Úvod
Roky 1918-35
Rok 1936
Rok 1937
Rok 1938
Rok 1939
Rok 1940
Rok 1941
Rok 1942
Rok 1943
Rok 1944
Rok 1945
Rok 1946
Rok 1947
Rok 1948
Rok 1949
Rok 1950
Rok 1951
Roky 1952-57
Rok 1958
Rok 1959
Rok 1960
Rok 1961
Rok 1962
Rok 1963
Rok 1964
Rok 1965
Rok 1966
Rok 1967
Rok 1968
Rok 1969
Rok 1970
Rok 1971
Rok 1972
Rok 1973
Rok 1974
História
Hlavná stránka


Politické pomery

Len málokedy sa stáva, že by nastávaly tak rýchlo politické zmeny, ako práve tohto roku. A hlboko budú zaznačené do dejín slovenského i českého národa.
Stalo sa tak pod vplyvom svetovej politiky, že nastal veľký obrat i u nás. Zahraničná politika si vynútila odstúpenie mnohých vládnych činiteľov, u nás na Slovensku najmä zo Strany demokratickej, v ktorej sa ukrývali mnohí, ktorým na srdci neležalo blaho štátu, ale len osobné záujmy. Atmosféra už oddávna dusná, sa vyčistila vo februárové dni. Veľký to bol obrat a jeho ozvena odrážala sa v srdciach ľudí. Mnohí s neistotou pozerali na radikálnu zmenu. U nás tiež. No, po čase sa neistota vytratila.

Voľby

Hladina žitia zas máličko sa rozbúrila s prichádzajúcimi voľbami. Dňa 26. mája malo občanstvo dokázať, či plne súhlasí s programom národnej fronty alebo nie. Táto skutočnosť bola vložená do dvoch kandidátok: kandidátky pre NF a kandidátky čisté. Predvolebná kampaň i u nás našla svoj čas a priviedla svojich rečníkov. Ľud s pozornosťou i nedôverčivosťou ich vypočul.
Deň volieb, 26. máj rozhodol. Celkový stav po skončení volieb bol nasledovný: ... hlasov bolo pre NF. Bielych lístkov bolo ... .
Celkový priebeh volieb bol tichý a pokojný.

Odstúpenie prezidenta

Aj nasledujúci mesiac bol v znamení napätia. Dňa 13. júna rozchýrila sa zpráva, že pán prezident dr. Eduard Beneš podal demisiu. Stalo sa tak vplyvom jeho nemoci. Ľud smutne prijímal túto zprávu, lebo vedel, že ztráca dobrého ochrancu práv a muža hlbokých myšlienok a ideálov.

Nový prezident

Po niekoľkých dňoch pomery si vynútily voľbu nového prezidenta. S napätím sa očakávalo, kto sa ním stane. Dôveroval každý, že na čelo štátu bude postavený muž, ktorý nás povedie v novom duchu do lepšej a krajšej budúcnosti.
Jednohlasne bol zvolený za prezidenta Klement Gottwald, muž, ktorého život bol vyplnený stálym bojom o lepšiu budúcnosť chudobného ľudu. Veď i on vyšiel z jeho kruhu, dobre mu teda rozumel.

Smútok národa

Aby miera prekvapení bola splnená, smrť skosila chorého, len nedávno odstúpivšieho prezidenta budovateľa. Dňa 3. septembra zomrel Dr. Eduard Beneš
Národ ztráca v ňom veľkého svojho syna.

Hospodárske pomery

Zatiaľ čo minulý rok bol pomerne málo štedrý na svoju úrodu, tohto roku bolo omnoho lepšie. Jar sa ukázala zavčasu; i úroda bola hojnejšia. Počasie bolo celkove priaznivé. Urodilo sa hojne sena a hlavne zemiakov, ako už dávno nie; obilovín priemerne.

Vysoké ceny

Ceny tohoto roku na mnohých veciach dosiahly závratných výšok. Len čo vlani dojná krava stála sedem – osem tisíc korún, tohto roku až štyridsať tisíc korún; pár koní osemdesiat tisíc korún. Keď tieto ceny prirovnáme k priemeru robotníka, roľníka, vidíme ohromný hladinový rozdiel.

