Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Rok 1961

Počasie

Január bol spčiatku veľmi teplý. Snehu nebolo. Pohoda bola taká, že sa dalo orať a aj sa oralo a to v dňoch 2., 3., 4. a 5. januára - Jar bola pekná, teplá. Jarné práce sa začali zavčasu a to už v marci. - Leto bolo veľmi suché a taký bol aj začiatok jesene. Nepršalo, ani kvapka vody nespadla od 31. júla do 18. októbra. Pre veľkú suchotu sa nedalo orať a teda ani prevádzať jesenné práce. Preto družstevníci poväčšine sejbu prevádzali až po 18. októbri.

Víchrica

V mesiaci júli bola veľká víchrica a to až dvakrát. Prvá víchrica bola 4. júla a narobila veľa škody. po záhradách tu i tam vyvrátila stromy, na JRD zhodila strechu z garáží a u Tesákov zhodila strechu zo stodoly Jozefa a Alfonza Kováča. Táto víchrica prišla s búrkou večer o pol siedmej hodine.

Druhá víchrica bola 13. júla. Táto bola ešte prudšia ako prvá. Znovu zvalila postavenú strechu na garáži JRD a z novopostaveného domu Ing. Emila Tesáka.

Teploty

Veľké teploty boli od 1. do 6. júla a dosahovali až 35°C. Pomerne veľké teploty boli aj v septembri a to 20. septembra, keď teplota vystúpila až na 29°C.

Prvý sneh

Prvý sneh napadol dňa 7. decembra. Udržal sa až do Vianoc. Teploty v tejto dobe boli -6°C až -10°C.

Odvodňovacie kanály

V dobe od januára do júna boli na lúkach urobené odvodňovacie kanály. Kopal ich bager, ďalšiu úpravu prevádzali chlapi firmy. Kanály, a to od Hôrčan járku a od Stráň jarku, smerujúce do potoka a do Hrona platil štát, kanál spájajúci obidva kanály platilo JRD a to v sume 50000.- Kčs. Prvé obidva kanály boli urobené za 200000 Kčs. Všetky tri kanály sa hneď prvý rok ukázali užitočnými: sťahovali do potoka a do Hrona prebytočnú vodu z jarkov nad lúkami.

JRD

Všetky poľnohospodárske práce si členovia družstva previedli sami, brigádnickú pomoc nepotrebovali. - Celkove rok bol úrodný. Dobrá bola úroda sena i obilovín. Slabšia bola úroda zemiakov. V tomto roku bola veľmi pekná úroda ďatelinového semena a to približne 6 q z hektára. Celkom namlátili 100 q semena a po vyčistení ho zostalo 80 q. Pre JRD to znamenalo efektívny finančný prínos, pretože 100 kg semena do pokladnice družstva prinieslo 4000 Kčs, celkom teda 320000 Kčs.

Z hospodárskych budov sa v tomto roku postavila mostová váha a odchovňa mladého dobytka ako aj sklad na umelé hnojivá.

Doplatky

Výročná schôdza za rok 1960 sa konala 6. februára. Po vyhodnotení práce obdržali družstevníci doplatky a to 12 Kčs na každú pracovnú jednotku. Hodnota pracovnej jednotky činila 22.- Kčs okrem naturálií. Doplatky boli veselé ako aj po minulé roky. Bola to slávnosť nielen družstevníkov, ale aj celej obce. jedlo sa, popíjalo pri družstevnej hudbe zo Žiaru nad Hronom.

Zájazd do Bojníc

V mesiaci júni podnikli družstevníci zájazd do Bojníc. Výlet bol jednodenný. Družstevníci, s ktorými bolo i viacej detí, si prezreli zámok a zoologickú záhradu v Bojniciach.

