jednak ak sú, tak títo jedinci sú veľmi zaneprázdnení časom. Sú to študenti, alebo mládež, ktorá pracuje na smeny. Preto z uvedených príčin boli prevedené len dve kultúrne akcie a to:

  1. divadlo - odohraté v mesiaci apríli. Bola to hra "Klbko" od juhoslovanského autora. Uvednú hru úspešne zahrali:
    Peter Tomáš ( v hlavnej úlohe) , Peter Dekýš, Marian Boška, Marta Dekýšová, Viera Gallová. Okrem P. Tomáša všetko študenti.
    Hra bola zahraná na novom javisku.
  2. silvestrovský večierok - veľmi veselý program, pripravený kolektívom mládežníkov:
    Kamil Dekýš, Jozef Dekýš 55, Peter Dekýš 69, Viera Galová, Margita Dovcová.
    Program pozostával zo skečov, bleskoviek, častušiek, tancov, anekdot a pod.
    Po prevedení programu bola pripravená hudba z platní a magnetofóna.
    Program dopadol veľmi úspešne. Žiaľ účasť občanov bola slabá. Zrejme dali mnohí prednosť Silvestrovbským programom v televízii.

Rozhlasový krúžok

V tomto roku veľmi pekne pracoval rozhlasový krúžok miestneho rozhlasu. Vysielal viacero relácií a to z príležitosti rôznych výročitých sviatkov a pamätných dní, ako aj z príležitosti menín a narodením niektorých občanov.

O zdarné relácie sa zaslúžili:
Marta Dekýšová, Jozef Dekýš 55, Peter Dekýš 69, Kamil Dekýš, Karol Kopčan.

Malý kultúrny dom

Nový KD sa čoskoro po svojom daní do užívania ukázal ako malý pre poriadanie tanečných zábav. V dnešnej dobe tobôž na tanečné zábavy prichádza veľa mládeže z okolitých obci. Ukázalo sa, že do Dolnej Trnváky na zábavy prichádzajú veľmi radi, pretože KD je svojím vnútorným vybavením a čistotou príťažlivý, ľudia sa v ňom dobre cítia. Tak sa stáva, že zakaždým sú všetky miesta obsadené, všetko je preplnené. Mnohí záujemci potom odídu domov. Ak v minulosti tanečné zábavy bývali podujatím stratovým, dnes je to naopak; bývajú vždy rentabilné pre poriadajúcu organizáciu.

Nový KD je teda už malý. Ešte vtedy keď sa uvažovalo o jeho zväčšení, mnohí poslanci nechceli k tomuto pristúpiť, že načo, že kto bude do neho chodiť. Teraz nás mrzí, že sme ho mohli zväčšiť o viac metrov dopredu i do severnej strany

Šport

Aj v tomto roku sa v obci pestoval len jeden druh športu a to futbal. K nemu prilipla celá obec a venuje mu zvýšenú pozornosť. V jeseň 1973 sa futbalový oddiel chlapcov z Dolnej Trnáky stal účastníkov I.B triedy krejskej súťaže. Nebol dostatok potrebnej skúsenosti a tak výsledky boli slabšie a to aj v jarnom kole 1974 - futbalový oddiel z I. B triedy vypadol.

Športovú verejnosť v obci to veľmi mrzelo, i samotných hráčov. U všetkých zvíťazila túžba znovu postúpiť do tejto súťaže. Pevnú vôľu mali predovšetkým sami hráči. Začali poctivo trénovať a veľmi zodpovedne pristupovať ku každému zápasu v II. Triede okresu.

Výsledky sa dostavili hneď v jesennom kole. Okrem jedného zápasu doma, sa vyhrali všetky zápasy doma i na ihriskách súpera!!!

Dosiahli sa tieto výsledky:
Bzenica - Dolná Trnávka - 0:3
Dolná Trnávka - Žiar B - 8:1
Dolná Ždaňa - Dolná Trnávka - 0:4
Dolná Trnávka - Banská Belá - 1:0
Dolná Trnávka - Voznica - 5:6
Lovča - Dolná Trnávka 0:1
Dolná Trnávka - Horná Ždaňa - 4:0
Slaská - Dolná Trnávka - 0:4
Kremnička - Dolná Trnávka - 0:3
Dolná Trnávka - Hr. Beňadik - 6:1
Dolná Trnávka - D. Hamre B - 1:1
Brehy - Dolná Trnávka - 0:3
Hodruša - Dolná Trnávka - 0:3

Zápas s Voznicou sa prehral predovšetkým preto, lebo úplne zlyhal brankár Bystričan. V ďalších zápasoch ho už potom tréner nestaval. Do bránky potom nastúpil Ing. Rudolf Tomáš.

O pekné výsledky sa zaslúžil kolektív týchto hráčov:
Ing. Rudo Tomáš
Peter Tomáš
Kalman Tomáš
Milan Putiš
Vladimír Tesák
Ladislav Dovec
Ľudevít Dovec
Jozef Dodok
Ladislav Dekýš
Jozef Kysel
Dušan Magula
Edo Kabina
Prácu trénera veľmi svedomite vykonával Jozef Kysel.

V Dolnej Trnávke 31.12.1974
Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006