Kontingent

Čo veľmi ťažko doľahlo na plecia robotníkov, je plnenie povinných dodávok jednotlivých hospodárskych produktov, ako si to vyžadujú záujmy verejného zásobovania. Tak bolo ustanovené, že naša obec musí odviesť vyše 150q obilia, neskoršie zas 70q sena, slamy 40q. Povinné dodávky bývaly známe každému občanovi pod menom kontingent. Tak nám bol predpísaný kontingent v dodávke mäsa, masti, mlieka a vajec. Kontingent bol vždy predpísaný pre celú obec; tunajší obecný výbor potom celkové množstvo rozvrhol na jednotlivcov; pritom riadili sa podľa výšky majetku toho-ktorého hospodára. Kontingent mlieka tohto roku činil 15.000 l, vajec asi 500 kusov na gazdovstvo.
Niže uvedená tabuľka ukazuje ceny jednotlivých produktov:

Tovar Úradná Čierna
  cena
1q penice 400 Kčs  
1q raže 380 Kčs  
1q ovsa, jačmeňa 270 Kčs  
1kg cukru 15.20 Kčs 80 Kčs
1 vajce 2.10 Kčs 10 - 15 Kčs
1 kg masla   300 Kčs
1 kg masti bravč.   600 Kčs
1 kg múky 4.80 Kčs 30 Kčs
1 l mlieka 5.20 Kčs 10 Kčs
1 pár prasiec 1.000 Kčs 5.000 Kčs
1 kg hov. dobytok ž. v. 20 Kčs  
1 kg ošípané z. v.    
Topánky 270 Kčs 800 Kčs
Šaty mužské 1.500 Kčs 8.000 Kčs
1 sliepka 80 Kčs 300 Kčs
1 hus dvorna 150 Kčs 700 Kčs
1 dobrá krava 8.000 Kčs 40.000 Kčs
1 pár dobrých koní 25.000 Kčs 100.000 Kčs

Cenový rozdiel úradný a "na čierno" je najzrejmejší z tabuľky.

Mlatba a úroda

Mlatba tohto roku začala 10. aug. Hneď v prvé dni sa ukázalo, že zem bola omnoho štedrejšia na úrodu než minulého roku. Na jednej štvrtine urodilo sa priemerne 20 – 22q obilia, čo je veľmi pekné požehnanie. Inak tohto roku aj úroda sena bola velmi dobrá. Na lúke na jednu švrtinu sa urodilo jeden voz sena. Zemiakov sa rtiež urodilo hojne.

Prvý traktor

Veľmi vítanou vecou sa stal traktor, ktorý sa objavil v dedine. Jeho majiteľom bol Imrich Dekýš, čís. D. 32. Tento po niekoľko rokov zaoberal sa predajom hospodárskych strojov a inštaláciou vodovodov. Spomenutý traktor používal na rozličné hospodárske účele, jednak pre seba, jednak pre ostatných občanov, najmä na oranie. Občania mali možnosť poznať akým hodnotným prínosom je traktor pre hospodárov.

Výstavba obce

Zas kus práce sa vykonalo tohoto roku pre spoločné blaho obce. Predovšetkým je nutné spomenúť, že boly dokončené betónové chodníky dolu dolným koncom dediny po obidvoch stranách. Jeden chodník, a to na strane pravej popred Dankeje, Dekýšeje, Tesákeje a Rendekeje dom, bol vybetónovaný v jarných mesiacoch; chodník na strane druhej zas v mesiacoch jasenných, keď už začínalo mrznúť. Materiál, štrk, bol pripravený už v minulom roku. Trochu cementu chýbalo, takže dvanásť metrákov musel pre obec prepustiť švätokrížský pán notár Jozef Hrmo. Za tento cement musela potom obec dať Svätému Krížu pracovné sily v počte šiestich robotníkov a to po dva dni. Robotníci kopali výkopy pre kanalizáciu.
Celkový náklad na chodníky v dolnom konci dediny činil 20.000 Kčs. Tento obnos hradila obec.

Nová pastiereň

Ďalším krokom bolo vystavenie pastirerne pre obecného pastiera. Vystavil ju spolok býv. urbárnikov zo svojich prostriedkov. Pastiereň bola vystavaná za hasičským skladišťom, súmerne s touto budovou. Budova bola vystavená pekne a vkusne. Celkový náklad činil ... Kčs. Každá šichta bola platená.
Do toho času obecný pastier, Andrej Kúšik, býval vo svojom vlastnom dome u Dolných Magulov, č. d. 15.