Stravovanie

V tomto roku bolo v poľnohospodárskom útulku zavedené stravovanie detí.Dostávali tu desiatu, obed i olovrant. Celkom sa tu stravovalo 27 detí. Výška poplatku sa riadila podľa výšky platu rodičov a činila na deň najviacej 2 Kčs, najmenej 50 halierov. Väčšina detí platila 1 Kčs. Poplatky boli skutočne nízke a strava bola dobrá. Miestny národný výbor zo svojho rozpočtu prispel na stravovanie sumou 12000 Kčs.- Kuchárkou v útulku bola Mária Kyselová, vedúcou Terézia Tesáková.

Vzácna návšteva

Dňa 3. júla dostala naša obec vzácnu návštevu: navštívila nás štvorčlenná sovietska delegácia. Boli to dvaja chlapi a dve ženy. Jeden bol kapitán lode, druhý šofér a ženy boli učiteľky. Všetci štyria boli z Odesy. Sprevádzal ich predseda Okresného národného výboru s. Belovický. - Hostia si prezreli hospodárske budovy JRD a navštívili tri domy našich občanov. Oficiálne privítanie bolo urobené na MNV. V mene občanov milých hostí privítal riaditeľ školy Ladislav Dekýš. Milé bolo potom s nimi posedenie. Zhromaždilo sa tu veľa občanov a mládeže. - Tlmočník nebol potrebný. Mládež s nimi hovorila rusky a starší slovensky. Dalo sa s nimi pekne dohovoriť. Oni boli zvedaví na náš život a naši občania na ich. Posedenie trvalo od 16. hodiny do 21. hodiny. Ovzdušie bolo veľmi srdečné, neobišlo sa bez pohostenia a napokon sa spievali slovenské i ruské piesne.

Brána na lúky

Staré ošarpané vrátka pri kostole na ceste vedúcej na lúky neslúžili ku cti obce. Dožili a nahradila ich nová železná brána. Dalo ju urobiť JRD. Stála 2000 Kčs.

Prvé auto

Životná úroveň občanov našej obce z roka na rok stúpa. Ľudia si kupujú pekné nábytky, elektrické spotrebiče, stavajú nové domy. V tomto roku sa do obce dostalo aj nové auto. Ako prvý občan si ho kúpil Ľudevít Kemiač mladší. Je to prvé auto a je iste len otázkou krátkeho času, keď sa do obce dostanú ďalšie autá.

Nehoda na motocykli

Motocykel je pekná a praktická vec, ale len vtedy, keď sa na ňom chodí opatrne. Na opatrnosť zabudol náš občan Alexius Dekýš a na svojom motocykli havaroval na moste v Dolnej Ždani. Za svoju neopatrnosť potom vyše mesiaca sa liečil v nemocnici. Šťastie, že to nedopadlo ešte horšie.

Promócia

V marci tohoto roku bol v Košiciach promovaný na hutného inžiniera Marian Tesák. Je to už štvrtý náš občan s vysokoškolským vzdelaním.

Osvetová a kultúrna činnosť

Osvetová a kultúrna činnosť bola zameraná na prednášky, divadlá a verejné oslavy. Celú túto činnosť riadi osvetová beseda s osvetovou radou, ktorej zloženie je nasledovné: Ladislav Dekýš, predseda, Emil Majerský, hospodár, Inž. Emil Tesák, člen, Olina Tesáková, knihovníčka, Mariena Dekýšová 40, členka.

Za celý rok sa v obci konalo 19 prednášok, dve divadlá a jedna verejná oslava. Z počtu prednášok bolo 10 s tématikou poľnohospodárskou, 3 s tématikou pedagogickou, 3 s tématikou zdravotníctva a 3 s tématikou politickou. Prednášky s tématikou poľnohospodárskou boli odprednášané v rámci družstevnej školy práce, ktorú navševovalo celkom 15 družstevníkov. Prednášateľom bol učitel Ladiaslav Dekýš, ktorý mal prednášky z rastlinnej výroby a Emil Magula, ktorý mal prednášky zo živočíšnej výroby. Zdravotnícke prednášky previedol náš obvodný lekár Dr. Profous.- Verejná oslava v´bola v marci z príležitosti Medzinárodného dňa žien. Prednášku predviedla učiteľka Margita Dekýšová. Kultúrny program predviedli žiaci národnej školy.- Divadlá boli odohrané tieto: 16. novembra mládež zahrala hru "Zábudlivý syn" a 26. decembra zahrali žiaci hru "Úbohá Anička". Obidve divadelné dry nacvičil riaditeľ školy Ladislav Dekýš.

