Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Začiatok roku

Rok 1949 započal sa v znamení tichosti sv. misií, ktoré sa započaly v minulom roku. Rozlúčka s dôstojným pánom misionárom bola veľmi dojemná a vo chvíli, keď po zasadení misionárskeho kríža pred kostolom ujal sa slova dôstojný pán misionár, aby s nami rozlúčil sa, skoro v každom oku zjavila sa slza radosti. Bolo to 2. januára dopoludnia.

Politické pomery

Náš národ vstúpil na cestu nového života. Starý svet sa rúca, stavia sa nový. Nastupuje sa cesta socializmu, cesta lepšej budúcnosti. U nás sa všade súťaží, v továrniach, dielniach, na poli, v úradoch i v školách. Keď povážime, uznáme, že toto všetko sú novoty oproti minulosti. No a naši občania, ako vštci dedičania, sú veľmi ostýchaví voči novostiam, odmeraní. Vedúce postavenie má komunistická strana.

Katolícka akcia

Hladinu pokojného života našich občanov do krajnosti rozbúrila katolícka akcia, t.j. snaha štátu dohodnúť sa s cirkvou. Ak máme napísať mienku ľudu, nuž načim podotknúť: pospolitý náš ľud akciu odsúdil a nechcel ju potvrdiť svojím podpisom. Každý dôvodil, že cirkev katolícka sa nemá v čom dohodovať so štátom, pretože zásady cirkvi, zásady Kristove sú tie isté od prvopočiatkov; preto v našej obci katolícku akciu nikto nepodpísal.
Katolícka akcia sa začala v júni a skončila v jesenných mesiacoch.

Kultúrne pomery

Na poli kultúry sa tohoto roku mnoho urobilo, celý rok bol veľmi bohatý na prednášky a oslavy. Dňa 21. januára mal Ladislav Dekýš, učiteľ, prejav z príležitosti (pädesiatého) dvadsiateho výročia smrti J. V .Lenina. Vo svojej reči zhodnotil jeho životopis a dielo. 9. mája školská mládež držala spomienku na naše mamičky – Deň matiek. Program bol pestrý, vyplnený bášňami, recitáciami spevmi a tancami. Slávnostnú reč povedal učiteľ Ladislav Dekýš; shodnotil výstižne postavenie matky v minulosti a v dobe dnešnej; poukázal hlavne na veľkosť materinskej lásky.
Dvadsiateho novembra z príležitosti zdravice J. V. Stalinovi, Ladislav Dekýš, rozpovedal prítomnému obecenstvu životopis a dielo J. V. Stalina.
Dňa 26. novembra mal Ladislav Dekýš prednášku na téma: boj SSSR za mier.
17. novembra bolo u nás putovné kino a premietlo film pre mládež a večer hospodárske filmy pre dospelých.
10. decembra referentka Živeny z Kremnice mala preslov k našim ženám na tému. Čo dalo Stalinovo učenie ženám.
Dňa 21. decembra Ladislav Dekýš mal prednášku o J. V. Stalinovi.
Všetky prednášky a slávnosti sa konaly v sále kultúrneho domu.

Kurzy ruštiny

V novembri na celom Slovensku boly otvorené Ľudové kurzy ruštiny. U nás kurz započal 20. novembra a učiteľom v ňom bol Ladislav Dekýš, učiteľ. Kurz navštevovalo pätnásť účastníkov, zväčšia mládenci a dievky i dvaja "ženáči".

MOMS

Z iniciativy Ladislava Dekýša bol v tunajšej obci založený Miestny odbor matice slovenskej. Do krúžku sa prihlásilo 26 členov. Za predsedu MOMS bol zvolený Emil Boška, študent, č. 16; za tajomníka Ladislav Dekýš, učiteľ; za pokladníka Ľudevít Boška, č.d. 29.
Krúžok hneď po svojom založení vyvíjal činnosť.

Elektrizácia obce

Jednou z najradostnejších udalostí našej dedinky je elektrizácia obce. O tejto vymoženosti sa už dávno pomýšľalo a ešte viacej debatovalo, no dobrá myšlienka sa nedala zrealizovať. Aj tento rok v tomto smere zdal sa hneď od počiatku bezúspešným. Ľudia sa však dožili sladkého prekvapenia. V januárových dňoch sa rozšírila zvesť, že sa bude robiť "elektrika", že stĺpy sú už vo Zvolene pripravené a obec sa má postarať o ich odvoz z hlinickej stanice. Obec sa mala vopred postarať o ubytovanie monterov, taktiež aj o ich stravovanie.
Prvé práce sa začaly v januári. Hoci bola ešte zima, všetko sa darilo dobre a o necelý mesiac v dedine sa dvíhaly stlpy s drótami. Prvé rozsvietenie bolo určené na 29.3.1949. V tento deň konala sa posviacka transformátora; previedol ju tunajší farár, vdp. Andrej Kalmančok, arcidekan, ktorý povedal aj otváraciu reč a previedol tiež slávnostný akt zapnutia prúdu. Po rozsvietení podával sa v kultúrnom dome slavnostný obed pre hostí, a to zástupcov Stredoslovenských elektrární, okrem monterov, členov miestneho národného výboru a iných hostí. Kuchárkou pri tejto priležitosti bola Paulina Dekýšová, č. 40.