Môstiky

Taktiež tohoto roku boly postavené dva železobetónové môstiky" "Pod Kňazovým" a "Pod prostredným vrchom". Dosial tam bývaly môstiky drevené, ktoré sa ľahko kazily a dlho netrvaly. Náklad bol uhradený z finančných prostriedkov obce a činil ... Kčs.
Rovnako dôležitým činom bolo upravenie a vysypanie cesty do cintorína. Bola urobená v jaseň a stála 5000 Kčs. Dolu dolným koncom bola cesta tiež vysypaná štrkom a jarčeky vyložené skalami. Na úpravu tejto cesty bolo od štátu poukázané suma 50.000 Kčs. Keby sa na úpravách dediny nič nebolo vykonalo, obnos by bol prepadol.
Tohoto roku bol v cintoríne postavený hlavný kríž, z hlinického kameňa. Bol aj slávnostne posvätený a posvatil ho tunajší pán farár Andrej Kalmančok, arcidekan. Cena jeho bola ... Kčs a postavil ho

Hradská – pokračovanie v stavbe

Je veľmi dôležitým faktom, že sa znovu začalo pokračovať v stavbe hradskej cesty smerom na Dolniu Ždáňu. Tohoto roku sa začalo tam, kde sa prestalo v roku 1944, keď vypuklo Slovenské národné povstanie. Práca vtedy bola prerušená. Teraz sa začalo pokračovať. Vyštetený bol úsek od "Liešťan jarku" po zeme bratov Jána, Štefana a Jozefa Bošku, na dolnoždánskom chotári. Odtadiaľto sa na kuse pokračovalo vo výkope základov. Pri samom potoku pri Dol. Ždáni boly vykopané základy pre betónový most.
Pracovných síl bolo veľmi málo, čo malo za následok, že do práce boly pribrané i ženy. Niekoľko ich tam pracovalo od nás z Dolnej Trnávky (4) a niekoľko z Dolnej Ždáne. Ich mzda bola rovnocená s chlapmi, tj. 96 Kčs na deň (8 pracovných hodín).

Novostavby

Behom roku boly postavené dva nové domy Ľudevít Dekýš, ktorý prv býval u "Dodkov" č.d. 13, postavil si nový domec na spôsob vilky na Dolnej Pažiti. Táto stavba i s hospodárskymi staviskami ho v dnešnej dobe stála ... Kčs, čo je úctyhodná suma.
Ďalší nový dom postavil František Tesák, č. domu 46, a to pre svojho syna. (Pre ktorého, teraz ešte nemožno udať.) Tiež stavba pekná. Kameň na túto stavbu mal už dávno prichystaný.

Nový tehliar

Starý tehliar už pre svoj vysoký vek nebol dosť práceschopný a preto obec, vlastne urbár prijal do svojich služieb na miesto doterajšieho Jozefa Kršteníka, nového tehliara, Trdličku, chlapa stredných rokov. Výdatne mu pomáhal jeho nevlastný syn Paľko Schubert. Hneď v prvom roku vypálili 60.000 tehiel, čo bolo o 15.000 kusov viac než sa predpokladalo. Urbár mu platil od 1.000 kusov 900 Kčs. Drevo na pálenie dodával sám urbár.

Kultúrne pomery

I tohoto roku sa osvetová a kultúrna činnosť obmedzila len na zimné mesiace, nakoľko naša mládež je len vtedy prítomná. Mládež zahrala 6. januára divadelnú hru "Zmätok nad zmätok". Druhú hru zahrala na našu "hostinu" a to pod názvom "Trasovisko".
Ale nielen ženy, i tie sa pričinily o rozšírenie osvetovej činnosti. S úspechom zahraly náboženskú hru "Pre matku – v žalári".
Školská mládež pod vedením tunajšej pi učiteľky Margity Dekýšovej previedla všetky verejné oslavy. Program na "Deň matiek" bol veľmi pestrý. Na Mikuláša zahrala školská mládež divadielko "Čarodejnice".
Počas roku bolo viac politických schôdzok najmä členov tunajšej KSČ.