Šport

Naša telovýchovná jednota mala dva oddiely a to futbalový a stolnotenisový. Po skončení jarného kola sa náš futbalový oddiel v II. triede okresu umiestnil na 7. mieste. V jesennom kole sme mali slabší začiatok a v piatich zápasoch za sebou náš oddiel nechytil ani jeden bod. Zlom prišiel až v zápase s Banskou Štiavnicou na našom ihrisku, kde naši chapci remizovali v pomere 3:3. Potom sme neprehrali ani jeden zápas.

Výsledky: B.Belá-D.Trnávka 1:3,
Žarnovica B-D.Trnávka 1:2,
D.Trnávka-Lovča 1:0,
N.Baňa- D.Trnávka 2:2.

O farby obce Dolná Trnávka bojovali títo hráči: Jozef Figuli, Július Búci, Milan Kemiač, Marian Tesák, Ján Kúšik, Ivan Pohanka, Ľudevít Dekýš, Milan Dodok, Milan Boška, Kamil Tesák, Jozef Gluvňa, Jozef Kružic.

16. novembra, t.j. na dolnotrnavskú hostinu bolo pre hráčov prípravené v poľnohospodárskom útulku spoločné posedenie, kde sa rozobrala činnosť oddielu za uplynulý rok. Posedenie veľmi prispelo k utuženiu kolektívu hráčov. - O materiálne zabezpečenie posedenia hráčov sa postaralo JRD.

Veľmi pekne si počínal aj stolnotenisový oddiel a to pod vedením Ľudevíta Kemiača. V tomto oddiele hrali hráči: Ľ. Kemiač, Jozef Kružic, Peter Dekýš, Milan Boška a Ján Kúšik.

V júli sa na našom ihrisku poriadal futbalový turnaj o putovný pohár družby za účasti družstiev: Žiar nad Hronom A, Dolná Ždaňa, Stará Kremnička, a Dolná Trnávka. Putovný pohár získal Baník Žiar nad Hronom. Na druhom mieste bol náš oddiel, na treťom Dolná Ždaňa a na poslednom Stará Kremnička.

Ohradenie ihriska

V tomto roku bola prevedená ohrada okolo ihriska. Dielce a stĺpiky boli zakúpené v hodnote 12000 Kčs. Zváranie dielcov previedol Jozef Dekýš. Pomáhal mu Milan Dodok a Jozef Kúšik. Pri celej ohrade sa odpracovalo približne 900 brigádnických hodín. Vytvorila sa tak hodnota diela 18000 Kčs.

Vysadenie stromkov.

V jesennom období žiaci tunajšej školy pod vedením riaditeľa školy Ladislava Dekýša vysadili stromky na lúkach po stranách odvodového povrchového kanála. Pri vysádzaní sa zaslúžili títo žiaci: Ľudevít Kúšik č. 16, Bohumil Kysel a Júlia Slaninová. Stromky vypestovali sami žiaci pod vedením riaditeľa školy. Pri pestovaní sa zamerali na pestovanie kvalitných zimných odrôd. Naštepovali tieto sorty jabloní: Jonathan, Ontário, Boikovo, Baumanova reneta. Hrušky: Parížanka, Madame Verté, Dielova, Viliamsova, Pastornica.