Rádiá

Keď bol už zavedený elektrický prúd, začaly sa kupovať rádiá. Prvé rádio kúpil Ladislav dekýš, učiteľ, a Tobias Dovec, miestny cestár. Ich počet stále vzrastal a sotva ubehlo niekoľko mesiacov, bolo v dedine dvadsať rádií.

Divadlá

Divadelná činnosť sa obmedzila len na zimné mesiace. 8. januára tunajšia mládež zahrala divadelnú hru "Marína Havranová" a to za režie učiteľa Ladislava Dekýša.
Na hostinu sa zahrala divadelná hra, veselohra "Sprostredkovateľ sňatkov". Obidve hry boly odohrané s veľkým úspechom.
Na Mikuláša školské deti za vedenia miestnej učiteľky Margity Dekýšovej zahraly peknú divadelnú hru pre deti "Záhrada sudičiek".

Ceny

Cenová hladina stojí približne na tej istej výške ako lanského roku a to pomerne u všetkých druhov tovaru, ktorý okrem múky je viazaný na lístky alebo na body. Sú zriadené aj obchody s voľným tovarom, tento je ale pre vysoké ceny neprístupný. Jedny šaty na body (70 bodov) stoja 2000 Kčs, vo voľnom obchode, zvanom tiež šedom, stoja 5.000 – 7.000 Kčs.
Hodinky na ruku na poukaz stoja 1000 – 2000 Kčs, voľne až 13.000 – 15.000 Kčs. Rozdiel v tovare voľnom a viazanom je teda veľký; ku konci roku ceny voľného tovaru však klesajú.

Sociálne pomery

Životná úroveň nášho ľudu v porovnaní s minulosťou stúpla. A táto skutočnosť odráža sa v živote. Dnes si náš človek dovolí oveľa lepšie si zajesť, a čo je dôležité, obliekať sa. Ba možno tvrdiť, že v mnohých prípadoch je to až prepych.
Príbytky, kedysi ošarpané, s hlinou v izbách, menia sa na pohodlné obydlia, s vkusne zariadeným nábytkom.
Robotník sa nemusí obávať, že nedostane prácu. Keby len bolo pracovných rúk! Všade sa stavia, rastú továrne, nové mosty, cesty, obytné domy. Deje sa tak zásluhou rozvíjajúceho sa socializmu.

Robotníci

Viac rodín (štyri) sú zamestnané v bratislavskej cvernovke Vistre. Okrem rodím pracujú tam ešte dva manželské páry a niekoľko robotníkov.
Dvaja robotníci sú zamestnaní na štátnej píle v Hliníku a traja robotníci sú zamestnaní pri stavbe továrne Vihorlat v Hliníku. Ostatní pracujú na stavbe cesty vedúcej z našej dedinky do Dolnej Ždáne. Na ceste pracuje aj viac žien a dievok, čo dosiaľ bolo nezvyklým zjavom. Robotník za mesiac zarobí priemerne 2.500 – 3.000 Kčs.

Furmani

Zárobku pre povoz je dosť. Vozí sa drevo z Hornej Ždáne a z Prochota na štátnu pílu. Stálym furmanom je Štefan Dekýš so synom Emilom, č.d. 13, Michal Magula so synom Ladislavom, Ján Dekýš so synom Gejzom č.d. 42, okrem týchto stálych furmanov bol ešte niekoľko príležitostných, a to: Alfonz Kováč, Ján Kováč, Jozef Škriniar a Jozef Tesák, č. 46, Priemerný denný zárobok furmana je asi 900.- Kčs.

Študenti

Počet študujúcej mládeže v tunajšej obci, prihliadajúc na malý počet všetkého obyvateľstva, je dosť značný: Stanislav Magula študuje na vysokej hospodárskej škole v Košiciach, Emil Tesák študuje na chemickej škole v Banskej Štiavnici, Emil Boška na gymnáziu v Kremnici, Jozef Kováč a Ladislav Boška gymnázium vo Zvolene a Vladimír Dekýš na priemyselnej škole v Banskej Bystrici.

Hospodárske pomery

Zo stanoviska povetrnostných období, rok bol veľmi dobrý, úrodný. Počasie nebolo ani suché, ani mokré, najlepšie. Úroda bola dobrá, aj obilniny, aj trávy, aj zemiaky.

KSS

Tunajšia KSS má sedem organizovaných riadnych členov. Predsedom je Ľudevít Dekýš č. 56. Členovia sa pravidelne schádzajú na schôdze. Verejného života sa zúčastňuje jedine Ľudevít Dekýš, ktorý je hybnou pákou obce.

V Dolnej Trnávke 31. decembra 1949
Margita Dekýšová
kronikárka



Stanyk:-) 2006