Knižnica

Tunajšou knihovníčkou a zároveň funkciu osvetového referenta zastáva učiteľka Margita Dekýšová. Knihovňa je uložená v malej miestnosti v Kultúrnom dome. Všetkých sväzkov je teraz 260. Každý rok sa zakúpi päť – šesť hodnotných kníh od Spolku Sv. Vojtecha. Knihy sa požičiavajú raz do týždňa a to v nedeľu po sv. omši. Je veľmi potešiteľné, že mládež sa horlivo oddáva čítaniu. U starších sa javí v čítaní dosť malý záujem.

Zábavy

Je vari už tradičné, že v Dolnej Trnávke bývajú zábavy na sviatok Troch králov a na "hostinu". I tohoto roku tak. Zábav sa zúčastňuje nielen mládež, ale aj dospelí, rodičia. Priebeh zábav, najmä od času vystavania kultúrneho domu, býva veľmi pekný a veselý. Hodne sem dochádza i mládež zo susedných dedín, hlavne z Dolnej Ždáne.

Národná smena

Tohoto roku z rozkazu vyšších inštitúcií bolo odpracované viac národných smien a to na pre rozličné ciele. Celoštátna smena bola nariadená aj 18. apríla tohoto roku. Pod pojmom "národná smena" sa obyčajne rozumie práca v nedeľu alebo vo sviatok. Národnej smeny sa musel každý: deti, ženy i chlapi. Obyčajne sa upravovaly cesty, v mestách námestia, priestranstvá a pod. U nás v Dolnej Trnávke sme čistili cintorín, najmä ploty sa dávaly do poriadku.

Pošta

Od decembra bol k nám zavedený pravidelný prínos pošty z Hliníka nad Hronom. Poštové zásielky donáša poštový zriadenec každý deň. Doteraz sa k nám pošta donášala trikrát do týždňa z Lovče. Nosieval ju obecný sluha (="kižbier"). Takéto doručovanie bolo veľmi zlé. Stalo sa, že v deň, keď sa mala pošta doniesť – v utorok, štvrtok, sobotu, pripadol sviatok, alebo zlé počasie, čo malo za následok meškanie pošty, niekedy to činilo i týždeň.

Šport – fotbalisti

Naša mládež sa veľmi oddala hraniu fotbala. Za celý rok odohrali mládenci 6 fotbalových zápasov so susednými obcami. Je veľmi potešitelné, že všetky zápasy sa skončily s úspechom, niekedy sme vyhrali vo veľmi vysokom pomere, ako 9:1 (s Orovnicou). Hrisko o nás je na "Háji". Niektorí chlapci majú pokúpené kopačky. Celé mužstvo má "dres". Z našich hráčov vynikajú najmä študenti: Emil Boška, č.d. 16, Ladislav Boška, Jozef Kováč; ďalej Emil Tesák č. 9 a Alojz Dovec.

Zmeny v obyvateľstve

Narodili sa: Jozef Tesák, č. 9, Lydia Dekýšová, č. 13, Olina Kúšiková č.d. 14, Libor Kováč č.d. 24 a Emil Dekýš.
Zomreli: Štefan Kúšik č.d. 15, Dorota Gallová č.d. 28, Maria Majerská č.d. 43, Elena Uhrinová č. 53.

Smrť pri pôrode

Pri pôrode zomrela 5. októbra Anna Tesáková, manželka Jozefa Tesáka č.d. 11. Nešťastnú, vo veľkých bolestiach sa nachádzajúcu, viezlo do zvolenskej nemocnice sanitné auto. Cestou však pred Zvolenom skonala. Ostali po nej tri drobné deti, Tilka, šesťročná, Boženka štyri ročná a práve narodený chlapček, ktorého pokrstili Jozef. Prípad rozrušil dedinu a vzbudil sústrasť v mnohých srdciach.

Misie

Je to po prvykrát v dejinách tunajšej dediny, ako sa u nás v našom kostolíku odbavovaly misie. Začaly sa 26. decembra a skončiť sa majú 2. januára. Páni misionári prišli zo Starých hôr. Hoci je zima v kostole, všetci občania sa horlivo zúčastňujú na kázňach a iných pobožnostiach. A takto uprostred misií sme v kostole s p. misionárom ukončili starý rok 1948.

Dolnia Trnávka 31. dec. 1948
Margita Dekýšová, uč



Stanyk:-) 2006