Inštruktáž o pestovaní stromkov

V apríli bola na tunajšej škole pre učiteľov žiarskeho okresu usporiadaná inštruktáž o pestovaní a štepení stromkov. Inštruktáž usporiadal okresný národný výbor, odbor školstva. Inštruktáž bola zameraná na teoretické i praktické poznatky. Jedným z troch prednášateľov bol aj riaditeľ tunajšej školy. Na inštruktáži sa zúčastnilo celkom 50 učiteľov.

Novostavby

V tomto roku si začali rodinné domčeky stavať títo občania: Július Kopčan a Ľudevít Tesák.

Vedenie obce

Zloženie miestneho národného výboru je nasledovné:
Ľudevít Boška, predseda MNV,
Emil Magula, tajomník MNV,
členovia: Ladislav Tesák, Jozef Kováč, Ľudevít Kemiač, Ján Majerský, Jozef Kysel, Ján Tesák , Ján Kováč.

Obyvateľstvo

Ku koncu roku mala obec 321 obyvateľov. Z tohoto počtu je 97 chlapov, 116 žien a detí do pätnásť rokov je 108. Všetci obyvatelia sú slovenskej národnosti a rímskokatolíckeho náboženstva.

Zamestnanie

Zamestnanie obyvateľov je nasledovné: členovia družstva a všetci čo pracujú na JRD - 61, robotníci - 47, úradníci 20, obchod - 8, iné zamestnanie - 10. Temer všetci robotníci pracujú v továrni v Žiari nad Hronom. Tam pracuje aj časť úradníkov, ostatní pracujú vo Výkupnom závode v Žiari nad Hronom alebo sú zamestnaní ako učitelia na školách; niektorí robotníci sú zamestnaní na píle v Hliníku nad Hronom alebo pri domovej správe v Žiari nad Hronom.

Priezviská

Podľa domových čísiel sú v obci tieto priezviská :
1 - Ľudevít Kemiač,
2 - Mária Záhorcová
3 - Ľudevít Kružic
4 - Jozef Kružic
6 - Jozef Magula
8 - Albin Magula
9 - Ladislav Tesák
10- Ľudevít Tesák
11- Štefan Tesák, Ján Tesák
12- Ján Dovec, Alojz Dovec, Jozef Tesák
13- Emil Dekýš
14- Jozef Kúšik
15- Ondrej Kúšik
16- Štefan Boška
18- Albin Truben, Jozef Kapusta
19- Juraj Šándor
22- Štefan Kysel
23- Štefan Kúšik, Ján Tesák
24- Jozef Kováč
25- Anna Dodoková
26- Jozef Lupták
27- Ján Dekýš, Ľudevít Dekýš
28- Jozef Gallo, Ondrej Magula
29- Jozef Boška
54- Štefan Boška
30- Jozef Gallo
31- Ľudevít Dekýš
50- Anton Dekýš
55- Ľudevít Dekýš
32- Imrich Dekýš
33 - Ján Boška
34(škola) - Ladislav Dekýš
35- Jozef Magula
36- Ján Magula
37- Štefan Škriniar
38- Ferdinand Dekýš, Augustín Dekýš
39- Jozef Škriniar
40- Jozef Dekýš
42- Filoména Bošková, Ján Dekýš
43- Mária Majerská
45- Ján Dodok
46- Viktor Tesák, Ľudevít Tesák
47- Július Slanina
48- Ladislav Magula
49- Ján Kováč
50- Anton Dekýš
51- Ján Dekýš,
53- Anna Uhrinová
56- Jozef Tesák.

Okrem týchto domových čísiel je eštče celkom 12 domov, v ktorých bývajú: Ján Magula, Štefan Majerský, Pavel Fedor, Emil Magula, Štefan Dekýš, Kalman Tomáš, Ondrej Kysel, Gejza Dekýš, Tobiáš Dovec, Viktor Kališ, Inž. Emil Tesák.

V Dolnej Trnávke 31.12.1961
Ladislav Dekýš - kronikár



Stanyk:-) 2006